Osud Baníku? Dnes se definitivně rozhodne!

David Procházka
20. 5. 2013 5:00
O osudu fotbalového Baníku Ostrava budou dnes dopoledne rozhodovat zastupitelé města Ostravy. Pokud neschválí návrh na odkup nemovitého majetku klubu za 100 milionů Kč, Baník zkrachuje.
Mlha zahaluje stadion Bazaly, před dnešním jednáním ostravského zastupitelstva je v mlze i osud Baníku Ostrava a jeho nejznámějšího odchovance Milana Baroše.
Mlha zahaluje stadion Bazaly, před dnešním jednáním ostravského zastupitelstva je v mlze i osud Baníku Ostrava a jeho nejznámějšího odchovance Milana Baroše. | Foto: Dalibor Sosna

Ostrava - Už zřejmě definitivně se v pondělí dopoledne rozhodne o osudu tradičního fotbalového klubu Baníku Ostrava.

Klubu, který ve slezské metropoli vznikl před 91 lety a sbíral domácí i mezinárodní úspěchy, reálně hrozí vymazání z fotbalové mapy.

Tíží ho totiž 170 milionové dluhy a pokud městské zastupitelstvo nenabídne v pondělí pomocnou ruku v podobě odkupu pozemků kolem stadionu Bazaly za více než 100 milionů Kč, majitelé vyhlásí insolvenci.

Zamítnutí pomoci znamená krach

Zamítnutí městem by znamenalo jediné. Vyhlášení insolvence a společnost by spadla do konkurzu. Slavný fotbalový klub by tak bez profesionální licence a bez hráčů a majetku zcela vymizel z fotbalové mapy.

Nyní čekají na výsledek pondělního mimořádného zastupitelstva nejen majitelé Baníku, jeho fanoušci, ale celá fotbalová veřejnost v České republice.

"Svazový předseda Miroslav Pelta je s naší situací podrobně seznámen a čeká na pondělní výsledek," prozradil Petr Šafarčík, už více než rok předseda představenstva Baníku.

Pokud by město Ostrava schválilo odkup nemovitého majetku klubu (stadionu a pozemků) za 100 milionů Kč, má Baník čtyřiadvacet hodin na podání odvolání proti neudělení prvoligové profesionální licence.

"Pokud by město náš návrh schválilo, odvolání nic nebrání v cestě. Zbylé závazky už bychom nějak rozložili, kapitalizovali a uměli si s nimi nějak poradit. S celou výší si ale sami neporadíme," uznal Šafarčík.

Primátor Kajnar je zastáncem odkupu

Největším zastáncem odkupu nemovitého majetku Baníku je samotný primátor Petr Kajnar (ČSSD), přestože ještě před pár lety tvrdil, že sport jej nezajímá a radši má kulturu.

"Změnil jsem názor, zjistil jsem, že sport a především fotbal, je významným společenským a řekl bych i kulturním fenoménem všude ve světě," vysvětluje Petr Kajnar.

Navíc má po ruce i další argument. "Před lety jsme odkoupili čtyřlístek sportovních zařízení (dnešní Sareza) a investovali do hokejové infrastruktury asi miliardu. Je pravda, že rozpočet města je nyní rapidně menší, ale fotbal si rovněž zaslouží takovou podporu," pokračuje primátor Kajnar.

"Vždyť ještě před rokem jsme do hokeje vzhledem k MS 2015 investovali dalších 100 milionů Kč," dodal.

Kajnar cítí, že odkup majetku (tím pádem umazání dluhů) Baníku, je pro fotbalový klub poslední možností. "Baník je trvalou značkou města a byla by velká škoda o ni přijít," burcuje Kajnar.

Návrh odkupu prý těsně projde

V dubnu, kdy na řádném jednání zastupitelstvo na popud primátora Kajnara stáhlo hlasování o Baníku z programu, to vypadalo, že zastupitelé fotbalovému klubu nevyhoví.

Od podzimu, kdy naopak vše bylo na spadnutí se totiž razantně změnil postoj zastupitelů. Zejména těch v ČSSD, tedy mateřské straně primátora Kajnara.

Dobře informované zdroje hovoří o tom, že před komunálními volbami se snaží Kajnarův spolustraník Lumír Palyza získat Kajnarův post a používá k dokazování moci právě Baník.

"To nemohu a nechci potvrdit. Každopádně v každé politické straně jde o ješitnost a dokazování síly jako ve sportu," přirovnal Kajnar.

Ve druhé polovině minulého týdne však podle zdrojů Aktuálně.cz nastaly v postoji některých zastupitelů města změny a návrh na odkup majetku Baníku městem by mohl těsně projít.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy