Ostrava porazila v derby Vítkovice, vyhrálo i Brno

18. 7. 2009 19:25
Ostravy vyhrála 4:1, Brno 2:0
Fanoušci Baníku měli důvod ke spokojenosti
Fanoušci Baníku měli důvod ke spokojenosti | Foto: Ondřej Besperát

Ostrava - Fotbalisté Baníku Ostrava si na závěr předsezonní přípravy s chutí zastříleli a druholigové Vítkovice porazili 4:1.

O výhře rozhodli již v první půli, kterou vyhráli 3:1. Po změně stran hra i vinou silného deště ztratila na kvalitě, i tak však má za sebou Baník vydařenou generálku na první ligové kolo, ve kterém za týden přivítá Příbram.

Baníku se dařilo především v prvním poločase, ve kterém dokázal převahu zúročit i gólově.

Přitom střílení branek byl v průběhu přípravy největší problém ostravských hráčů. Do vedení se sice brzy dostali hosté, pak však Baník soupeře zatlačil před jeho pokutové území a brankami Ličky, Lukeše a Mičoly nepříznivý výsledek otočil.

Do druhých 45 minut už zasáhla i čerstvá posila z Bohemians 1905 Miloslav Strnad. V samotném závěru, když ustal nepříjemný déšť, se přeci jen domácí dočkali ještě navýšení skóre, poté co se prosadil Metelka.

"Proti houževnatému soupeři jsme hlavně v prvním poločase odvedli solidní výkon. Naplnili jsme tak rčení, že 's poctivou prací přichází solidní výsledek'," řekl po zápase ostravský kouč Miroslav Koubek, jenž prozradil i složení sestavy pro úvod ligy.

"Jestli se nic nestane, tak proti Příbrami nastoupí ti, kteří se dnes prezentovali v prvním poločase."

Beránek měl výhrady ke hře Brna

Také fotbalisté Brna uspěli v ligové generálce, ovšem o výhře 2:0 nad třetiligovým HFK Olomouc rozhodli až v závěrečné půlhodině.

Vedoucí gól vstřelil v 67. minutě Brazilec Dalmo, jenž vystihl zpětnou přihrávku soupeřova obránce a poslal míč do prázdné branky. Druhý gól přidal v 70. minutě po akci Smutného pohotový Rabušic.

Čtěte dále: Déšť zničil hřiště, Slavia zrušila generálku na ligu

"V prvním poločase jsme se nedokázali chytnout. Hodně jsme kazili a chybovali i při zakládání akcí, kdy jsme často ztráceli míče," uvedl po utkání trenér Miroslav Beránek, kterému se po prostřídání v druhém poločase líbil herní projev jeho svěřenců mnohem víc.

Brněnský kouč měl výhrady k obranné i útočné činnosti mužstva a také k proměňování šancí.

"Tato slabina nás trápí delší dobu. Ve druhém poločase jsme začali více běhat, napadali soupeře, naše hra se zlepšila. Máme ale stále rezervy a je co zlepšovat. Utkání splnilo svůj účel, soupeř odvedl kvalitní výkon," dodal Beránek.

Zejména v prvním poločas se rozdíl dvou soutěží mezi oběma soupeři neprojevoval. Brněnský Rabušic dvakrát nedokázal trefit prázdnou branku, vyloženou šanci měl i Došek.

Šance si vytvořil také olomoucký celek, který snadno procházel brněnskou obranou; Obal dokonce trefil tyč.

I když se hra favorizovaných Brňanů v druhém poločase po prostřídání zlepšila, výrazněji svého soupeře přehráli až v závěrečné půlhodině. Rabušic mohl přidat i třetí branku, jeho střelu nůžkami ale brankář Pavelka vyrazil.

Výsledky sobotních přípravných zápasů:

Příbram - Hradec Králové 1:2 (1:0)
Branky: 13. Fantiš - 51. Dvořák, 64. Fischer. Rozhodčí: Obajdin. Diváci: 100.
Sestava Příbrami: Krbeček - Šmejkal, J. Štochl (77. Nohýnek), Müller, Pleško - Tarczal (60. Dos Santos), Borek (65. Plašil), Rodrigues, Fantiš (46. Pilík) - Klesa (60. Mapanya), Huňa (73. M. Štochl). Trenér: Marko.

Dynamo Drážďany - SK Kladno 2:1 (2:1)
Branka Kladna: 22. Tatanašvilli.
Sestava Kladna: Pavlík - Broschinský, Mráz, Procházka (70. T. Mašanský), Hajník (60. Bartoš) - Moravec (60. Hlava), Szabo (70. Zeze), Strnad (70. Dubský), Zoubele (60. Holub) - Klinka (60. Zachariáš), Tatanašvilli (60. Šilhán). Trenér: Hřídel.

Teplice - Varnsdorf 3:0 (2:0)
Branky: 17. a 60. Mareš, 6. Vachoušek z pen.
Sestava Teplic: Grigar (68. Slavík) - Vidlička (65. Hašek), Lukáš, Klein (65. Smejkal), Rosa - Ljevakovič, Matula (65. Merzič), Vachoušek, Oboya (46. Vondrášek) - Mareš (65. Verbíř), Mahmutovič (46. Hesek). Trenér: Plíšek.

Ostrava - Vítkovice 4:1 (3:1)
Branky: 20. Lička, 21. Lukeš, 34. Mičola, 86. Metelka - 7. Plešek. Rozhodčí: Čecháček. Diváci: 1200.
Sestava Ostravy: Buček - Zawada, Neuwirth (46. Bolf), Neves, Tomašák (87. Tchuř) - Lukeš (46. Metelka), Marek, Lička - Varadi (72. Kraut), Zeher (46. Strnad), Mičola (79. I Hjong-sang). Trenér: Koubek.

HFK Olomouc - 1. FC Brno 0:2 (0:0)

Branky: 67. Dalmo, 70. Rabušic.
Sestava Brna:
I. poločas: Bureš - Dřížďal, Križko, Jílek, Pejič - Michna, Mareček, Polách, Lira - Došek, Rabušic.
II. poločas: Doležal - Michna (65. Rabušic), Dvorník, Jílek, Dřížďal (65. Lira) - Smutný, Križko (65. Mareček), Kalivoda, Buchta - Léo, Dalmo.