Šmicer a spol. apelují na Hniličku: V Libově kraji nebudou volby čisté a demokratické

ruč, jšk
9. 12. 2020 12:36
Osobnosti spojené v projektu "Fotbalová evoluce" vyjádřily znepokojení nad počínáním zejména Středočeského krajského fotbalového svazu před blížícími se volbami do fotbalových orgánů.
Miroslav Liba
Miroslav Liba | Foto: Milan Kammermayer

Cílem sdružení Fotbalová evoluce je oslovit fotbalovou veřejnost, aby v jarních volbách do okresních a krajských fotbalových svazů zvolila takové kandidáty, kteří nebyli poplatní současnému vedení FAČR.

Jenže podle zástupců projektů dělají někteří současní činovníci všechno pro to, aby změnu co nejvíc zkomplikovali. Proto se Fotbalová evoluce rozhodla obrátit formou otevřeného dopisu na šéfa Národní sportovní agentury Milana Hniličku, předsedu FAČR Martina Malíka, hejtmanku Středočeského kraje Petru Peckovou a radního Středočeského kraje Milana Váchu.

"Máme obavu o situaci v českém fotbalu. Aktuálně především o to, co se děje ve Středočeském kraji," píše se v dopise, který podepsali i bývalí reprezentanti Vladimír Šmicer či Jan Koller.

"Největší český sport nyní po další korupční kauze zažívá velmi složité období. V nadcházejícím roce fotbal čekají zásadní volby na okresech, krajích i v samotném vedení asociace. V lednu je zahajují okresní volby, ale přesto se již nyní objevuje cílená snaha o ovlivnění demokratického procesu a transparentnosti voleb," upozorňují osobnosti.

Vadí jim především skutečnost, že fotbalové kluby ve Středočeském kraji o procesu voleb nebyly informovány adresně, jak to bývá zvykem, ale jen oznámením na úřední desku FAČR.

"Vedení SKFS umístilo v pátek 4.12. na úřední desku FAČR informaci o termínu volby delegátů za kluby (polovina všech delegátů) na valnou hromadu SKFS, která se uskuteční v únoru či březnu 2021. Kluby nebyly s tímto nestandardním procesem, na který mají pouhých pět pracovních dnů, obeslány přímo a řada z nich se tedy tuto možnost ani nedozví. Velké otazníky vyvstávají nejen v otázce vyhlášení hlasovacího procesu, ale také u samotného procesu včetně sčítání hlasů. Není zde záruka transparentnosti a odpovídajících kontrolních procesů," uvádí se v prohlášení.

Vládcem Středočeského kraje je Miroslav Liba, člen výkonného výboru a podle mnohých svědectví pravá ruka Romana Berbra. Sám funkcionář to odmítá, jeho nynější distanc od bývalého místopředsedy ovšem nedávno zvedl ze židle Vladimíra Šmicra. "Pane Libo, máte červenou kartu. Rovnou, bez žluté. Odstupte," žádal ve videu Libu.

"Bez souhlasu Liby tady nepostoupíte ani do druhé třídy základní školy," nechal se zase v rozhovoru pro Aktuálně.cz slyšet Michal Prokeš, bývalý sportovně technický ředitel FAČR.

Sám Miroslav Liba v reakci na otevřený dopis ubezpečuje, že volby proběhnou v souladu se stanovami. "Byly svolány plně v souladu s dikcí stanov
SKFS, svolání nevykazuje žádné vady, a jejich transparentnost je zaručena
v maximální možné míře, kterou dnešní doba umožňuje," stojí v prohlášení krajského svazu.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Morata zařídil Juventusu vítězný obrat proti Laziu

Fotbalisté Juventusu Turín otočili domácí zápas 26. kola italské ligy s Laziem Řím a vyhráli 3:1. Dvěma góly a asistencí obrat zařídil útočník Álvaro Morata. Juventus nastoupil v základní sestavě bez Cristiana Ronalda, přesto se přiblížil na jediný bod druhému AC Milán. "Rossoneri" mohou znovu odskočit v neděli, kdy je čeká duel na hřišti Hellasu Verona, pak bude mít ale Juventus znovu zápas k dobru.

První gól dali Římané, poté co se ve 14. minutě prosadil Joaquín Correa. Ještě do koncem první půle ale Morata posunul míč Adrienu Rabiotovi do pokutového území a francouzský záložník vystřelil pod břevno. Po změně stran už to byl sám Morata, kdo zakončoval útoky Juventusu. Nejprve se v 57. minutě prosadil z rychlého protiútoku a po chvíli potvrdil výhru proměněnou penaltou.

Moratu pak na závěrečných 20 minut vystřídal Ronaldo, hvězdný Portugalec ale sérii tří zápasů, ve kterých pokaždé skóroval a celkem dal čtyři branky, nestihl prodloužit.

Juventus v lize zvítězil dvakrát po sobě poprvé od přelomu ledna a února. Lazio v poslední době ztrácí, tři z posledních čtyř ligových duelů prohrálo a patří mu sedmé místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy