Osm zdravotníků musí kvůli podílu na Maradonově smrti před soud

ČTK ČTK
22. 6. 2022 21:21
Osm zdravotnických pracovníků pečujících o Diega Maradonu se musí ze svého podílu na smrti argentinské fotbalové legendy v roce 2020 zodpovídat u soudu. Členové lékařského týmu včetně Maradonova osobního doktora Leopolda Luqueho jsou obžalováni ze zabití z nedbalosti.
Tetováni s láskou k fotbalové ikoně. S těmito lidmi už zůstane Maradona navždy.
Tetováni s láskou k fotbalové ikoně. S těmito lidmi už zůstane Maradona navždy. | Foto: Reuters

Státní zástupce obžaloval osmičku zdravotníků letos v dubnu, ti vinu odmítli. Dnes soud rozhodl, že se proces bude konat. Kdy začne, zatím není jasné. Obžalovaným hrozí osm až 25 let vězení.

Jeden z nejlepších fotbalistů historie Maradona zemřel předloni v listopadu v 60 letech na infarkt. Tři týdny před smrtí se podrobil operaci kvůli krvácení do mozku, kterou provedl Luque. Osm dnů nato byl Maradona propuštěn z nemocnice, aby pokračoval v léčbě doma, kde poté zemřel. Podle obžaloby se lékaři o bývalou hvězdu dostatečně nestarali a zanedbáním této péče ho "ponechali jeho osudu".

Státní zástupce uvedl, že zdravotníci přivedli Maradonu do "situace bezmocnosti". Obvinění podle něj byli "protagonisty bezprecedentní, naprosto chybné a bezohledné domácí hospitalizace" a provedli "celou řadu improvizací, špatných rozhodnutí a chyb."

Vedle Luqueho jsou obžalováni psychiatrička Agustina Cosachová, psycholog Carlos Diaz a koordinátorka zdravotní péče Nancy Forliniová. Zbylí čtyři obžalovaní jsou zdravotní sestry a pečovatelky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Protesty v Uzbekistánu si vyžádaly několik obětí na životech, uvedl prezident

Při protestech v Karakalpatské autonomní republice v Uzbekistánu přišlo o život několik civilistů i příslušníků pořádkových sil. V neděli to oznámil prezident Šavkat Mirzijojev. Protesty tisíců lidí odstartoval návrh ústavního dodatku, který by omezil autonomii této republiky na západě Uzbekistánu, informovala agentura Reuters.

Prezident v sobotu večer oznámil, že země s ohledem na demonstrace od návrhu upustí, ale vyhlásil v autonomní republice na měsíc nouzový stav. Na sociálních sítích kolují neověřená videa se zraněnými či patrně mrtvými demonstranty, a s příslušníky pořádkových sil, jak střílejí. Hojně se sdílí video s ulicí, která je pokrytá červenou kapalinou, kterou někteří komentující označují za krev, jiní za barvu.

"Existují nepotvrzené zprávy o nepřiměřeném použití síly ze strany bezpečnostních složek při protestech v Nukusu z 1. července," napsal na twitteru ředitel organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch pro Evropu a Střední Asii Hugh Williamson.

Zdroj: ČTK
Další zprávy