Osm zdravotníků musí kvůli podílu na Maradonově smrti před soud

ČTK ČTK
22. 6. 2022 21:21
Osm zdravotnických pracovníků pečujících o Diega Maradonu se musí ze svého podílu na smrti argentinské fotbalové legendy v roce 2020 zodpovídat u soudu. Členové lékařského týmu včetně Maradonova osobního doktora Leopolda Luqueho jsou obžalováni ze zabití z nedbalosti.
Tetováni s láskou k fotbalové ikoně. S těmito lidmi už zůstane Maradona navždy.
Tetováni s láskou k fotbalové ikoně. S těmito lidmi už zůstane Maradona navždy. | Foto: Reuters

Státní zástupce obžaloval osmičku zdravotníků letos v dubnu, ti vinu odmítli. Dnes soud rozhodl, že se proces bude konat. Kdy začne, zatím není jasné. Obžalovaným hrozí osm až 25 let vězení.

Jeden z nejlepších fotbalistů historie Maradona zemřel předloni v listopadu v 60 letech na infarkt. Tři týdny před smrtí se podrobil operaci kvůli krvácení do mozku, kterou provedl Luque. Osm dnů nato byl Maradona propuštěn z nemocnice, aby pokračoval v léčbě doma, kde poté zemřel. Podle obžaloby se lékaři o bývalou hvězdu dostatečně nestarali a zanedbáním této péče ho "ponechali jeho osudu".

Státní zástupce uvedl, že zdravotníci přivedli Maradonu do "situace bezmocnosti". Obvinění podle něj byli "protagonisty bezprecedentní, naprosto chybné a bezohledné domácí hospitalizace" a provedli "celou řadu improvizací, špatných rozhodnutí a chyb."

Vedle Luqueho jsou obžalováni psychiatrička Agustina Cosachová, psycholog Carlos Diaz a koordinátorka zdravotní péče Nancy Forliniová. Zbylí čtyři obžalovaní jsou zdravotní sestry a pečovatelky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Hasiči likvidují požár haly v Zápech u Prahy už 24 hodin

Hasiči likvidují následky požáru haly v Zápech u Prahy už 24 hodin, budou demolovat části konstrukce a dohašovat skrytá ohniska celou noc, stále platí druhý stupeň pohotovosti. Hala s autodíly začala hořet v pátek před 20:00, byly v ní i oleje a plynové lahve. Škodu odhadl majitel společnosti AD Partner na 100 milionů korun, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová. Podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové začnou kriminalisté vyšetřovat, až skončí hasicí práce, zatím tedy není možné stanovit výši škody. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Hasiči evakuovali pět lidí a domácí zvířata z okolních obytných domů.

"Požár byl náročný z důvodu nasazených sil a prostředků, šlo o velký objekt, na místě byl velký žár a hrozilo zřícení," řekla Zemanová. V době nejvyššího stupně bylo na místě zhruba 110 hasičů. V Zápech zřídili provizorní čerpací stanici. Byl vyhlášen nejvyšší, čtvrtý stupeň poplachu, který hasiči snížili dnes před 02:30 na druhý. Statik doporučil stržení budovy.

Čtvrtý stupeň poplachu hasiči vyhlašují při mimořádných událostech, například pokud je nasazen vyšší počet zasahujících jednotek. Při hašení v Zápech bylo nasazeno 30 vozidel a 17 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, vypomáhali i pražské. Chemická jednotka hasičů z Kamenice na místě monitorovala, zda do ovzduší neuniká nadměrné množství škodlivin. Žádné škodlivé hodnoty hasiči nezjistili.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy