Oslabí Alžírsko a Nigérii ramadán? Evropané mají výhodu

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
30. 6. 2014 12:02
Muslimští fotbalisté mají ramadán a řeší před osmifinálovým zápasem MS dilema, zda ho dodržet.
Alžírští hráči se možná dobrovolně oslabí ve jménu víry.
Alžírští hráči se možná dobrovolně oslabí ve jménu víry. | Foto: Reuters

Praha - Žádné jídlo, žádné pití za denního světla. To je pravidlo, které musí věřící muslimové dodržet během ramadánu. Svatý měsíc začal právě o víkendu a hráči Alžírska a Nigérie řeší dilema. Zachovat se v duchu své víry, nebo zapomenout na zvyky a soustředit se na osmifinále MS v Brazílii? Proti fotbalistům Francie a Německa se tak v pondělí mohou postavit výrazně oslabení soupeři.

Nejíst a nepít zhruba celý den je obtížný úkol pro jakéhokoli vyznavače islámu, natož pro fotbalistu, který pravidelně podstupuje fyzickou zátěž a v brazilské výhni potřebuje co nejčastěji doplňovat tekutiny. Právě proto asi u většiny afrických hráčů zvítězí starost o vlastní zdraví.

"Budeme o tom diskutovat. Je jasné, že náboženství je pro tým velmi důležité, ale musíme to probrat a zjistit, jak se s tím vypořádat," prohlásil alžírský obránce Djamel Mesbah.

Stranou musí jít sex i cigarety

Něco podobného se přihodilo sportovcům na olympijských hrách v roce 2012 a i tam trenéři doporučovali svým svěřencům, aby dál dodržovali běžný režim a uctívání svátku si vynahradili jindy nebo jiným způsobem, například přispěním na charitu.

Kromě jídla a pití nesmí podle pravidla jednoho z pěti pilířů islámu hřešit ani jiným způsobem, musí se vzdát sexu, chuti na cigarety a podobně. Bez těchto kratochvílí by se měl fotbalista obejít i mimo postní měsíc, takže největším problémem zůstává přísun tekutin.

"Ano, nejhorší je dehydratace. Ale to je věc, kterou už zažila spousta hráčů v evropských klubech, a záleží na momentální psychické a fyzické kondici. Někteří hráči zřejmě svůj svátek odloží na později. Co se týče mě, cítím se dobře, ani počasí není tak hrozné, nejspíš ramadán podstoupím," řekl novinářům alžírský kapitán Madjid Bougherra s tím, že si to vyzkoušel v dresu skotských Rangers a na jeho výkonnost prý ramadán neměl vliv. Půst navíc platí od svítání do soumraku a to v Brazílii znamená asi jen 11 hodin.

Islám vyznává Benzema i Özil

Hráči to zřejmě pojmou hodně individuálně, od týmového imáma dostanou povolení půst nedržet a každý se rozhodne podle svého. Šéf Asociace alžírských náboženských učenců se ale vyjádřil nekompromisně. "Jen kvůli nějakému zápasu není povoleno ramadán odložit. Vždyť s nimi bude Bůh a mladí trénovaní lidé mohou hrát i držet půst," prohlásil.

Vyznavače islámu ovšem najdeme v několika jedincích i mezi pondělními soupeři Alžírska a Nigérie. A jsou mezi nimi i zásadní opory reprezentací, například za Franci Karim Benzema či Bacary Sagna, za Němce Mesut Özil. Ovšem podle jejich vyjádření se zdá, že islámský svatý měsíc berou vážněji zástupci afrických týmů.

"Jako muslim vím, že tu jsou určitá pravidla, která nám povolují na čas svátek odložit. Já ho tedy nedodržím, ale je to volba každého z nás a naprosto respektuji hráče, kteří ramadán podstoupí," svěřil se novinářům Sagna.

Mesut Özil svůj názor na věc sdělil novinářům ještě před tímto víkendem. "Ramadánu se účastnit nebudu, protože mám práci," řekl stručně německý záložník.

Odveta za gijónský pakt

Na Alžírsko se musí Němci připravit ramadán neramadán. Jejich protivník má velkou motivaci uspět. Chtějí totiž odvetu za mistrovství světa 1982. 

Tehdy Alžírsko sice tehdejší západní Německo 2:1 ve skupině porazilo, ale aby postoupilo do další fáze, potřebovalo, aby Rakousko neprohrálo se SRN 0:1. Jenže co čert nechtěl, přesně takhle zápas skončil. Zcela evidentně na něm byly oba týmy domluvené, protože od desáté minuty proti sobě neútočily. Dodnes se tomuto podfuku říká "gijónský pakt o neútočení" podle španělského města, kde se duel odehrával.

Je to sice už 32 let, ale v Alžírsku hořkost tehdejšího vyřazení úplně nezkousli. "Ne, nezapomněli jsme. Všichni o tom v Alžírsku mluvili," řekl jasně trenér Vahid Halilhodžič, který je sic původem z Bosny, ale se svým týmem soucítí a rád by zařídil zemi pomstu.

Utkání mezi Německem a Alžírskem je na programu v pondělí od 22 hodin (můžete ho sledovat online ZDE). Předtím od 18 hodin si to Francie rozdá s Nigérií (online ZDE).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po požáru domu na Praze 5 skončila jedna žena v nemocnici. Hasiči několik osob evakuovali

Pětašedesátiletá žena skončila v nemocnici po odpoledním požáru bytu ve druhém patře činžovního domu v Praze 5. Nadýchala se zplodin. Z domu muselo být evakuováno několik lidí. Hasiči požár dostali rychle pod kontrolu. Rozsah škody a příčinu vzniku ohně zjišťují vyšetřovatelé. 

Hořet začalo krátce po 15:00 v Lidické ulici. "Hasiči nasadili na lokalizaci plamenů jeden vodní proud vnitřní částí budovy. Během zásahu zachránili čtyři osoby pomocí vyváděcích masek a jednoho psa. Několik osob se evakuovalo před příjezdem hasičů," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Oheň dostali hasiči pod kontrolu za 17 minut, poté ještě kontrolovali skrytá ohniska termokamerou. Museli také rozebrat i část stropního podhledu bytu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy