Odvrácená strana oslav titulu:bitky, výtržnosti i mrtví

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
12. 7. 2010 17:20
Hráče večer čeká triumfální jízda Madridem
Foto: Reuters

Praha - Po celém Španělsku, zemi nových fotbalových mistrů světa, gradují bouřlivé oslavy historicky prvního zisku titulu.

Těch se zanedlouho se svými spoluobčany oddají i sami fotbalisté, kteří v pondělí odpoledne přiletěli do Madridu.

Nejprve je čeká oficiální přivítání u krále Juana Carlose v Královském paláci, poté se sejdou i s premiérem Josém Luisem Zapaterem.

Vše završí triumfální jízda otevřeným autobusem v centru španělské metropole, kde své hrdiny uvítají stovky tisíc jásajících fanoušků v červenožlutých barvách.

Čtěte také:
Italštější než Itálie. Španělům stačilo k titulu 8 gólů
Španělé se opili už v šatně, Nizozemci spílali sudímu
MS: Španělé získali v bláznivém zápase premiérový titul
Ani Villa, ani Sneijder. Nejlepším hráčem MS je Forlán

Oslavy největšího úspěchu ve fotbalových dějinách země odstartovaly již o nedělní noci. Bujaré radovánky se však neobešly bez početných nepokojů a výtržností. Nejméně dva lidé dokonce přišli o život.

Největší narušování pořádku zasáhlo Barcelonu, kde výtržníci zaútočili na pořádkové složky kamením a lahvemi a další skupiny fanoušků se popraly mezi sebou. Výsledkem bylo 74 zraněných včetně 12 policistů.

K ještě většímu neštěstí došlo v andaluském městě Algericas, kde se krátce po finále zřítil třiatřicetiletý muž z balkonu svého bytu. O den později těžkým zraněním podlehl. V Cáceres se zase osmačtyřicetiletý fanoušek utopil v bazénu, do kterého hromadně naskákali další fotbaloví příznivci.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy