Odveta vyšla! České legendy po skvělém výkonu porazily Němce

Nedvěd a spol. pálili jako zamlada. Odnesli to Němci
Výsledek se tak výrazně lišil od toho historického, protože ve finále ME 1996 v Londýně tým Německa vyhrál 2:1 v prodloužení.
Češi nastoupili v téměř stejném složení jako před 19 lety ve Wembley a pod dirigentskou taktovkou Pavla Nedvěda s Patrikem Bergerem...
... přehráli německé legendy v čele s Lotharem Matthäusem.
Z českých opor ze šampionátu 1996 chyběli jen Vladimír Šmicer s Jiřím Němcem, naopak tým posílili Jan Koller...
Foto: Milan Kammermayer
Antonín Vavrda Antonín Vavrda
Aktualizováno 25. 5. 2015 20:35
Na Euro 96 slavili ve finále Němci, po devatenácti letech se ale české legendy dokázaly pomstít po výsledku 6:3.

Praha - České fotbalové legendy dokázaly porazit ty německé v odvetě za Euro 1996 po skvělém výkonu 6:3. Dva góly vítězů zaznamenal Pavel Kuka, třikrát parádně nahrával Pavel Nedvěd, v poslední půlhodině předvedl parádní brankářské zákroky Ladislav Maier.

Duel jsme sledovali v podrobné on-line reportáži ZDE

Parádní akci dokázal zorganizovat Pavel Kuka. Téměř kompletní česká reprezentace, která dokázala před devatenácti lety vykopat stříbro na Euro 96, se postavila svým německým finálovým přemožitelům.

Němci nebyli kompletní, vsadili na sehranost

Soupeř sice nastoupil bez velkých hvězd Jürgena Klinsmanna, Olivera Bierhoffa, či Andrease Köpkeho, přesto přivezl velmi silný výběr. „Ti kluci spolu hrají osm a deset zápasů ročně, my se takto sešli dnes poprvé. Věřím, že ne naposledy,“ řekl pro Českou televizi kouč tehdejšího výběru Dušan Uhrin starší.

Pod jeho slova by se jistě po dnešku podepsalo i všech téměř patnáct tisíc fanoušků v Edenu. Domácí rozehráli partii hodně aktivně a už po sedmi minutách přihrál Poborský před prázdnou branku Drulákovi.

Česká záloha, kde řádili jako zamlada Poborský, Nedvěd i Berger, ani poté nepolevila z tempa a v 26. minutě z její spolupráce poprvé těžil zakončující Kuka. Následně na druhé straně překonal vystřídavšího Srníčka nekompromisní placírkou k tyči Neuville, jenže Češi i nadále dominovali.

První poločas patřil střelci Kukovi...

Po krásné kolmici Nedvěda se mohl Kuka sám před Bräutigamem zastavit, vrátit pro míč, který zapomněl za sebou a poté jej přelobovat, aniž by ho při tom rušil některý z německých soupeřů. Ovšem ihned z rozehrávky předvedlo podobnou akci duo Basler-Zickler a Srníček byl z branky venku pomalu – 3:2.

„Věřím, že to ještě ve druhém poločase otočíme. Přesto je to hlavně zábava a o to bavit, jde především,“ pronesl o poločasové přestávce kapitán Německa Lothar Matthäus, který se ale po pauze už na hřiště nevrátil.

... ten druhý brankáři Maierovi

A tak pouze ze střídačky sledoval, jak jeho spoluhráčům bere chuť na zvrat šikula Poborský a bombarďák Berger. A také poslední z trojice českých brankářů – Ladislav Maier. Ten sice stejně jako jeho německý kolega Oliver Reck dostal gólové přivítání, ovšem poté fantastickými zákroky doslova soupeře zdeptal.

Maier, který si naprosto zaslouženě odnesl cenu pro hráče zápasu, tak dal šanci vyniknout v zakončení Kubíkovi, který nádhernou šajtlí na zadní tyč v 71. minutě skóre zápasu uzavřel. „Bylo to skvělé se opět sejít. My se bavili, fanoušci také, jsem rád, že jsme si mohli opět spolu zahrát,“ usmíval se po zápase český kapitán Pavel Nedvěd.

Poté šel společně se svými spoluhráči, ale i protihráči, a vítěznou trofejí – skleněnou replikou poháru pro mistry Evropy – na oslavné kolečko kolem zaplněných tribun. Třetí poločas všichni hráči dohrají u piva. A budou mít jistě o čem povídat.

Třeba i o tom, jak by se mohli sejít zase za rok u dvacátého výročí londýnského finále mistrovství Evropy 1996. Mimochodem, pro ty, kteří si jej už nepamatují: tehdy slavili Němci po výsledku 2:1 v prodloužení. Čechy tehdy poslal do vedení z penalty Berger, výsledek otočil dvěma góly střídající Bierhoff.

Zápas fotbalových internacionálů nad 35 let:

ČR - Německo 6:3 (3:2)

Branky: 25. a 38. Kuka, 7. Drulák, 57. Poborský, 61. Berger, 71. Kubík - 32. Neuville, 39. Zickler, 65. Reich. Rozhodčí: Královec - Wilczek, Filípek. Diváci: 14.670.

ČR: Petr Kouba, Pavel Srníček, Ladislav Maier - Radoslav Látal, Jan Suchopárek, Miroslav Kadlec, Michal Horňák, Pavel Nedvěd, Karel Poborský, Pavel Kuka, Radek Drulák, Luboš Kubík, Radek Bejbl, Patrik Berger, Martin Kotůlek, Karel Rada, Pavel Hapal, Jan Koller. Trenér: Uhrin starší.

Německo: Perry Bräutigam, Oliver Reck - Lothar Matthäus, Mario Basler, Fredi Bobic, Jens Nowotny, Ulf Kirsten, Guido Buchwald, Oliver Neuville, Jörg Heinrich, Jörg Albertz, Stefan "Paule" Beinlich, Fabian Ernst, Maurizio Gaudino, Hans Pflügler, Marko Rehmer, Marco Reich, Bernd Schneider, Dariusz Wosz, Alexander Zickler. Trenér: Rehhagel.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Odboráři vyrazili k sídlu vlády, budou tam protestovat proti reformě penzí

Stovky odborářů a odborářek se dnes dopoledne vypravily z pražské Letné v průvodu k sídlu vlády, aby před ním protestovali proti zvyšování důchodového věku na 68 let, důchodové reformě a nové emisní normě Euro 7. Protestní akci ke Strakově akademii svolal nejpočetnější odborový svaz KOVO. Předáky zklamalo, že kabinet si jejich výhrady v Praze dnes nevyslechne. Má výjezdní zasedání v Jeseníku.

KOVO patří ke svazům Českomoravské konfederace odborových svazů. Tato největší odborová centrála v Česku protest podporuje. Na dnešní akci dorazili i členové z dalších svazů, a to třeba z úřednických či školských odborů. Do Prahy přijeli také odboráři z automobilky z Mladé Boleslavi a Kvasin. Podporu předem vyjádřili i někteří politici.

U Strakovy akademie by měl vystoupit předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš či šéf mimosněmovních sociálních demokratů Michal Šmarda. Pořadatelé očekávají i předsedkyni komunistů Kateřinu Konečnou či šéfa poslanců SPD Radim Fiala. Předáci svazu KOVO uvedli, že zvali i členy vlády. Zklamalo je, že kabinet nezasedá dnes ve svém úřadu. Jsou přesvědčení o tom, že před nimi ministři do Jeseníku ujeli.

Odbory KOVO kritizují případné další zvyšování důchodového věku na hranici 68 let a proti podobě důchodové reformy. Požadují dřívější důchod pro namáhavá povolání. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) odborářům minulý týden řekl, že reformu dosud nezveřejnil a novelu s úpravou dřívějších penzí pro náročné profese předloží letos ve druhém pololetí. Platit by pak měla od roku 2025. Uvedl, že s uzákoněním důchodového věku na 68 letech ve svých návrzích nepočítá. 

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Česko mělo v roce 2021 nejvyšší povinné odvody ze zemí OECD

Česko mělo v roce 2021 nejvyšší odvody na sociální a zdravotní pojištění ze zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Zároveň ale byla složená daňová kvóta, kterou tvoří daňové zatížení společně s povinnými odvody, pod průměrem OECD. Uvádí to aktuální brožura ministerstva financí Státní rozpočet v kostce, jejímž cílem je přiblížit problematiku státního rozpočtu široké veřejnosti.

Odvody na povinné pojistné, které platí zaměstnanci, zaměstnavatelé i osoby samostatně výdělečně činné, dosahovaly v roce 2021 v Česku 16,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Na stejné úrovni byly ze zemí OECD také ve Slovinsku. Druhé nejvyšší odvody mělo Slovensko, kde dosahovaly 15,7 procenta HDP, následovalo Rakousko s 15,4 procenta HDP.

Složená daňová kvóta ale byla v roce 2021 v mezinárodním srovnání spíš nižší, když dosahovala 33,8 procenta HDP. Průměr OECD byl 34,2 procenta HDP. Nejvyšší složenou daňovou kvótu ze zemí OECD mělo Dánsko, kde činila 46,9 procenta HDP. Nejnižší byla daňová kvóta v Mexiku, kde dosahovala 16,7 procenta. Ze zemí OECD, které jsou i členy Evropské unie, ji mělo nejnižší Irsko s hodnotou 21,1 procenta HDP.

V letošním roce by složená daňová kvóta v Česku měla dosáhnout 34,5 procenta HDP, a vrátit se tak na úroveň roku 2018. Proti loňsku by měla vzrůst o 1,5 procentního bodu, uvádí publikace Státní rozpočet v kostce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy