Odstřelení Damkové se nekonalo, zůstává v čele rozhodčích

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 9. 2015 17:29
Dagmar Damková bude pokračovat v čele komise rozhodčích FAČR.
Dagmar Damková se svým partnerem Romanem Berbrem.
Dagmar Damková se svým partnerem Romanem Berbrem. | Foto: Milan Kammermayer

Riga- Výkonný výbor Fotbalové asociace ČR se na dnešním zasedání v Rize zabýval kauzou místopředsedy FAČR Romana Berbra, jenž podle bývalých sudích Libora Kovaříka a Radka Kociána ovládá komisi rozhodčích, vedenou jeho životní partnerkou Dagmar Damkovou. O možném odvolání komise ale výkonný výbor s ohledem na stanovy nejednal. Předseda asociace Miroslav Pelta si chce v nejbližší době s aktéry kauzy včetně Berbra promluvit a poté navrhne další postup a opatření.

Kovařík v polovině srpna ukončil kariéru rozhodčího a následně o dvanáct dní později v rozhovoru pro deník Sport prohlásil, že hlavním důvodem je Berbrův vliv na komisi rozhodčích, kterou prý ovládá mafiánskými praktikami. Před pár dny podpořil Kovaříka i další bývalý sudí Kocián, jenž tvrdil, že Berbr stál v roce 2012 za koncem jeho kariéry v lize.

"Z technického pohledu nemohl být zařazen bod odvolání komise rozhodčích nebo předsedkyně na jednání výkonného výboru. Ten může ustavovat komise a odvolávat předsedy a její členy pouze na návrh předsedy Ligového shromáždění (Dušana Svobody)," řekl generální sekretář Rudolf Řepka na tiskové konferenci v Rize, kde večer čeští fotbalisté odehrají duel kvalifikace mistrovství Evropy s Lotyšskem.

Svobodu překvapilo přesunutí VV

Svoboda se nezúčastnil zasedání z osobních důvodů. Zároveň se ale pozastavil nad tím, že jednání bylo přesunuto z původního termínu v úterý v Praze na dnešek.

"Dle mého názoru nebyl žádný důvod řádně svolaný výkonný výbor rušit, a pokud již k této potřebě došlo, tak měl být svolaný v řádném termínu v Praze. Uvedený postup se mnou nikdo nekonzultoval. Celou situaci jsem s předsedou Peltou osobně detailně diskutoval před jeho odletem do Číny a akceptoval jsem jeho názor, že je třeba celou situaci řešit po řádném projednání, nikoli hekticky," uvedl Svoboda v prohlášení.

"Na druhou stranu však s maximálním důrazem na její objektivní vyhodnocení, s tím, že v horizontu do dalšího řádného jednání výkonného výboru předloží soubor konkrétních opatření. Osobně se domnívám, že je třeba do procesu obnovení důvěryhodnosti FAČR a jejích orgánů zapojit nejen legitimně zvolené členy výkonného výboru, ale rovněž další subjekty, které se na fotbalovém dění podílí," dodal sparťanský funkcionář.

Pelta: Hlavně klid

Pelta vyzval hlavně ke klidu. "I kdyby tady pan Svoboda byl přítomen, přesto bych apeloval, abychom to na program jednání nedávali. V žádném případě neberu na lehkou váhu, když nějaký rozhodčí, který působil v lize dlouhá léta, ukončí činnost. V tuto chvíli to vypadá, že tu zuří válka, že je to neudržitelný stav, ale je třeba bez emocí říct fakta," řekl Pelta.

"Něco jiného by bylo, kdyby pan Kovařík řekl, že za ním přišel pan Berbr s tím, že má vyhrát Příbram, Jablonec nebo Sparta. Ale jestli někde na semináři vystoupil a řekl, že (Kovařík) udělal největší chybu v roce, není to nic, co by mělo vzbudit tak významnou emoci," dodal Pelta.

V příštím týdnu si plánuje s aktéry kauzy promluvit. "Rozhodl jsem se, že se všemi aktéry, kterých se to týká, budu chtít jasné pohovory. Vzbudilo to ve fotbalovém prostředí velké emoce a je třeba, abychom přijali konkrétní opatření," dodal Pelta s tím, že by aféru chtěl vyřešit do příštího zasedání výkonného výboru na začátku října.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy