Odpočívej v pokoji, 'Kočko'. Gólman Čech oplakává legendu Chelsea

ČTK ČTK
12. 4. 2020 17:10
Ve věku 78 let zemřela legenda fotbalové Chelsea a člen anglického týmu mistrů světa z roku 1966 Peter Bonetti. Gólman londýnského klubu z 60. a 70. let minulého století, jehož rekord v počtu čistých kont překonal až Petr Čech, dnes podlehl dlouhé nemoci.
Peter Bonetti
Peter Bonetti | Foto: ČTK

Bonetti odchytal za Chelsea 729 zápasů, což ho v historické klubové tabulce řadí na druhé místo za bývalého kapitána Rona Harrise. S "Blues" vyhrál Anglický pohár, Ligový pohár a evropský Pohár vítězů pohárů. V brance Chelsea vychytal Bonetti 208 čistých kont, tento klubový rekord překonal až v roce 2014 jeho slavný nástupce Čech.

"Tohle je opravdu smutná zpráva pro všechny z Chelsea. Odpočívej v pokoji, 'Kočko'… Legendo," napsal na twitteru Čech, jenž připomněl Bonettiho přezdívku "The Cat", kterou získal díky svému brankářskému stylu.

V anglické reprezentaci byl Bonetti ve stínu dlouholeté jedničky Gordona Bankse, přes nějž se dostal do branky jen v sedmi zápasech. Byl jeho dvojkou na domácím MS v roce 1966, kdy Anglie získala jediný titul. O čtyři roky později na MS v Mexiku zaskočil za nemocného Bankse na poslední chvíli do branky ve čtvrtfinále proti NSR, v němž Anglie po hodině hry vedla 2:0, ale prohrála 2:3 v prodloužení. Bonetti byl označen za jednoho z viníků porážky a už nikdy se v reprezentaci neobjevil.

Po skončení kariéry pracoval Bonetti jako trenér brankářů v Chelsea, Newcastle United, Fulhamu, Manchesteru City a anglickém národním týmu.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy