Odešla sportovní legenda. Rudolf Baťa ve čtvrtek ráno podlehl dlouhé nemoci

Sport Sport
10. 8. 2017 11:06
Bývalý hokejový rozhodčí a dlouholetý fotbalový funkcionář Rudolf Baťa zemřel ve čtvrtek ráno ve věku nedožitých 90 let.
Rudolf Baťa
Rudolf Baťa | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Rudolf Baťa, hokejovým světem uznávaný rozhodčí, později i velmi respektovaný fotbalový funkcionář a od roku 1996 mezinárodní sekretář Sparty se narodil ve Zlíně 4. září roku 1927.

Vystudoval strojní fakultu VUT v Brně a šestadvacet let pracoval jako konstruktér a projektant v ČKD. Do roku 1977 rozhodoval hokejové zápasy v nejvyšší tuzemské lize i v zahraničí. Odpískal šest mistrovství světa a dvakrát na olympijských hrách (Sapporo 1972 a Innsbruck 1976).

Od roku 1978 do roku 1996 působil jako generální sekretář fotbalového svazu a také jako člen disciplinární komise UEFA, člen komise UEFA pro stadiony apod.). V roce stříbrného mistrovství Evropy přijal nabídku ze Sparty, kde jako mezinárodní sekretář působil až do letošního května.

"Možná jsem se už narodil s hokejkou v ruce. Zkoušel jsem také fotbal, ale moc mi nešel. Hlavně se musím přiznat, že mě nebavilo běhat. Bruslit jsem mohl celý den, pár sprintů po hřišti mě ale zničilo," vyprávěl Baťa.

V rámci vyhlašování výsledků ankety Fotbalista roku 2014 byl uveden do Síně slávy českého fotbalu. Ve chvíli, kdy zaznělo jeho jméno, celý sál postupně povstal a tleskal mu ve stoje. "Byl to moc šťastný okamžik v mém životě," přiznal tehdy sedmaosmdesátiletý "Rudy", který se stal členem Síně slávy jako první funkcionář. Stal se součástí společnosti fotbalových legend jako Josef Masopust, Andrej Kvašňák, Antonín Panenka či Karel Brückner.

Kondolence nyní míří nejen z fotbalového, ale i hokejového prostředí. "Není mnoho rozhodčích, kteří dosáhli takového renomé jako Rudolf Baťa," uvedl prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král.

"Uznání získal například při památné Sérii století v roce 1972, kdy si jeho nominaci vyžádali přímo zámořští profesionálové, kteří jinak evropským sudím příliš nedůvěřovali. Řídil tak tehdy nejen jejich zápasy se Sovětským svazem, ale i souboj s Československem v Praze. V hokejovém, stejně jako ve fotbalovém prostředí byl navíc znám jako vynikající člověk, odborník a kamarád. "   

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská sopranistka Gruberová získala německou operní cenu

Slovenská sopranistka Edita Gruberová získala německou cenu Oper! Award za celoživotní dílo. Pěvkyně, která letos v březnu ukončila kariéru v Bavorské státní opeře v Mnichově, je první laureátkou nově vyhlašovaného ocenění. Gruberová v 60. letech vystudovala operní zpěv na slovenské konzervatoři, roku 1970 získala první roli ve Vídeňské státní opeře, kde díky vynikajícím výkonům brzy dostala stálé angažmá. V Praze prvně vystoupila roku 1979, zatím naposledy účinkovala v Národním divadle v opeře Norma od Vincenza Belliniho. Svůj um předváděla na prknech operních domů v Miláně, New Yorku či Paříži.

Zdroj: DPA/ČTK
Další zprávy