Ode zdi ke zdi. Krize odhalila Ščasného odtržení od Hřebíkova království. A co čeká Spartu v létě?

Luděk Mádl Luděk Mádl
5. 5. 2016 6:15
Tak dlouho nebyli Zdeňku Ščasnému sparťanští junioři a dorostenci dost dobře, až z nich sestavil pro semifinále poháru celý tým. Provázanost ligového áčka s mládeží by patrně ve Spartě měla být pružnější
Zdeněk Ščasný poslal do semifinále MOL Cupu tým složený vyjma brankáře z hráčů juniorky a dorostu
Zdeněk Ščasný poslal do semifinále MOL Cupu tým složený vyjma brankáře z hráčů juniorky a dorostu | Foto: ČTK

Glosář - Fotbalová Sparta učinila krok, který věru není běžný, do odvety špatně rozehraného semifinále domácího poháru nasadila tým, který vedle brankáře Štěcha tvořili výhradně už jen fotbalisté z juniorky a dorostu.

Vše o utkání čtěte zde, pozápasové ohlasy zde.

Na prohru A-týmu z Jablonce navázali mládežníci i ve včerejší odvetě porážkou 1:2, ale necelé tři tisícovky fanoušků v ochozech sympaticky fandily co se dalo statečnému výkonu hráčů, z nichž nejmladším bylo 17 let.

Kombinovanou sestavu, v níž se hráči áčka promísí s mladými, pošlou čas od času do hry i mnohem slavnější kluby. Nezřídkakdy se junioři objeví v poslední "rundě" zápasů ve skupině dokonce i v Lize mistrů, pokud už áčko získalo postup v předstihu.

V Anglii pak kombinované sestavy hrávají zhusta ligový pohár a nikdo proti tomu nic nenamítá, mladým to umožní nasát atmosféru plného hlediště, televizního přenosu, potkat se na placu s hráči z A-týmu, kteří je na trávníku vhodně usměrní.

Jindy se stane to, co teď Spartě. Příliš mnoho zranění a absencí a zároveň příliš mnoho zápasů. Proto třeba Manchester City nastoupil v únoru k utkání FA Cupu proti Chelsea s šesti fotbalisty ve věku 18 a 19 let. Na Stamford Bridge tehdy notně omlazení Citizens prohráli 1:5. Velmi mladé hráče posílal občas do boje i Jürgen Klopp v Liverpoolu.

Takže mladí ano, proč ne. I když semifinále národního poháru už by asi přeci jen mělo být natolik důstojnou scénou, aby se na ní takové eskapády neděly.

Nicméně podstata sparťanského příběhu je pořád ještě trochu jiná: Nejpozoruhodnější je totiž na celém případu ten skok ode zdi ke zdi, který trenér Zdeněk Ščasný právě absolvoval. Tak jen aby si přitom nenatloukl...

Opravdu nikdo z mladých nemohl hrát už dávno?

V personální krizi se jeho tým zmítá přinejmenším od začátku dubna, kdy se utkal s Villarreallem. Zejména před odvetou už nemoci, zranění a tresty "upravily" Ščasného kádr tak, že kromě gólmanů a jednoho čerstvého rekonvalescenta Váchy zbylo kouči už jen 10 hráčů "áčka " do pole. Ale Ščasný raději absolvoval celý zápas bez střídání, než aby dal šanci někomu z mladíků, které tehdy musel vzít na střídačku.

Na tiskovce po Villarrealu pak konstatoval něco v tom smyslu, že takové utkání by je zabilo. Budiž, konfrontace s Villarrealem ve čtvrtfinále Evropské ligy, to je přeci jen silné kafe, to připusťme.

Jenže mnohé z těch, co sledovali včerejší statečnou bitvu sparťanských mladíků jistě napadlo: To opravdu nikdo z těch kluků nemohl naskočit v těch předchozích ligových zápasech, ve kterých zbývající zdraví členové kádru áčka sotva pletli nohama, protože ve svém omezeném počtu museli hrát celé jaro v dvouzápasovém rytmu prakticky bez rotace?

Možná už taková myšlenka proskočila hlavou i Zdeňku Ščasnému. Kdyby na jednom, dvou místech sestavy těm svým vyvoleným občas ulevil a pomohl si talentem z juniorky nebo dorostu, možná by "ty své" nemusel tak zatavit a třást se teď hrůzou o to, aby v lize neztratila Sparta alespoň druhý flek.

Ščasný prostě dramaticky skočil ode zdi ke zdi. Zatímco v průběhu celého jara mu mladí hráči nebyli dost dobří ani na pár minut (s čestnou výjimkou nějakých těch pohárových minutek Michala Sáčka), najednou si na Spartě nejspíš řekli:

Šmarjápano, jestli prohrajeme v sobotu v lize s Libercem, tak nám to druhé místo ještě můžou sebrat, no a to by byl moc velký průšvih, kvalifikace Ligy mistrů, to je základ! Tak fajn, uděláme to, čím jsme vyhrožovali a co jsme neudělali už o kolo dřív. A do odvety poháru s Jabloncem postavíme mládež.

U slávistů si Sparta očko rozhodně neudělala

Což je samozřejmě krok poměrně drastický. A třeba u slávistů, kteří moc pozorně sledují jabloneckou cestu pohárem, asi Spartě moc pozitivních bodů nepřipíše. Právě případné jablonecké vítězství v Mol Cupu, totiž odejme páté ligové příčce punc startu v předkole Evropské ligy. A jak známo, to páté místo si drží právě Slavia. Hrozba toho, že jí bude k ničemu, se tedy opět zvětšila, Jablonecké teď už může zastavit jen ve finále Mladá Boleslav.

I Sparta si teď může zpětně zodpovědět otázky, jestli bylo opravdu nutné hrát pohárovou odvetu s Libercem tak, že trenér Ščasný poslal na hřiště i reprezentanty, co vlastně po mezistátním utkání ve Stockholmu zrovna vylezli z letadla. Tohle byla vážně trochu velká divočina...

Pozoruhodná mi každopádně přijde tahle Ščasného věta pronesená po včerejším utkání. Novináři se ho ptali, jestli se jména některých mladíků musel učit. "To ne, jména znám, ale učil jsem se je poznávat zblízka. Na úterním tréninku jsem měl papír a trenér dorostu David Holoubek mi říkal, kdo je kdo," odvětil kouč.

Nechci nikomu sahat do svědomí, ale asi to trochu signalizuje, že Ščasného znalost juniorky či dorostu Sparty nebude úplně tisíciprocentní. Přitom i ve velkých klubech bývá běžné, že si kouč áčka také o mládeži důslednější přehled udržuje.

A tady se možná začínáme dostávat k jádru jistého problému, který personální krize ve Spartě obnažila... Zdá se, jako by uvnitř klubu působily dvě Sparty. Ta Ščasného ligová, co působí na Letné. A ta strahovská, mládežnická, kterou svým jménem zastřešuje Jaroslav Hřebík.

Když jsem Ščasnému na začátku sezony položil otázku, jaké vztahy s Hřebíkem udržuje, odpověděl jedním, trochu chladně proneseným slovem: "Profesionální." Je záležitostí Sparty, jak si nastaví vnitřní komunikační procesy, nicméně to, čeho jsme byli na jaře svědky, kdy mladí i v těžké situaci áčka nedostali ani čuchnout, načež včera pro změnu došlo k druhému extrému, svědčí patrně o tom, že prolnutí a návaznost mezi áčkem a strahovskou akademií nebude nejspíš optimální.

Juniorka i dorost přitom své soutěže v předstihu vyhrály, což snad i nedůvěřivému Ščasnému mohlo jistou záruku kvality nabídnout.

Letní plány: Koubek, Shala, Čermák. A návrat Kadlece

Sparta šla do jara s 18 hráči do pole. V situaci, kdy startovala i v jarních bojích Evropské ligy, se to ukázalo jako nedostatečný počet. Pokud pouští obrovské množství hráčů na hostování, musí si vybudovat i přímější návaznost na mládežnické týmy, to by pro ni mělo být poučení z celého toho případu.

A právě na stahování hráčů z hostování chce Sparta do značné míry postavit letní strategii.

Podle dobře informovaných zdrojů už Sparta nehodlá oddalovat příchod brankáře Tomáše Koubka, zapůjčeného dosud Liberci, stáhnout si odtamtud chce i Herolinda Shalu. Jen mladý Matěj Pulkrab by mohl zůstat zapůjčený pod Ještědem i nadále.

Mimochodem, právě jmenovaná trojice bude Slovanu v sobotním utkání na Letné, v němž bude Sparta hájit alespoň druhou příčku v tabulce, samozřejmě scházet.

Ačkoli hostování Aleše Čermáka v Mladé Boleslavi bylo původně koncipováno na dva roky, i jeho už si chce Sparta stáhnout teď v létě.

Co se týče obrany, smlouva končí Costovi, který má podle svého manažera nabídky z celé Evropy, Sparta se ho přesto snaží udržet.

Blízko dohodě by údajně měl být návrat Michala Kadlece na Letnou. Jak známo, reprezentantovi končí ve Fenerbahce smlouva, sám hráč mluvil o tom, že budoucnost si chce vyřešit až po Euru.

Naopak, víceméně se počítá s tím, že dostane-li nějakou pěknou nabídku z Evropy, dostane tentokrát možnost zkusit si nové angažmá Ladislav Krejčí.

K tomu, aby Sparta dohrála sezonu v klidu a mohla se nějak zkonsolidovat před tou příští, ale potřebuje v sobotu nepohrát s Libercem. Tomu teď podřídila vše, včetně odvety pohárového semifinále.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Mezinárodní Bookerova cena má šest finalistů, Tichý mezi nimi není

Mezi šesti finalisty letošní Mezinárodní Bookerovy ceny za nejlepší knihu přeloženou do angličtiny jsou díla autorů z Francie, Ruska, Dánska, Chile a Argentiny. Ve čtvrtek to oznámila porota, která vybírala ze 13 textů v širším výběru. O šanci na vítězství přišli mimo jiné Keňan Ngugi wa Thiong’o nebo Švéd s česko-polskými kořeny Andrzej Tichý nominovaný za knihu Mizérie, jež byla přeložena také do češtiny.

Dvě třetiny finalistů tvoří spisovatelé, kteří jsou pro anglickojazyčné čtenáře nováčky. Většina jich pochází z Evropy. Cenu může získat například ruská spisovatelka Marija Stěpanovová, Dánka Olga Ravnová, Francouzi Éric Vuillard a David Diop, ale také Argentinka Mariana Enríquezová či v Nizozemsku narozený prozaik Benjamín Labatut, který trvale žije v Chile.

Mezinárodní Bookerova cena je udělována za anglické překlady vydané v Británii či v Irsku. Doprovází ji odměna 50 tisíc liber, v přepočtu asi 1,5 milionu korun, která se rovným dílem rozděluje mezi autora a překladatele. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy