FOTO Čech mezi nejlepšími gólmany moderní éry

Petr Čech a Gianluigi Buffon patří mezi nejlepší gólmany současnosti. Kolikáté místo jim patří v pořadí posledních 25 let?
10. místo - Cláudio Taffarel (130 bodů): Brazilská legenda chytala v 90. letech také v evropských klubech, například Parmě či Galatasarayi. Za národní tým Taffarel nastoupil ve 101 zápasech, v roce 1994 pomohl k zisku titulu mistrů světa, dvakrát vyhrál šampionát Jižní Ameriky, s istanbulským klubem dobyl v roce 2000 Pohár UEFA. Momentálně pracuje jako trenér brankářů Galatasaraye.
8. - 9. místo - Walter Zenga (132 bodů): Italský gólman prožil největší část svého hráčského života v Interu Milán, jemuž v letech 1991 a 1994 vychytal triumf v Poháru UEFA. Na domácím světovém šampionátu v roce 1990 získal bronz. Po ukončení aktivní kariéry se vrhnul na trenování. Momentálně vede dubajský celek Al-Nasr.
8. - 9. místo - Andoni Zubizarreta (132 bodů): Španělská brankářská ikona 80. a 90. let se nejvíce proslavila během osmiletého účinkování v Barceloně, kde se zasloužila o vítězství v nultém ročníku Ligy mistrů a triumfu v PVP. Zubizarreta hrál také za Bilbao a Valencii. Se Španělskem startoval na sedmi světových či kontinentálních šampionátech, avšak na výrazný úspěch v reprezentaci nedosáhl. V současnosti pracuje v Barceloně jako sportovní ředitel.
7. místo - José Luis Chilavert (146 bodů): Brankář - kanonýr. Paraguayský borec je snad nejzajímavější postavou nejlepší desítky. Populární "Chila" nejenže góly skvěle mařil, ale sám je také střílel. Penalty a přímé kopy, to byla parádní disciplína hřmotného Jihoameričana. Jeho trefy pravidelně obíhaly zpravodajské kanály. Na klubové úrovni jich nastřílel 54, dalších osm přidal v reprezentaci. Díky své bouřlivé povaze na sebe upozorňoval také disciplinárními prohřešky.
Foto: Reuters
Tomáš  Kubánek ČTK Reuters Tomáš Kubánek, ČTK, Reuters
18. 1. 2013 6:00
Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků (IFFHS) sestavila pořadí nejlepších brankářů za posledních 25 let.

Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků (IFFHS) sestavila pořadí nejlepších brankářů za posledních 25 let. Podívejte se, kdo se stal vítězem a kolikátý skončil Petr Čech.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy