Obrázek padesátky jako návrh úplatku? Fotbalový rozhodčí Grímm se přiznal ke korupci

ČTK ČTK
18. 5. 2023 11:39
Bývalý rozhodčí Tomáš Grímm, který spolu s někdejším místopředsedou Fotbalové asociace ČR (FAČR) Romanem Berbrem a dalšími lidmi čelí obžalobě za korupci, se u soudu v Plzni přiznal k přijetí úplatků za ovlivnění několika zápasů v letech 2019 a 2020. Berbr u soudu už při výpovědi v dubnu jakoukoliv vinu popřel.
Roman Berbr před soudem
Roman Berbr před soudem | Foto: ČTK

Grímm je jedním z hlavních obžalovaných. V případu vystupuje jako spolupracující obžalovaný a se státním zástupcem uzavřel dohodu o vině a trestu, o jejímž přijetí bude rozhodovat soud.

Berbra označil Grímm za jednoznačně nejmocnějšího muže v českém fotbale. Coby rozhodčí ho vnímal jako svého hlavního nadřízeného, kterého si nechtěl rozhněvat žádný sudí, řekl dnes u soudu. V případu je obžalováno 21 lidí z fotbalového prostředí a Slavoj Vyšehrad.

Podle obžaloby stál Berbr v čele organizované skupiny, která se v letech 2019 a 2020 podílela na zmanipulování deseti zápasů třetí a druhé ligy. Státní zástupce Jan Scholle Berbra viní z toho, že využíval svého dominantního postavení ve FAČR a ovlivňoval nasazování rozhodčích na utkání Slavoje Vyšehrad podle požadavků tehdejšího sportovního ředitele klubu Romana Rogoze.

Berbr to podle obžaloby dělal pro posílení a udržení svého vlivu v asociaci. Vybraní sudí a delegáti, ale i jeden hráč a funkcionář konkurenčních klubů pak za úplatek pomáhali Vyšehradu k výhře, říká obžaloba. Rogozovou motivací byl postup klubu ze třetí ligy do druhé a jeho udržení v druhé lize.

"Na svém přiznání v plném rozsahu trvám," řekl dnes u soudu Grímm. S krátkou přestávkou vypovídal téměř čtyři hodiny. Promluvil o úplatcích ve fotbalu - ještě před současnou kauzou mu byl podle jeho slov nabídnut úplatek, nahlásil to tehdy Berbrovi, šli na fotbalový svaz a bylo mu slíbeno prošetření věci. Jediný výsledek ale byl, že byl stažen z listiny rozhodčích. "Ve FAČR neexistoval žádný manuál, který by pomáhal rozhodčím, když byli osloveni s nabídkou úplatku, žádný formulář, jak postupovat a nahlásit to," řekl.

Grímm popsal jednotlivá utkání, v nichž podle svých slov přijal za ovlivnění zápasu peníze. Týkalo se to například utkání z května 2019 mezi Radotínem a Dobrovicemi. Rogoz mu nabídl úplatek za to, aby nevyhrál Radotín, který byl přímým konkurentem Vyšehradu v boji o postup do druhé ligy. Grímm o tom prý řekl Berbrovi, ten mu odpověděl, že si nepřeje žádný exces a nechce, aby si Dobrovice stěžovaly, což Grímm pochopit tak, že má Radotín prohrát.

Přiznal i úplatek v třetiligovém zápase mezi B týmem Bohemians a Sokolem Brozany v březnu 2020. Spoluobžalovaný Martin Svoboda mu prý na telefon poslal obrázek padesátky, což pochopil jako nabídku padesátitisícového úplatku za ovlivnění duelu ve prospěch Brozan. Utkání prý ovlivnil nepatrně, Brozany vyhrály. Po několika dnech dostal obálku se 40.000 korunami, které si rozdělil s asistenty. Svoboda, který dnes vypovídal před Grímmem, jakoukoliv vinu odmítl a popřel, že by nabízel úplatky.

Dalším zápasem, u něhož Grímm přiznal úplatek, bylo utkání z května 2019 mezi Vyšehradem a TJ Jiskra Ústí nad Orlicí. Hovořil také o přijatých penězích za zápas Vyšehrad - Litoměřicko z června 2019 nebo o dohodě o ovlivnění přátelského utkání Vyšehrad - Motorlet z února 2020 kvůli sázkám. Před zápasem se ale dozvěděl, že z toho sešlo, protože si na zápas údajně vsadili sami hráči. Západ nakonec nijak neovlivnil. "Děly se tam divné věci, hráči stříleli na vlastní bránu," řekl.

Přiznal se i k další části obžaloby, v níž se s Berbrem a dalšími zpovídá z vyvedení peněz z Plzeňského krajského fotbalového svazu. Grímm přiznal, že vypsal faktury na asi 850.000 korun na dodání sportovního zboží a zajištění semináře, pro sebe z toho měl 50.000 korun.

Ačkoliv Berbr v dubnu požádal, aby se mohlo jednání konat v jeho nepřítomnosti, dosud každý den procesu přišel a pozorně poslouchal výpovědi spoluobžalovaných a krátce se k nim vyjadřoval. Grímma podrobil řadě otázek, například o tom, zda byl Berbr kvalitní rozhodčí a zda byla dobrá volba, když pak skončil jako rozhodčí a postoupil do komise rozhodčích. V obou případech Grímm odpověděl kladně, v předchozí výpovědi i řekl, že Berbr toho pro fotbal hodně udělal. "Po tom, co jsem tady o sobě slyšel od Tomáše Grímma zjišťuji, co je člověk schopen říci pro to, aby pro vlastní zisk získal na úkor druhých největší výhodu. Nemohu nějak přijmout variantu, že má mít člověk, který má v procesu největší početnou trestnost ze všech obviněných, také největší výhodu," řekl na Grímmovu adresu v narážce na to, že jako spolupracujícímu obviněnému chce státní zástupce navrhnout výrazně mírnější trest.

Grímmovým výslechem skončil druhý týden procesu. Vinu přiznali kromě Grímma jen bývalý rozhodčí Marek Janoch a bývalý hráč a funkcionář Michal Káník. Další obžalovaný Petr Tarkovský přiznal, že vyhověl Káníkovi, který mu na účet převedl peníze, ty pak Tarkovský vybral a Káníkovi předal v hotovosti, aniž by řešil důvod a podrobnosti transakce. Soudu zbývá vyslechnout ještě posledního hlavního obžalovaného Rogoze a někdejšího funkcionáře Pýchu.

Jednání bude pokračovat od 12. do 16. června. Podle původního rozpisu byl soud rozplánován na 45 dní do 7. prosince. Soudce Vladimír Žák ale dnes ČTK řekl, že se domnívá, že tento termín se nestihne. Po dokončení výpovědí obžalovaných začnou v červnu vypovídat svědci. Obžaloba jich navrhuje přímo v jednací síni slyšet 11, soud podle Žáka uvažuje o dalších zhruba pěti, další mohou navrhnout obhájci.

Náročné na čas bude pak také přehrávání nahrávek a videí, které pořídila policie při vyšetřování případu. "Jsou jich hodiny, státní zástupce žádá přehrát jen část, obhájci ale mohou požadovat přehrání všech," řekl soudce, podle něhož i po dokončení dokazování bude senát potřebovat delší čas na rozhodování.

 

Právě se děje

Další zprávy