Obránce Vomáčka opouští Slavii a míří do Nizozemska

ČTK ČTK
2. 8. 2011 21:34
Bude hrát v prvoligovém De Graafschapu
Benjamin Vomáčka
Benjamin Vomáčka | Foto: Aktuálně.cz

Doetinchem - Fotbalový obránce Benjamin Vomáčka se stal posilou nizozemského prvoligového celku De Graafschap, kam zamířil po dvou letech strávených v pražské Slavii.

Dvaatřicetiletý stoper se v novém působišti dohodl na roční smlouvě s opcí na další sezonu.

ČTK to řekla Vomáčkova agentka Hana Nováková, která na přestupu spolupracovala s dalším manažerem Jiřím Müllerem. Vomáčka v jarní části sezony ve Slavii nastoupil jen ke dvěma zápasům, ve vršovickém celku se postupně stal "nepotřebným" hráčem, ale teď se těší na novou výzvu v nizozemské lize.

"Jsem rád, že jsem dokázal, že snad ještě nepatřím do starého železa. Mám za sebou trochu období nejistoty, kdy jsem nevěděl, kam zamířím. A že vyšla zrovna nizozemská liga, to je pro mě absolutně perfektní," řekl ČTK Vomáčka.

Čtěte také:
Kapitán fotbalové ´21´ Dočkal přestupuje do Trondheimu
Gecov bude hrát Premier League, podepsal Fulhamu

V De Graafschapu, který sídlí v nizozemském městě Doetinchemu, si vyzkouší angažmá ve druhé zahraniční soutěži. Liberecký odchovanec podstatnou část kariéry strávil na Slovensku, kde hájil barvy Slovanu Bratislava a později Žiliny, odkud před dvěma lety odešel právě do Slavie.

Benjamin Vomáčka (Slavia) v souboji s Pablem Hernandézem (Valencie) v utkání Evropské ligy.
Benjamin Vomáčka (Slavia) v souboji s Pablem Hernandézem (Valencie) v utkání Evropské ligy. | Foto: Reuters

Na druhou část působení v sešívaném dresu Vomáčka nebude vzpomínat příliš rád. I vinou zlomeniny lýtkové kosti v podzimní části sezony nastoupil v minulém ročníku jen k osmi ligovým duelům, na jaře už dostal šanci jen dvakrát. "To zranění hodně ovlivnilo mé celkové působení ve Slavii," řekl Vomáčka.

V De Graafschapu by měl nastupovat v základní sestavě, Vomáčka tak zřejmě zažije žhavou ligovou premiéru, protože jeho nový klub se ve víkendové premiéře soutěže postaví proti Ajaxu Amsterodam. "Stihl jsem tady odehrát jeden přípravný zápas. Trenér mě chválil, snad byl spokojený," uvedl Vomáčka.

V nizozemském týmu, který loni skončil na čtrnáctém místě soutěže, se mohl potkat s českým krajanem a brankářem Tomášem Vaclíkem. Ten měl do De Graafschapu přestoupit z Viktorie Žižkov, ale jeho angažmá na poslední chvíli zhatila zdravotní prohlídka, kterou bývalý brankář reprezentační jednadvacítky neprošel.

Zdravotní testy ve středu čekají i Vomáčku, ale ten se prý neobává komplikací. "S Tomášem Vaclíkem jsem nemluvil, takže nevím, v čem byl problém. Ale já strach nemám, nikdy jsem potíže neměl," dodal Vomáčka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu prošel do další fáze, Johnson odvrátil vzpouru vládních poslanců

Kontroverzní britský zákon o vnitřním trhu, kvůli němuž se dostal Londýn do roztržky s EU, se posunul do další fáze projednávání v britském parlamentu. Kabinet premiéra Borise Johnsona odvrátil hrozící vzpouru některých vládních poslanců příslibem, že vláda nebude moci některá ustanovení zákona použít, dokud k tomu nedá souhlas Dolní sněmovna, napsal server BBC.

Zákon má umožnit volný pohyb zboží a služeb mezi Anglií, Walesem, Skotskem a Severním Irskem, až Spojené království 1. ledna opustí jednotný trh EU a celní unii, a to za předpokladu, že selžou jednání s EU o tom, jak zabránit postavení hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem, píše BBC. Britský návrh by však v některých bodech podrýval smlouvu o vystoupení Británie z EU a byl by tak porušením mezinárodního práva.

Vláda tvrdí, že je zákon bezpečnostní pojistkou pro případ, že by EU vykládala "rozvodovou" dohodu "extrémním a nerozumným způsobem", kritici však varují, že by norma mohla poškodit mezinárodní postavení Spojeného království.

Proti návrhu se staví opoziční labouristé a vyslovili se proti němu i někteří poslanci vládních konzervativců. Johnsonovi se však podařilo dnešním ústupkem vzpouru ve vlastní straně prozatím zažehnat.

Poslanci se budou návrhem zabývat naposledy příští týden, norma následně zamíří do Sněmovny lordů, kde však Johnsonova strana nemá většinu. Řada členů horní komory přitom již dříve vyjádřila vůči návrhu nelibost. Obě komory by se tak mohly o finální podobu normy střetnout, domnívá se agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Le Monde: Putin řekl Macronovi, že novičok si kritik Kremlu Navalnyj mohl vzít sám

Ruský prezident Vladimir Putin při telefonátu se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem nadhodil hypotézu, že si kritik Kremlu Alexej Navalnyj sám mohl vzít jed ze skupiny novičok. Píše to dnes francouzský deník Le Monde, který se odkazuje na své vlastní zdroje.

Putin v rozhovoru, který se uskutečnil z iniciativy francouzské strany již 14. září, ale o němž jak Kreml, tak Elysejský palác dosud podle listu podaly neúplné informace, řekl, že Navalnyj mohl z blíže nespecifikovaného důvodu sám novičok pozřít. Dále podle listu sdělil, že složení tohoto jedu není tak komplexní, jak se dříve udávalo, i když ani není prokázáno, že zrovna novičok byl k otravě Navalného použit.

Otravu nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok však potvrdily laboratoře v Německu a v den rozhovoru také nezávisle na německém vyšetřování odborná pracoviště ve Francii a Švédsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy