Obhájce v LM končí, AS Řím šokoval Lyon

ČTK, SportPlus
6. 3. 2007 22:40
Praha - Mezi čtvrtfinalisty Ligy mistrů budou překvapivě chybět fotbalisté Lyonu a Barcelony, Chelsea otočila zápas proti Portu. Uvnitř: Galerie
Marco Casseti z AS Řím (vlevo) gratuluje spoluhráči Mancinimu ke vstřelenému gólu do sítě Lyonu v osmifinále Ligy mistrů. | Foto: Reuters

Postup do čtvrtfinále tak mohou slavit týmy AS Řím, Liverpoolu, Chelsea a Valencie.

AS Řím šokoval fotbalisty Lyonu, kteří nastoupili bez českého útočníka Milana Baroše, dvěma zásahy v první půli. Skóre otevřel Francesco Totti, minutu před koncem poločasu poslal římský klub do dvoubrankového vedení Mancini.

Francouzský favorit se gólově neprosadil a z milionářské soutěže se poroučí překvapivě brzy. Stejně dopadl i obhájce titulu FC Barcelona.

Španělský tým sice vyhrál v Liverpoolu nad předloňskými šampiony 1:0, ale po předchozí porážce 1:2 na Nou Campu mu to na postup nestačilo. Anglický celek těžil z více branek vstřelených na hřišti soupeře.

• BettingCentrum.cz - vše pro sázkaře:
    LM: Chelsea formalita, Liverpool drama?

Barcelona opět potvrdila, že obhájci trofeje v následujícím ročníku obvykle příliš neuspějí. O účast mezi nejlepšími se svěřenci trenéra Rijkaarda připravili už porážkou doma. Na Anfield Road potřebovali vstřelit nejméně dva góly, ale v prvním poločase mohli děkovat spíše štěstí.

Ricardo Quaresma z FC Porto (vpředu) slaví gól v odvetě osmifinále Ligy mistrů proti Chelsea. Vzadu reklamuje ofsajd český brankář londýnského klubu Petr Čech. | Foto: Reuters

Po pár minutách hry trefil tyč Riise a v 11. minutě stejný hráč orazítkoval z 20 metrů pro změnu břevno Valdésovy branky. Konstrukce pomohla katalánskému velkoklubu i po půlhodině hry, kdy málem potrestal Valdésovo vyběhnutí Sissoko.

Barcelona, která nastoupila v ofenzivním rozestavení i s navrátilcem Eto´em, se po přestávce ještě více tlačila do útoku, ale individuální akci Ronaldinha z 55. minuty zastavila tyč.

Rijkaard poslal do ofenzivy čerstvé Giulyho a v 71. minutě Gudjohnsena, který čtyři minuty po svém příchodu vykřesal hostům přesným zásahem jiskřičku postupové naděje. Víc však Barcelona nestihla a naopak mohla ještě inkasovat, ale Crouch svojí šancí v závěru pohrdl.

Namále měla i londýnská Chelsea s brankářem Petrem Čechem. Londýnský klub si z prvního zápasu v Portu přivezl remízu 1:1 a postup měl být relativně hladkou záležitostí. Jenže Porto se už v 15. minutě gólem Ricarda Quaresma ujal vedení, což by mu stačilo na postup.

Svěřenci trenéra Mourinha se probrali po přestávce. Hned po třech minutách druhého poločasu tečovanou střelou vyrovnal Robben. Chelsea po vyrovnávacím gólu ožila a svého soupeře ještě více přitlačila k jeho pokutovému území.

Fotbalisté Valencie a Interu v potyčce v osmifinálovém zápase Ligy mistrů.
Fotbalisté Valencie a Interu v potyčce v osmifinálovém zápase Ligy mistrů. | Foto: Reuters

Z několika šancí rozjásala fanoušky na Stamford Bridge až dorážka Ballacka ze 79. minuty, která poslala londýnský celek do čtvrtfinále. Trenér Chelsea José Mourinho se tak mohl radovat z vítězství nad svým bývalým zaměstnavatelem, s nímž v roce 2004 Ligu mistrů vyhrál.

Čest španělského fotbalu zachraňovala Valencie, která doma hrála bez branek s Interem Milán, na jehož hřišti předtím remizovala 2:2.

Italský tým sice po většinu času tlačil, ale gólově se neprosadil, a tak se z účasti ve čtvrtfinále díky vyššímu počtu gólů ze hřiště soupeře raduje Valencia. Utkání skončilo hromadnou bitkou obou táborů, která se přenesla i mezi náhradníky.

Výsledky - osmifinále:
Liverpool - Barcelona 0:1 (0:0)
Branka: 75. Gudjohnsen. Rozhodčí: Fandel (Něm.). Diváci: 41.000. První zápas: 2:1. Postupuje Liverpool.

Lyon - AS Řím 0:2 (0:2)
Branky: 22. Totti, 44. Mancini. Rozhodčí: Mejuto González (Šp.). Diváci: 40.000. První zápas: 0:0. Postupuje AS Řím.

Valencie - Inter Milán 0:0
Rozhodčí: Stark (Něm.). Diváci: 50.000. První zápas: 2:2. Postupuje Valencie.

Chelsea - Porto 2:1 (0:1)
Branky: 48. Robben, 79. Ballack - 15. Quaresma. Rozhodčí: Rosetti (It.). Diváci: 39.041. První zápas: 1:1. Postupuje Chelsea.