Nový ministr chce o obnovení nejvyšších lig rozhodnout podle dat

ČTK ČTK
29. 10. 2020 14:49
Nový ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) nechce zatím upřesnit svůj postoj k možnosti obnovení nejvyšší fotbalové a hokejové ligy, které jsou stejně jako další soutěže přerušené kvůli koronavirové epidemii v Česku. Novinářům to řekl dnes po uvedení do funkce.
Bývalý hokejový brankář Ondřej Kuchař (Karlovy Vary) proti Peteru Muellerovi (Brno).
Bývalý hokejový brankář Ondřej Kuchař (Karlovy Vary) proti Peteru Muellerovi (Brno). | Foto: ČTK

Slíbil, že se ve všech otázkách bude postupovat podle dat, v případě sportu se chce rozhodnout i podle toho, co dosud dojednal jeho předchůdce ve funkci Roman Prymula (za ANO).

Prymula před týdnem řekl, že zápasy nejvyšších ligových soutěží by se mohly hrát bez diváků při pravidelném testování na onemocnění covid-19. Termín možného obnovení soutěží ale nesdělil. Situaci pak zkomplikovalo zveřejnění fotografií, podle kterých se Prymula zúčastnil schůzky v uzavřené restauraci. Porušení vládních opatření sice popřel, nakonec ale kvůli případu podal demisi. Prezident Miloš Zeman dnes na jeho místo jmenoval Blatného.

Blatný dnes obecně odmítl sdělovat, zda podle něj bude v příštích dnech na místě koronavirová opatření v Česku zpřísňovat, či rozvolňovat. Totéž se týká i sportu. "Ve chvíli, kdy k odpovědi nemám dostatek důkazů, tak ji radši teď neřeknu. Chci, aby veškeré rozhodování bylo založené na údajích, které máme, a bylo správné," uvedl. Vyslechnout si chce, co dojednal Prymula.

Vláda od 12. října zrušila volnočasové i profesionální aktivity sportovců. Týká se to i první fotbalové ligy a hokejové extraligy, které se do té doby mohly hrát bez diváků. Výjimku dostávají fotbalové týmy pro domácí zápasy Evropské ligy, měl ji například i tenisový turnaj WTA v Ostravě.

Kapitáni fotbalistů Slavie, Sparty a Liberce v otevřeném dopise požádali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby se v Česku opět rozehrály profesionální soutěže a kluby směly plnohodnotně trénovat. Podobně se poté na předsedu vlády obrátili hokejisté a také Česká unie sportu. Babiš dnes řekl, že požadavek přeposlal Blatnému. "Ve chvíli, kdy bude schopen, to bude řešit. Bude to řešit brzo, prosím jen o čas, aby se k tomu mohl nějak postavit," uvedl předseda vlády.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy