Novinka z MS je tu! Pelta řekl Damkové: Dášo, sežeň spreje

Luděk Mádl Luděk Mádl
1. 8. 2014 16:00
Dagmar Damková chtěla dát českým ligovým rozhodčím spreje už před osmi lety, dočkala se až teď
Rychle mizící sprej. Nová pomůcka fotbalových rozhodčích míří i do české ligy
Rychle mizící sprej. Nová pomůcka fotbalových rozhodčích míří i do české ligy | Foto: Reuters

Praha - Dočkala se. Dagmar Damková už před osmi lety navrhovala, aby čeští fotbaloví rozhodčí začali používat jihoamerický vynález: mizící spreje.

S jejich pomocí je možné označit polohu balonu a hlavně vyznačit čáru ve vzdálenosti 9,15 m od míče.

Právě tak blízko (či daleko) od balonu si totiž bránící tým smí podle pravidel vystavět zeď. V praxi se ale hráči častokrát posouvali mnohem blíž. Díky čáře vyrobené sprejem teď tuhle možnost ztrácejí.

Většina evropských fanoušků viděla spreje poprvé v životě na nedávném světovém šampionátu v Brazílii.

A nová móda už míří i do Evropy, včetně české ligy. Dagmar Damková, nyní členka komise rozhodčích UEFA a zároveň předsedkyně rozhodcovské komise při FAČR, vypráví o tom, jak chtěla v tuzemsku zavést spreje už před osmi lety.

"Byla jsem tenkrát na dovolené v Brazílii. Pustím televizi, tam u nich běží pořád všude jen fotbal - a co nevidím. Sudího s tím sprejem. Říkám si: Ty brďo, co to je? A hned jsem pár těch sprejů koupila, jeden stojí asi šest dolarů, měla jsem jich celou tu dobu doma plnou krabici. A hned jsem s tím jela na Strahov."

Tam vynález ukázala Luďku Macelovi, tehdejšímu šéfovi českých rozhodčích. "Ale neuspěla jsem. FIFA, UEFA i naše asociace se k tomu stavěli tak, že ty spreje používají jen ti jihoameričtí blázni," vzpomíná dnes Damková.

Macelovi zůstal flek na koberci

"On tehdy pan Macela vyzkoušel ten sprej u sebe v kanceláři. Na koberci. Ale zatímco z trávníku to mizí po pár vteřinách, u něj na tom koberci byly stopy z toho spreje vidět ještě pár let," směje se Jiří Kureš, expert na fotbalová pravidla, který spolupracoval s Macelou i nyní s Damkovou.

FIFA uznala možnost používat spreje v roce 2012, na světovém šampionátu dospělých byly letos použity poprvé.

"A zavádějí to teď už všude. Bude to v Champions League, Premier League, Serii A. Tak jsem hned říkala. To musíme zavést i u nás. A předseda Pelta byl jednoznačně pro. Řekl mi: Dášo, tak ty spreje sežeň," vypráví Damková.

V lize by se spreje měly objevit na přelomu srpna a září. "Hned jak přijde jejich dodávka objednaná z Argentiny," vysvětluje předsedkyně komise rozhodčích.

Sudí Martin Wilczek už měl možnost seznámit se s novinkou v praxi na MS "17" v Kataru. "Určitě je to prospěšná věc, hráči si dají větší pozor, sudí pak nemusí sledovat pokusy o posouvání zdi jako dosud, zrychlí to hru. Po tom šampionátu sedmnáctiletých jsme na novinku psali hodnocení. Já tam uvedl, že mi to jako asistentovi vadilo na čáře při pohybu. Ale když budou sprejem vybaveni hlavní sudí a čtvrtý rozhodčí, tak to bohatě postačí," míní Wilczek.

Sprej pro rozhodčí vynalezl třiačtyřicetiletý Brazilec Heine Allemagne, který ho vyrábí z rostlinného oleje. Sprej reaguje jen s trávníkem a po pár minutách mizí. Poprvé ho rozhodčí použili v soutěžním zápase v roce 2000 v brazilském Belo Horizonte a následně si Allemagne nechal sprej patentovat.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Fotbalista Prijovič dostal na tři měsíce domácí vězení

Srbský fotbalista Aleksandar Prijovič byl odsouzen k tříměsíčnímu domácímu vězení za porušení opatření proti šíření koronaviru. Devětadvacetiletý útočník saúdskoarabského týmu Al Ittihád byl v pátek v podvečer zadržen s 19 dalšími lidmi při popíjení v baru v bělehradském hotelu.

Prijovič tím porušil zákaz sdružování většího počtu osob a omezení vycházení mezi pátou hodinou odpolední a pátou ranní. Během sobotního videosoudu v Bělehradu vinu přiznal a byl odsouzen k domácímu vězení na čtvrt roku.

Před Prijovičem se už proti nařízením provinil jiný srbský fotbalista Luka Jovič. Útočník Realu Madrid způsobil před dvěma týdny poprask tím, že opustil nařízenou karanténu po návratu ze Španělska a v Bělehradu slavil narozeniny své přítelkyně. Dvaadvacetiletý fotbalista se hájil tím, že nedostal přesné pokyny, jak se má v izolaci chovat.

Další zprávy