Novinka vstupuje do Česka. Královec už dnes použije sprej

ČTK Sport ČTK, Sport
26. 9. 2014 15:47
Ve fotbalové lize se od tohoto kola zavádí mizící sprej, který při přímých kopech pomáhá dodržovat vzdálenost zdi od míče.
Je to tady. Novinka vstupuje i na české trávníky.
Je to tady. Novinka vstupuje i na české trávníky. | Foto: Reuters

Praha - Ve fotbalové lize se od tohoto kola zavádí mizící sprej, který při přímých kopech pomáhá dodržovat vzdálenost zdi od míče. Novinku na českých trávnících poprvé použije rozhodčí Pavel Královec v dnešní večerní předehrávce 9. kola mezi Teplicemi a Slováckem.

"Zavedení sprejů mě samozřejmě těší. Doufám, že to vyřeší ty tahanice, popocházení zdi při volných kopech. Samozřejmě ale platí to, že rozhodčí musí být důslední a správně vyměřit vzdálenost zdi od míče," prohlásila předsedkyně komise rozhodčích Dagmar Damková.

Čekalo se, až zásilka dorazí

O používání mizících sprejů v české lize se mluvilo už od začátku srpna, pouze se čekalo na to, až zásilka dorazí. Damková o zavedení sprejů jednala několik let, letos konečně dostala svolení díky tomu, že novinka měla úspěch na nedávném mistrovství světa a je zavedena i v soutěžích UEFA.

Stejný typ spreje jako v Brazílii, Lize mistrů a Evropské lize se bude používat i v Česku, vedle první ligy také v druhé nejvyšší soutěži.

Hlavní funkcí spreje je, aby se hráči ve zdi neposouvali a nezmenšovali tak vzdálenost od míče, určenou pravidly na 9,15 metru, čímž by ztížili úlohu exekutorovi přímého kopu. Sprej během chvilky od nastříkání na trávník zmizí.

Kontrola odhalila nedostatky

Sprej se už používá v řadě evropských soutěží, v polovině října měl mít premiéru také v německé bundeslize. Proti se však postavilo Technické kontrolní sdružení (TÜV), které na žádost deníku Bild přípravek testovalo. Kontrola odhalila několik nedostatků.

Sprej mimo jiné obsahuje skleníkové plyny a není správně označen. "Ve stávající formě nemůže být v Německu a Evropské unii použit," citovala agentura AP mluvčího TÜV Ralfa Diekmanna.

Německý fotbalový svaz však výsledky testů neznepokojují. "Bez ohledu na zjištění jsme už dříve začali hledat jiné dodavatele, protože dovoz z Argentiny je předražený," uvedl šéf komise rozhodčích Lutz Michael Fröhlich. "Jsem přesvědčen, že najdeme bezproblémové řešení," dodal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA omezily víza pro čínské funkcionáře kvůli Tibetu

Americká administrativa omezila a v některých případech dokonce zakázala vydávání víz čínským funkcionářům, kteří se podle ní podílejí na blokování cest cizinců do Tibetu. Oznámil to v úterý ministr zahraničí Mike Pompeo. Šéf diplomacie ale nesdělil, jakých konkrétních osob se americké sankce týkají, ani kolik lidí jimi bude postiženo, uvedla agentura AP.

"Peking bohužel dál systematicky omezuje cesty amerických diplomatů a dalších úředníků, novinářů a turistů do autonomní oblasti Tibetu," uvedl Pompeo. Proto americké úřady recipročně omezí možnost cestování do USA pro ty čínské představitele, kteří se podle nich podíleli či podílejí na formulování a prosazování pravidel, která Tibet cizincům z velké části uzavírají.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko a Čína vetovaly prodloužení pomoci pro Sýrii

Rusko a Čína vetovaly v Radě bezpečnosti OSN rezoluci o dalším prodloužení přeshraniční humanitární pomoci pro Sýrii. Informovala o tom agentura DPA. Současné povolení platí jen do pátku, na dodávkách potravin a léků jsou přitom závislé miliony syrských civilistů.

Rezoluci navrhly společně Německo a Belgie, zástupci Číny a Ruska se ale během úterního jednání postavili proti. Podle DPA Moskva chce, aby se pro doručování pomoci nadále využíval jen jediný hraniční přechod z Turecka. Dalších 13 členů RB ale trvá na tom, že pro humanitární dodávky musí dál sloužit nejméně dva přechody jako dosud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy