Nové vydání Top 50: Pelta hraje mariáš bez trumfů

Sport Sport
22. 10. 2013 5:00
Nejvlivnějším mužem fotbalu nadále Roman Berbr. Předseda Miroslav Pelta oslabil neúspěchem v kvalifikaci a při hledání nového kouče
Ze hry o reprezentačního kouče zatím Miroslav Pelta nevychází jako vítěz. Možná má ale tajný plán
Ze hry o reprezentačního kouče zatím Miroslav Pelta nevychází jako vítěz. Možná má ale tajný plán | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Království za koně nabízel svého času Richard III. Co byl Miroslav Pelta ochoten nabídnout za trenéra Pavla Vrbu, se už nedozvíme. Ledaže...

Ledaže bychom nevnímali slova Tomáše Paclíka, šéfa plzeňského klubu, jako kamennou hráz, se kterou přinejmenším do léta 2015 nepohne nebe ani peklo.

Každopádně platí, že obsazení pozice reprezentačního trenéra je teď nejdůležitějším tématem českého fotbalu. Vrba a Paclík v něm hrají (či přinejmenším do pondělka hráli) klíčové role.

A to se odrazilo i na jejich pozicích v novém žebříčku 50 nejvlivnějších osob českého fotbalu, který sestavuje a průběžně aktualizuje Luděk Mádl, fotbalový expert deníku Aktuálně.cz.

První vydání žebříčku se objevilo v jeho knize Kmotr Fotbal. A tady je vydání nejčerstvější:

AKTUÁLNÍ KOMPLETNÍ ŽEBŘÍČEK SI PROHLÉDNĚTE ZDE

Paclík poskočil na třetí příčku, Vrba pak o 10 schůdků až na 6. pozici.

V čele žebříčku zůstává Roman Berbr, místopředseda Fotbalové asociace ČR.

Ten je všeobecně považován za hlavního spoluhráče i protihráče předsedy FAČR Miroslava Pelty. A ač to zní paradoxně, k udržení první příčky nyní Berbrovi stačí - nedělat nic. A pobaveně sledovat Peltu, který se tak trochu proměnil ve fackovacího panáka, kráčejícího od neúspěchu k neúspěchu.

Pelta nemá MS, ani trenéra

Peltův průšvih číslo 1 je bez diskuse neúspěch v kvalifikaci MS 2014. Reprezentace je čistě v jeho gesci, stejně tak se Peltův podpis skvěl pod prodloužením smlouvy s trenérem Michalem Bílkem, což se ukázalo jako osudově chybný krok.

Vinou absence na MS 2014 teď asociace přijde přinejmenším o 200 milionů korun "startovného", o bonusy sponzorů - a dost možná i jejich přízeň.

Smlouvy s T-mobilem, Gambrinusem, Pumou i Hyundaiem totiž v létě končí. A aby byly prodlouženy alespoň za stávajících podmínek, musí Pelta partnery na něco nalákat. A takovou vábničkou by jistě bylo jméno úspěšného Pavla Vrby.

Jenže Tomáš Paclík řekl: "Ne. Vrba má v Plzni smlouvu do léta 2015 a tu smlouvu obě strany dodrží." (více zde)

To vše po víkendové epizodě, kdy se mediálně "profláklo", že už se Pelta s Vrbou potkal a dělal mu "šrouby" do hlavy (více zde).

A tady se nabízí několik možných výkladů:

1) Pelta je takový ťunťa, že si skrze neutajenou schůzku s Vrbou naběhl jako zelenáč na plzeňské vidle.

2) Pelta naopak rafinovaně sehrál divadlo s Vrbou a Viktorií, aby veřejnosti mohl odprezentovat, že pro získání plzeňského trenéra udělal maximum, a pak mohl jmenovat jiného kouče, se kterým to má tajně rozehrané už od začátku (Ivan Hašek?).

3) Aktuální představení mělo jen uklidnit plzeňské fanoušky či sponzory a zbavit Vrbovo jméno mediálního tlaku, přičemž v jednáních se bude ve skutečnosti dál pokračovat.

Sparta ví, že Plzeň bez Vrby zeslábne

Několik zdrojů ze zákulisí se totiž shodne, že na přesunu Vrby na reprezentační stolec má stále mimořádný zájem muž číslo 4 našeho žebříčku: šéf Sparty Daniel Křetínský.

Umí si spočítat, že Vrba může pozdvihnout sportovní úroveň národního týmu a zvýšit tak jeho prostřednictvím bonitu hráčů Sparty, zároveň Křetínský vidí, že Plzeň bez Vrby = slabší Plzeň.

Svou roli ještě může sehrát výstupní klauzule, kterou by Vrbova smlouva měla obsahovat. Pokud by někdo složil na stůl patřičnou sumu, definovanou ve smlouvě, záleželo by pak už výhradně na trenérově rozhodnutí. Nikoli na Paclíkovi.

Navíc se na tomto příběhu může ukázat, zda tzv. Křetínského taška je jen mýtus, nebo realita. Pokud vskutku existuje, pak v ní patrně leží argumenty, které mohou Paclíka přimět ke změně názoru.

Vždyť kolikrát už se stalo, že slova vyřčená v říjnu upadla v únoru do zapomnění?

A pokud se skutečně bude nadále vyjednávat na této platformě, otevře se obrovské pole působnosti pro muže číslo 1, tedy pro Romana Berbra. Roli vyjednavače mezi Plzní a Spartou už si vyzkoušel právě v období, kdy aféra Křetínského tašky eskalovala. Teď může přijít pokračování.

Pokud ovšem Paclíkovo NE opravdu znamená definitivní NE, pak je třeba mít na zřeteli další kandidáty.

Lavička a Šilhavý na čekané

Proto žebříček nejvlivnějších zaznamenal i posun trenérů Vítězslava Lavičky a Jaroslava Šilhavého. Ten první vede se Spartou ligovou tabulku a poskočil o čtyři místa vpřed na 19. příčku rankingu, liberecký kouč Šilhavý se jako nováček v žebříčku umístil hned za ním.

Padesátku pak uzavírá Josef Pešice, který neúspěšnou kvalifikaci "dojel"  po abdikaci Michala Bílka. Tým povede ještě v listopadu - a může zbýt po ruce, když Pelta opravdu nebude schopen nikoho nového najít...

Zmiňovaný Michal Bílek už spolu s reprezentačním manažerem Vladimírem Šmicrem z pořadí vypadl, nadále se s nimi totiž nikde nepočítá.

Kvůli ligovým neúspěchům zmizelo i jméno jejího ředitele Jaromíra Šeterleho, v Top 50 se neudržel agent David Nehoda a příbramský funkcionář Roman Rogoz, který má problémy se zákonem (více zde).

Douga Brodmana pak v pozici generálního ředitele Plzeňského prazdroje vystřídal Paolo Lanzarotti. A důležitého sponzora českého fotbalu tak tento nový muž logicky reprezentuje i v novém rankingu.

Miliardář, politik a "silové resorty"

Staronovou tváří je Stanislav Bernard, který sice skončil jako šéf arbitráže, nově však povyskočil v roli předsedy Legislativní rady FAČR.

Nováčkem pořadí je i miliardář Petr Paukner, vlastník pražské Dukly, a Josef Tancoš. Jeho význam jako člena výkonného výboru FAČR vyrostl jednak s blížící se volbou nového reprezentačního kouče, zároveň jsme zohlednili i jeho politickou roli. Pokud ve volbách obhájí poslanecký mandát za ČSSD, lze očekávat, že by práci v opozici mohl vyměnit za podíl na reálné moci v zemi.

Kromě trenéra Šilhavého, který z pozic mimo žebříček skočil hned na 20. příčku, a to díky své aspiraci na místo reprezentačního kouče, zaznamenali velký skok vpřed ještě dva muži.

O 25 míst si polepšil šéf disciplinárky Richard Baček, o 19 pozic bezpečnostní manažer FAČR Martin Synecký.

Důvod je zřejmý: sázkařská aféra, v jejímž vyšetřování oba hrají ze strany asociace významnou roli.

Navíc lze v dohledné době očekávat, že se na stůl disciplinárky vrátí případ údajného ovlivnění zápasu Plzeň-Jablonec, případně České Budějovice - Příbram. Policie už totiž předala státnímu zástupci návrhy obžaloby na exmanažera Martina Svobodu, řečeného Chřestýš, a bývalé sudí Tomáše Adámka a Pavla Býmu, v případě druhého utkání pak patrně na Romana Rogoze.

Vzhledem k opětovně těsnějšímu propojení policejní a fotbalové agendy si v žebříčku polepšil i Milan Komárek, ředitel protikorupční policie, nyní 12. v pořadí.

Blondýna jde vzhůru, orlice klesá

Vpřed poskočila i Markéta Haindlová, plavovlasá prezidentka České asociace fotbalových hráčů, jejíž aktuální agenda, spočívající v zavedení zaměstnaneckých smluv v českém fotbale, ještě může přinést mnoho vzruchu (více zde).

Propad pořadím naopak zaznamenali moravský místopředseda Zdeněk Zlámal, který nechal moravské stadiony vyšachovat ze hry při rozdělování pořadatelství zápasů v kvalifikaci o Euro 2016 (více zde). A také Petr Doležal, vrchní svazový legislativec a autor nového disciplinárního řádu, který uvnitř hnutí sklízí kritiku, což je voda na mlýn Romana Berbra, který rozhodně nepatří mezi fanoušky dalšího Doležalova pobytu na Strahově.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy