Nové pravidlo o ofsajdu Vrba neznal, řešil ho s Damkovou

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
1. 8. 2014 15:49
Semináře Dagmar Damkové o fotbalových pravidlech se zúčastnil i reprezentační kouč Pavel Vrba
Dagmar Damková se téměř omlouvala trenérům a zástupcům médií za zvláštní ofsajdové pravidlo, které FIFA před rokem zavedla.
Dagmar Damková se téměř omlouvala trenérům a zástupcům médií za zvláštní ofsajdové pravidlo, které FIFA před rokem zavedla. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Až nečekaně vášnivá debata provázela chvílemi setkání členů komise rozhodčích FAČR a profesionálních sudích se zástupci médií, televizních expertů a reprezentačních koučů v čele s Pavlem Vrbou.

Komisi rozhodčích zastupovala na setkání její šéfka Dagmar Damková, předseda pravidlové komise FAČR Jiří Kureš a mezinárodní rozhodčí Jan Jílek, Miroslav Zelinka a Martin Wilczek.

Cílem semináře bylo předvést přítomným pomocí videorozborů novinky v pravidlech a probrat komplikované situace, ke kterým na stadionech dochází.

Po počátečním klidném kolečku, v němž například padaly otázky, zda se může čtvrtý rozhodčí dívat při sporných situacích na obrazovku u hřiště, nebo zda si sudí čtou o přestávce SMS zprávy, v nichž jsou upozorňování na předchozí chyby, se diskuse rozvášnila.

Vše způsobila situace, kdy se Kureš snažil vysvětlit všem přítomným rok starou novinku, která viditelně zvýhodňuje útočící tým při posuzování ofsajdových situacích - tzv. úmyslné a neúmyslné hraní obránců.

Reprezentační kouč Pavel Vrba se přiznal, že pravidlo nezná a velmi ho překvapilo. "To snad abych říkal obráncům, že když za sebou tuší útočníka v ofsajdu, tak mají raději uhnout míči? Aby k protihráči náhodou balon ve skluzu neposlali? Vždyť od toho to jsou obránci, a ne uhýbači. To jste, paní Damková, zase vymysleli pravidlo," hudroval naoko Vrba.

Samozřejmě dobře věděl, že Dagmar Damková nová fotbalová pravidla nevymýšlí a nezavádí. "Nám se třeba to nové pojetí nemusí líbit, ale jsou to pravidla která zavádí FIFA a její pravidlový výbor IFAB a my je musíme ctít," vysvětlovali Damková s Kurešem.

"Tohle pravidlo úplně změní fotbal, odteď tedy budu nechávat obránce úmyslně pět metrů za obranou a oni pak budou dávat jednoduché góly," překvapilo pravidlo i Dušana Fitzela, sportovního ředitele FAČR.

Účastníci semináře si prohlédli i sporné okamžiky z rozhodování zápasů nedávného MS 2014 v Brazílii.

"I v české lize samozřejmě rozhodčí dělají chyby, bohužel... Třeba z jarního zápasu Příbram-Znojmo mám pořád kopřivku.. Ale když srovnám rozhodování na jaře a na šampionátu, tak jsme z toho vyšli líp," míní Damková.

Je si například jistá, že italský sudí Nicola Rizzoli měl ve finále MS udělit Němcům dvě červené karty: Höwedesovi za zákrok v první půli, který byl oceněn jen napomenutím. A pak brankáři Neuerovi, který vyběhl daleko z branky a ve výskoku kolenem atakoval Higuaina.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Křeslo zbývajícího, šestého místopředsedy sněmovny zůstalo i po prvním kole úterní tajné volby neobsazené

Poslanci nezvolili nominanta ANO Karla Havlíčka ani předsedu SPD Tomia Okamuru. Oba postoupili do druhého kola, které následuje. Jeho výsledky budou vyhlášeny ve středu ráno.

Ke zvolení bylo nutných 81 poslaneckých hlasů. Někdejší vicepremiér Havlíček dostal 57 hlasů a Okamura 24 hlasů, oznámil předseda volební komise Martin Kolovratník (ANO). Komise vydala 161 hlasovacích lístků, 11 poslanců svůj hlas neodevzdalo. Volilo tedy 150 poslanců.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Šéfkou Klicperova divadla zůstává na dalších šest let Mikulková

Klicperovo divadlo v Hradci Králové nadále povede dosavadní ředitelka Eva Mikulková. V konkurzu porazila bývalého šéfa pražského Národního divadla Daniela Dvořáka a divadelníka Josefa Jana Kopeckého. Rozhodnutí výběrové komise v úterý schválila správní rada, která Mikulkovou potvrdila ve funkci na dalších šest let.

"Pandemie ze všeho nejvíce nepřeje kultuře a pro divadla a další kulturní instituce je to mimořádně těžká doba, proto je dobře, že tým kolem paní ředitelky bude moci pokračovat," říká náměstkyně hejtmana pro kulturu Martina Berdychová z hnutí Východočeši.

Divadlo mělo před pandemií rozpočet okolo 70 milionů korun, vloni 65 milionů. Financují jej z největší části město Hradec Králové a dále Královéhradecký kraj s ministerstvem kultury. Mikulková jej vede od roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brankář Čiliak se po dvou letech vrací do Komety Brno

Slovenský hokejový brankář Marek Čiliak bude znovu po dvou letech chytat za Kometu Brno. Klub na svém webu oznámil, že jednatřicetiletý gólman začne ve středu s týmem trénovat. Čiliak naposledy působil v Popradu ve slovenské lize, v české nejvyšší soutěži má za sebou vedle Brna také angažmá ve Zlíně a Motoru České Budějovice.

V Brně ale působil dohromady deset let, chytal tam už v mládežnických kategoriích od roku 2005 a s Kometou vybojoval kompletní medailovou sbírku v extralize včetně titulů v letech 2017 a 2018. Spolu s play off za Kometu odchytal 276 z celkových 318 zápasů v nejvyšší soutěži.

"Pocity jsou neskutečné. Je to pro mě návrat domů. Když jsem míjel ceduli s názvem Brno, trochu jsem se v dobrém slova smyslu roztřepal," uvedl na webu Komety účastník dvou mistrovství světa. "Udělám všechno pro to, abych splatil důvěru, kterou jsem teď dostal," dodal brankář, který během kariéry také chytal za Znojmo v EBEL, Slovan Bratislava v KHL či za Nitru v nejvyšší slovenské soutěži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy