Nové pravidlo o ofsajdu Vrba neznal, řešil ho s Damkovou

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
1. 8. 2014 15:49
Semináře Dagmar Damkové o fotbalových pravidlech se zúčastnil i reprezentační kouč Pavel Vrba
Dagmar Damková se téměř omlouvala trenérům a zástupcům médií za zvláštní ofsajdové pravidlo, které FIFA před rokem zavedla.
Dagmar Damková se téměř omlouvala trenérům a zástupcům médií za zvláštní ofsajdové pravidlo, které FIFA před rokem zavedla. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Až nečekaně vášnivá debata provázela chvílemi setkání členů komise rozhodčích FAČR a profesionálních sudích se zástupci médií, televizních expertů a reprezentačních koučů v čele s Pavlem Vrbou.

Komisi rozhodčích zastupovala na setkání její šéfka Dagmar Damková, předseda pravidlové komise FAČR Jiří Kureš a mezinárodní rozhodčí Jan Jílek, Miroslav Zelinka a Martin Wilczek.

Cílem semináře bylo předvést přítomným pomocí videorozborů novinky v pravidlech a probrat komplikované situace, ke kterým na stadionech dochází.

Po počátečním klidném kolečku, v němž například padaly otázky, zda se může čtvrtý rozhodčí dívat při sporných situacích na obrazovku u hřiště, nebo zda si sudí čtou o přestávce SMS zprávy, v nichž jsou upozorňování na předchozí chyby, se diskuse rozvášnila.

Vše způsobila situace, kdy se Kureš snažil vysvětlit všem přítomným rok starou novinku, která viditelně zvýhodňuje útočící tým při posuzování ofsajdových situacích - tzv. úmyslné a neúmyslné hraní obránců.

Reprezentační kouč Pavel Vrba se přiznal, že pravidlo nezná a velmi ho překvapilo. "To snad abych říkal obráncům, že když za sebou tuší útočníka v ofsajdu, tak mají raději uhnout míči? Aby k protihráči náhodou balon ve skluzu neposlali? Vždyť od toho to jsou obránci, a ne uhýbači. To jste, paní Damková, zase vymysleli pravidlo," hudroval naoko Vrba.

Samozřejmě dobře věděl, že Dagmar Damková nová fotbalová pravidla nevymýšlí a nezavádí. "Nám se třeba to nové pojetí nemusí líbit, ale jsou to pravidla která zavádí FIFA a její pravidlový výbor IFAB a my je musíme ctít," vysvětlovali Damková s Kurešem.

"Tohle pravidlo úplně změní fotbal, odteď tedy budu nechávat obránce úmyslně pět metrů za obranou a oni pak budou dávat jednoduché góly," překvapilo pravidlo i Dušana Fitzela, sportovního ředitele FAČR.

Účastníci semináře si prohlédli i sporné okamžiky z rozhodování zápasů nedávného MS 2014 v Brazílii.

"I v české lize samozřejmě rozhodčí dělají chyby, bohužel... Třeba z jarního zápasu Příbram-Znojmo mám pořád kopřivku.. Ale když srovnám rozhodování na jaře a na šampionátu, tak jsme z toho vyšli líp," míní Damková.

Je si například jistá, že italský sudí Nicola Rizzoli měl ve finále MS udělit Němcům dvě červené karty: Höwedesovi za zákrok v první půli, který byl oceněn jen napomenutím. A pak brankáři Neuerovi, který vyběhl daleko z branky a ve výskoku kolenem atakoval Higuaina.

 

Právě se děje

Další zprávy