Nová Sparta udolala Slovácko, v 1. minutě rozhodl Kerič

Aleš Vávra Aleš Vávra
18. 2. 2012 20:15
Příbram - Slavia 0:0, Liberec - Hradec 3:1

Liberec - Novému vedení pražské Sparty v čele s generálním sportovním manažerem Jaroslavem Hřebíkem vyšel vstup do jarní části fotbalové Gambrinus ligy. Letenští doma porazili Slovácko 1:0. Branku vstřelil hned v první minutě hry útočník Andrej Kerič.

Sparta tak drží v čele ligy šestibodový náskok před Libercem. V brance pražského týmu dostal přednost Švenger před Vaclíkem, v záloze nastoupila nová posila Holek a do útoku se vedle Kweukeho postavil právě Kerič.

A ve 45. vteřině vstřelil nejrychlejší gól této sezony, když po dlouhém autu Vidličky přesně dorážel z malého vápna. Fotbalisté Sparty po brance zvedli jako jeden muž paže k nebi na počest zesnulého místopředsedy klubu Lukáše Přibyla.

Ligové jaro začalo. Dukla smetla Žižkov za 17 minut

V první půli zaujala ještě nádherná dalekonosná střela Sionka, kterou s vypětím všech sil vyrazil na roh plachtící Filipko. Sparta hrála tvrdě a Matějovský s Pamičem si za fauly vysloužili žluté karty.

Slovácko mohlo vyrovnat krátce po přestávce, kdy jasnou šanci Ondřejky chytil Švenger. Útočník hostů pak předvedl likvidační zákrok na Krejčího a sudí Jech s červenou kartou neváhal.

Sparťané ani proti oslabeného soupeři nedokázali zvýšit náskok. Střídající Slepička mířil do břevna a Kweuke v šanci neuspěl.

Štajner a Breznaník řádili

Úspěšně do jarní části sezony odstartovali i fotbalisté Slovanu Liberec. Druhý tým soutěže si na stadionu U Nisy poradil s Hradcem Králové 3:1.

O výhře Severočechů rozhodly tradiční opory. Nejprve se trefil levačkou na zadní tyč Michal Breznaník, poté se technicky prosadil Jiří Štajner.

Hradec, který v 72. minutě přišel o vyloučeného Jedunova, přesto duel zdramatizoval. Parádní střelou se prosadil exliberecký Radek Hochmeister.

Domácí však definitivně rozhodli, když využili okének v otevřené hostující obraně. Jeden z brejků přesně zakončil po pěkné individuální akci střídající Miloš Bosančič.

Slavia uhrála remízu v Příbrami

Fotbalisté pražské Slavie uhráli v prvním jarním kole remízu na půdě Příbrami. Zápas provázela střelecká nemohoucnost obou týmů, jež si sice vypracovaly řadu šancí, ovšem žádnou z nich neproměnily v gól.

Slavia tak pokračuje v neslaných nemastných výkonech z konce podzimu, v součtu už nevyhrála čtyři zápasy. Příbram naopak už popáté v řadě neokusila hořkost porážky. Vůbec poprvé v sezoně ovšem uhrála remízový výsledek.

Domácí začali lépe a jejich kombinační hra dělala Slavii problémy. Velkou šanci měl po čtvrthodině hry Kraus, který placírkou pálil po zemi těsně vedle. Na hrotu sešívaného útoku nastoupili dva nováčci, Škoda s Böhmem, nebezpeční však nebyli.

Slavii pomohlo až poločasové střídání, když čerstvý Blažek její hru výrazně oživil. Hned v úvodu druhé půle jen těsně minul Jarolím a Blažek vzápětí sám před Hruškou hlavičkoval nad.

Příbramský gólman pak exlibereckého útočníka vychytal při samostatném nájezdu. Velkou šanci pak spálil znovu domácí Kraus a jeho spoluhráč Krbeček ztroskotal na brankáři Berkovcovi.

Závěr patřil Slavii. Největší šanci doslova zazdil Böhm, kterému gólovou situaci připravil výborný Blažek.

17. kolo první fotbalové ligy:

1. FK Příbram - Slavia Praha 0:0
Rozhodčí: Franěk - Gallo, Lakomý. ŽK: Ricka, Divíšek, Kraus - Latka, Böhm. Diváci: 3340.

Příbram: Hruška - Štochl, Ricka, Krejčí, Divíšek - Mareš, Kraus (85. Kdolský), T. Pilík, Pleško (81. Papšys) - Krbeček, Koukal (24. Šlapák). Trenér: Vavruška.

Slavia: Berkovec - Nitrianský, Latka, Cicman, Čonka - Prošek (46. Blažek), Jarolím, Petrák, Hurka (86. Vlček) - Böhm (76. Milutinovič), Škoda. Trenér: Straka.

Slovan Liberec - FC Hradec Králové 3:1
(1:0)
Branky: 32. Breznaník, 52. Štajner, 90. Bosančič - 83. Hochmeister. Rozhodčí: Drábek - Vysloužil, Dobrovolný. ŽK: Fleišman, Karišik, Gebre Selassie, Vácha, Štajner - Pávek, Jedunov. ČK: 72. Jedunov. Diváci: 3897.

Liberec: Bičík - Gebre Selassie, Nezmar, Karišik, Fleišman - Vácha, Janů - Šural (67. Bosančič), Štajner, Breznaník - Rabušic (82. Hadaščok). Trenér: Šilhavý.

Hradec Králové: Koubek - Holeš (46. Štěpán), Hochmeister, Fukal, Poděbradský - Jedunov, Janoušek (65. Klapka), Pávek, Zelený - Černý, Mrázek (75. P. Dvořák). Trenér: Kotal.

Sparta Praha - 1. FC Slovácko 1:0
(1:0)
Branka: 1. Kerič. Rozhodčí: Jech - Pospíšil, Urban. ŽK: Kweuke, Sionko, Pamič, Švenger, Matějovský - Trousil, Kubáň, Došek. ČK: 62. Ondřejka (Slovácko). Diváci: 8362.

Sparta: Švenger - Vidlička, Zápotočný, Jarošík, Pamič - Sionko (57. Kadeřábek), Matějovský, Holek, Krejčí (67. Slepička) - Kerič (90. Grajciar), Kweuke. Trenér: Hašek.

Slovácko: Filipko - Mezlík, Trousil, Košút, Kubáň - Volešák (74. Hlúpik), Daníček (79. Čtvrtníček), Kordula, Valenta - Došek, Ondřejka. Trenér: Soukup.