Nová Sparta udolala Slovácko, v 1. minutě rozhodl Kerič

Aleš Vávra Aleš Vávra
18. 2. 2012 20:15
Příbram - Slavia 0:0, Liberec - Hradec 3:1

Liberec - Novému vedení pražské Sparty v čele s generálním sportovním manažerem Jaroslavem Hřebíkem vyšel vstup do jarní části fotbalové Gambrinus ligy. Letenští doma porazili Slovácko 1:0. Branku vstřelil hned v první minutě hry útočník Andrej Kerič.

Sparta tak drží v čele ligy šestibodový náskok před Libercem. V brance pražského týmu dostal přednost Švenger před Vaclíkem, v záloze nastoupila nová posila Holek a do útoku se vedle Kweukeho postavil právě Kerič.

A ve 45. vteřině vstřelil nejrychlejší gól této sezony, když po dlouhém autu Vidličky přesně dorážel z malého vápna. Fotbalisté Sparty po brance zvedli jako jeden muž paže k nebi na počest zesnulého místopředsedy klubu Lukáše Přibyla.

Ligové jaro začalo. Dukla smetla Žižkov za 17 minut

V první půli zaujala ještě nádherná dalekonosná střela Sionka, kterou s vypětím všech sil vyrazil na roh plachtící Filipko. Sparta hrála tvrdě a Matějovský s Pamičem si za fauly vysloužili žluté karty.

Slovácko mohlo vyrovnat krátce po přestávce, kdy jasnou šanci Ondřejky chytil Švenger. Útočník hostů pak předvedl likvidační zákrok na Krejčího a sudí Jech s červenou kartou neváhal.

Sparťané ani proti oslabeného soupeři nedokázali zvýšit náskok. Střídající Slepička mířil do břevna a Kweuke v šanci neuspěl.

Štajner a Breznaník řádili

Úspěšně do jarní části sezony odstartovali i fotbalisté Slovanu Liberec. Druhý tým soutěže si na stadionu U Nisy poradil s Hradcem Králové 3:1.

O výhře Severočechů rozhodly tradiční opory. Nejprve se trefil levačkou na zadní tyč Michal Breznaník, poté se technicky prosadil Jiří Štajner.

Hradec, který v 72. minutě přišel o vyloučeného Jedunova, přesto duel zdramatizoval. Parádní střelou se prosadil exliberecký Radek Hochmeister.

Domácí však definitivně rozhodli, když využili okének v otevřené hostující obraně. Jeden z brejků přesně zakončil po pěkné individuální akci střídající Miloš Bosančič.

Slavia uhrála remízu v Příbrami

Fotbalisté pražské Slavie uhráli v prvním jarním kole remízu na půdě Příbrami. Zápas provázela střelecká nemohoucnost obou týmů, jež si sice vypracovaly řadu šancí, ovšem žádnou z nich neproměnily v gól.

Slavia tak pokračuje v neslaných nemastných výkonech z konce podzimu, v součtu už nevyhrála čtyři zápasy. Příbram naopak už popáté v řadě neokusila hořkost porážky. Vůbec poprvé v sezoně ovšem uhrála remízový výsledek.

Domácí začali lépe a jejich kombinační hra dělala Slavii problémy. Velkou šanci měl po čtvrthodině hry Kraus, který placírkou pálil po zemi těsně vedle. Na hrotu sešívaného útoku nastoupili dva nováčci, Škoda s Böhmem, nebezpeční však nebyli.

Slavii pomohlo až poločasové střídání, když čerstvý Blažek její hru výrazně oživil. Hned v úvodu druhé půle jen těsně minul Jarolím a Blažek vzápětí sám před Hruškou hlavičkoval nad.

Příbramský gólman pak exlibereckého útočníka vychytal při samostatném nájezdu. Velkou šanci pak spálil znovu domácí Kraus a jeho spoluhráč Krbeček ztroskotal na brankáři Berkovcovi.

Závěr patřil Slavii. Největší šanci doslova zazdil Böhm, kterému gólovou situaci připravil výborný Blažek.

17. kolo první fotbalové ligy:

1. FK Příbram - Slavia Praha 0:0
Rozhodčí: Franěk - Gallo, Lakomý. ŽK: Ricka, Divíšek, Kraus - Latka, Böhm. Diváci: 3340.

Příbram: Hruška - Štochl, Ricka, Krejčí, Divíšek - Mareš, Kraus (85. Kdolský), T. Pilík, Pleško (81. Papšys) - Krbeček, Koukal (24. Šlapák). Trenér: Vavruška.

Slavia: Berkovec - Nitrianský, Latka, Cicman, Čonka - Prošek (46. Blažek), Jarolím, Petrák, Hurka (86. Vlček) - Böhm (76. Milutinovič), Škoda. Trenér: Straka.

Slovan Liberec - FC Hradec Králové 3:1
(1:0)
Branky: 32. Breznaník, 52. Štajner, 90. Bosančič - 83. Hochmeister. Rozhodčí: Drábek - Vysloužil, Dobrovolný. ŽK: Fleišman, Karišik, Gebre Selassie, Vácha, Štajner - Pávek, Jedunov. ČK: 72. Jedunov. Diváci: 3897.

Liberec: Bičík - Gebre Selassie, Nezmar, Karišik, Fleišman - Vácha, Janů - Šural (67. Bosančič), Štajner, Breznaník - Rabušic (82. Hadaščok). Trenér: Šilhavý.

Hradec Králové: Koubek - Holeš (46. Štěpán), Hochmeister, Fukal, Poděbradský - Jedunov, Janoušek (65. Klapka), Pávek, Zelený - Černý, Mrázek (75. P. Dvořák). Trenér: Kotal.

Sparta Praha - 1. FC Slovácko 1:0
(1:0)
Branka: 1. Kerič. Rozhodčí: Jech - Pospíšil, Urban. ŽK: Kweuke, Sionko, Pamič, Švenger, Matějovský - Trousil, Kubáň, Došek. ČK: 62. Ondřejka (Slovácko). Diváci: 8362.

Sparta: Švenger - Vidlička, Zápotočný, Jarošík, Pamič - Sionko (57. Kadeřábek), Matějovský, Holek, Krejčí (67. Slepička) - Kerič (90. Grajciar), Kweuke. Trenér: Hašek.

Slovácko: Filipko - Mezlík, Trousil, Košút, Kubáň - Volešák (74. Hlúpik), Daníček (79. Čtvrtníček), Kordula, Valenta - Došek, Ondřejka. Trenér: Soukup.

před 3 hodinami

Atlético porazilo Villarreal a vede španělskou ligu o pět bodů

Fotbalisté Atlética Madrid ve španělské lize zvítězili na hřišti Villarrealu 2:0 a upevnili si první místo. Svěřenci trenéra Diega Simeoneho vedou neúplnou tabulku o pět bodů před Barcelonou a navíc mají jedno utkání k dobru.

Atlético se dostalo šťastně do vedení ve 25. minutě. Po rohu hlavičkoval Stefan Savič, domácí gólman Sergio Asenjo při zákroku trefil spoluhráče Alfonsa Pedrazu a od jeho zad se míč odrazil do branky. V 69. minutě přidal pojistku střídající Joao Félix přízemní střelou.

Madridský tým v La Lize vyhrál po dvou zápasech, sedmý Villarreal naopak protáhnul čekání na vítězství na sedm kol.

Aktualizováno před 4 hodinami

Inter vede italskou ligu o čtyři body, AC Milán vyhrál v Římě

Fotbalisté Interu Milán ve 24. kole italské ligy porazili doma FC Janov hladce 3:0 a vedou tabulku o čtyři body před městským rivalem AC. "Rossoneri" vyhráli na stadionu AS Řím 2:1 a v Serii A zabrali po dvou porážkách za sebou bez vstřeleného gólu.

Inter nakročil k pátému ligovému vítězství za sebou už ve 32. sekundě, kdy otevřel skóre Romelu Lukaku. Belgický útočník v 69. minutě připravil druhý gól pro Mattea Darmiana a chvíli nato Lukakuovu střelu dorazil hlavou střídající Alexis Sánchez. Janovský tým v italské lize prohrál po sedmi kolech a je třináctý.

AC Milán dal v úvodní desetiminutovce dva góly, ale ani jeden neplatil kvůli ofsajdu. Na druhé straně zase nebyla uznána trefa Henrika Mchitarjana. První regulérní branku tak vstřelil ve 43. minutě Franck Kessié z penalty. Římský tým dobře vstoupil do druhé půle a brzy srovnal Jordan Veretout přesnou střelou. Hostům ale rychle vrátil vedení v 58. minutě Ante Rebič po otočce a přesné střele. Domácí už podruhé neodpověděli a zůstali pátí.

Bergamo zvítězilo 2:0 na hřišti Sampdorie Janov, za kterou nastoupil v základní sestavě český reprezentační záložník Jakub Jankto. Atalanta se posunula na čtvrté místo neúplné tabulky.

Jankto měl v 10. minutě jednu z prvních šancí utkání, ale jeho střelu zpoza šestnáctky zlikvidoval brankář Marco Sportiello. Bergamo poslal do vedení krátce před pauzou Ruslan Malinovskij povedenou ranou do horního růžku. V 70. minutě přidal pojistku Robin Gosens. Hosté v Serii A zvítězili potřetí za sebou, desátá Sampdoria podruhé v řadě nebodovala a neskórovala.

před 4 hodinami

Syrská armáda zasáhla proti izraelským střelám nad Damaškem

Syrská protivzdušná obrana zasáhla proti izraelskému raketovému útoku mířícímu na jižní okraj Damašku. V neděli o tom informovala syrská televize a další média, na něž se odvolala agentura Reuters. Sýrie zatím neohlásila žádné oběti. Mluvčí izraelské armády odmítl informaci o útoku komentovat.

Syrská armáda tvrdí, že protivzdušná obrana většinu izraelských střel zlikvidovala dřív, než dopadly na cíl. "Naše protivzdušná obrana nad Damaškem zneškodnila nepřátelské rakety," oznámila syrská agentura SANA.

Izrael podniká v Sýrii útoky hlavně na íránské oddíly a jejich spojence z libanonského Hizballáhu. Jeho snahou je zabránit Íránu Hizballáh vyzbrojovat.