Nová Slavia potřebuje posily, ale i moc Plzně a Sparty. Co poslat Berbra do Číny?

Luděk Mádl Luděk Mádl
19. 10. 2015 6:12
Chyb rozhodčích v lize neubývá. V neprospěch Plzně či Sparty se ovšem spletou málokdy, spíš naopak. Pokud chce Slavia zpátky na vrchol, musí si pořídit posily, ale získat i zákulisní vliv. Pokud to bude spojené s pádem dvojice Berbr-Damková, jen dobře.
Lídři nové Slavie Jiří Šimáně a Jaroslav Tvrdík mají v rukou kapitál. Potřebují získat posily do týmu a zákulisní moc. Doufejme, že si ji nebudou muset kupovat
Lídři nové Slavie Jiří Šimáně a Jaroslav Tvrdík mají v rukou kapitál. Potřebují získat posily do týmu a zákulisní moc. Doufejme, že si ji nebudou muset kupovat | Foto: ČTK

Glosář - Vévodí tabulce, pěkně bok po boku. Oba nejsilnější kluby Synot ligy získaly dosud stejně bodů, jen Sparta nastřádala vyšší rozdíl skóre než Plzeň, a to celkem výrazně, o osm branek.

Už za dva týdny to křísne, to když se ve Štruncových sadech postaví místní titáni proti sobě. Však už se na tom pracuje. Sparťané Costa a Frýdek si nechali v Příbrami preventivně udělit žlutou kartu, čtvrtou v sezoně, to aby si trest odstáli v příštím kole, proti Bohemians, a na šlágr podzimu byli k dispozici.

Jistá paranoia, že by čtvrtá žlutá mohla přijít za týden proti "klokanům", ať už přirozeným během věcí, nebo něčí zásluhou, tu zjevně funguje.

Nelze se divit... V zemi, kde člověk, který Ivanu Horníkovi před lety za "desítku" sliboval udělit žluté karty konkrétním hráčům a pak za to nikdy nebyl nijak trestán, působí nyní dokonce jako předseda Středočeského krajského fotbalového svazu. Jmenuje se Miroslav Liba, a přestože není členem komise rozhodčích, na seminářích ligových sudích toho prý nyní odpřednáší mnohem víc než Dagmar Damková. A bližšího spojence českého místopředsedy Romana Berbra byste hledali těžko.

Ano, ten příběh je strašně starý. Možná už fungují nové zvyky, každopádně však pořád fungují staří lidé. Tehdy před lety dostal mimochodem Liba za úkol "vyžlutit" v duelu Liberec-Slavia hráče hostí Radka Bejbla a Milana Zachariáše, to aby slávisti nemohli v dalším kole naskočit proti Horníkově Viktorii Žižkov. A v Zachariášově případě se tak i stalo.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Chce to Šurala a spol. A také "biatlon"

A proč ten starý příběh nyní vytahujeme? I proto, že zrovna slávisté teď žijí vizí velké budoucnosti, budované z peněz českého podnikatele Jiřího Šimáněho a čínské skupiny CEFC. A budou chtít, aby se příště o titulu nerozhodovalo v zápasech Sparty a Plzně, ale v mačích, ve kterých budou účinkovat červenobílí.

I právě odehrané 10. kolo Synot ligy ukázalo, že k tomu budou potřebovat přinejmenším dva faktory: posily na trávníku a také zesílení, či lépe řečeno obnovení zákulisního vlivu.

To první bude nejspíš jednodušší. Když se na stůl položí peníze, zváží si prostě potenciální prodávající, jestli dá přednost hotovosti, nebo vlastním ambicím. Podle jmen, jež prosakují, se to rozhodování bude týkat zejména Ludvíka Karla a Josefa Dufka, bossů Liberce a Mladé Boleslavi, protože na slávistických seznamech mají být Pavelka, Šural, Bořil, Ščuk nebo Zahustel. A třeba i Skalák, o kterého se asi už v zimě strhne velký boj.

Slavia potřebuje mužstvo, které by nezabralo jen v derby, jako to současné Uhrinovo, ale které by pak ve skvělém tempu umělo odehrát i další zápasy. Což se přinejmenším v první půli proti Dukle ani teď v Jablonci nestalo, byť tentokrát mohla být omluvou přestálá chřipková epidemie.

Slavia ztrácí na čelo už 7 bodů, je tedy otázkou, jestli do zimy manko na Spartu a Plzeň ještě výrazněji nenabobtná. Pak by se možná slávistické nákupní choutky víc rozložily mezi zimní a následující letní přestupní období, kdy třeba Pavelkovi se Šuralem vyprší stávající kontrakty a budou k mání jen za tabulkovou hodnotu.

Jenže aby Slavia hrála úplně nahoře, musí fungovat ještě jeden faktor. Krásně ho svým příměrem k biatlonu nedávno popsal Petr Paukner, majitel Dukly: "Proč je biatlon tak populární? Protože i závodnice, která na poslední střelbu přijede jako šestá, může ještě vyhrát. Zatímco ve fotbale jako by to bylo tak nějak jištěné, jako by se nic neponechávalo náhodě," řekl před časem deníku Aktuálně.cz a dal to jasně do souvislosti s pražskou Spartou a s Viktorií Plzeň (více zde).

Plzeňské pády, Brabcova neodpískaná ruka...

A proč ta jeho slova připomínáme zrovna dneska? Však jste víkendové zápasy viděli, ne? Spartě to v Příbrami v první půli příliš nešlo a dařilo by se jí ještě hůř, kdyby sudí Pavel Královec, člen skupiny UEFA - Elite, tedy těch papírově nejlepších v Evropě, odpískal naprosto evidentní ruku sparťana Brabce uvnitř šestnáctky. (Že Spartu v jiné situaci naopak poškodil, když za brutální faul nevyloučil domácího Dosoudila, to je další věc.)

V Plzni zase se svým komandem úřadoval hlavní sudí Ondřej Lerch. Ano, když písknul "čtvrt-penaltu" pro domácí po ochotném pádu Baránka, kompenzoval to za stavu 2:0 i částečně odpískanou "polo-penaltou" pro hosty. Jenže ti měli nárok vztekat se i v řadě dalších případů.

Krátce, asi čtyřicet sekund, před odpískáním plzeňské penalty, ležel ve zlínské šestnáctce hostující hráč, patrně nikoli vlastním přičiněním, nicméně Lerch nechal hru pokračovat dál. Nejspíš i kvůli tomu pak na něj kapitán hostí Železník tak vyletěl.

Zcela skandální bylo ovšem neuznání zlínského gólu v úvodu druhé půle, pro neexistující ofsajd, který vymyslel asistent sudího Kříž. A když se hostím přesto podařilo vyrovnat, otočil vzápětí skóre zpátky na plzeňskou stranu z pěkného trestného kopu Kovařík. Jenže mu bohužel předcházel Mahmutovičův pád, zahraný tak sugestivně, že by za něj Bosňan mohl získat i roli v Hollywoodu.

Pocit, který formuloval citovaný Petr Paukner, tedy že je to tady pro někoho jakoby jištěné, se tedy po víkendovém programu ligy v myslích těch, kteří ho sdílejí, opět posílil.

Slavia tuhle pozici zjevně nemá. Připomeňme si skandálně zdvižené ofsajdy ze zápasů se Spartou a Duklou. Před týdnem mával v Edenu asistent Vlasjuk jak na nádraží (více zde), přestože se žádný ofsajdový expres ani zdaleka neblížil - ale komisi rozhodčích se jeho výkon asi líbil, protože vůči němu žádné opatření neuplatnila, v sobotu jsme ho viděli na lajně v utkání Bohemians-Brno.

Kam s nimi? Co třeba do Číny?

Aby Slavia nebyla otloukánkem, kterému beztrestně zdvihají ofsajdy, kdy se JIM zamane, nebo kterému třeba udělují jako za starých časů žluté karty podle toho, jak se to komu hodí, musí se buď nějak zapojit do stávajícího mocenského konglomerátu, ve kterém kromě Berbra s Damkovou figurují v silných rolích i Plzeň se Spartou, potažmo Jabloncem předsedy Pelty. Nebo ho musí rozbít, což by bylo, přiznejme si, opravdu fajn.

Vzhledem k tomu, že se ve stávajících poměrech necítí zcela komfortně ani Sparta, byť si tlakem přes Křetínského tašku mnohé vydobyla, šance tu jistě je.

Ostatně, o čem si myslíte, že tak asi majitelé prvoligových klubů nedávno dvě hodiny debatovali na uzavřeném zasedání v pražském hotelu Marriott? (více zde) Vězte, že jim nic na světě není lhostejnějšího, než jestli se nějaký Berbr chová na rozhodčí ošklivě a hartusí třeba na ty z Moravy, že jsou Asiati.

Jde jim o to, že nějaký Berbr může prostřednictvím manipulace sudích rozhodovat o tom, kdo tady vyhraje ligu a dostane šanci sáhnout si na stamiliony.

Předseda FAČR Miroslav Pelta řeší věci po svém, to znamená, že je žene někam do autu, aby tam vychladly. Tak mu poradíme něco lepšího: Ideální varianta by byla vyexpedovat dvojici Berbr-Damková do Číny, neb tam prý ohromně stojí o zkušenosti českého rozhodcovství. Navrhuju poslat jim tyhle dva danajské dárečky, a to expres. Ostatně, než by Roman Berbr objezdil a zmanipuloval všechny okresní fotbalové svazy v celé Číně, měl by o zábavu postaráno až do konce života.

Ale takhle pohádkově to asi nedopadne...

Hrdinové kola? Bičík, Fatai i statečný Zlín

Příbram-Sparta 0:4. Skóre vypadá jasně a druhá půle také jasná byla, první ne. V ní sparťanský gólman Bičík prakticky chytil dva góly a sudí Královec ušetřil hosty penalty za Brabcovu ruku. Až když Příbram ve druhé půli inkasovala, její hra se rozsypala. Sparta, zdá se, našla pevnou sestavu, famózní formu má teď Fatai.

Plzeň-Zlín 4:2. Diskutabilní verdikty rozhodčích už jsme popsali výše. Statečně bojující Zlín srazil vedle arbitrů i výkon brankáře Holého, první gól byl vyloženě jeho. Ale jinak bylo na nováčka opravdu radost pohledět, třeba akce při gólu na 2:2 byla naprosto špičková: v protiútoku šli tři hráči sprintem do náběhu, finální přihrávka tudíž mohla jít na kteréhokoli z nich a to se brání opravdu těžko. Však to také reprezentant Procházka, jak je u něj poslední dobou obvyklé, nezvládl. Ale padat umí jeho spoluhráči pořád skvěle, i proto Viktoria zase vyhrála.

Jablonec-Slavia 0:0. Vizuálně to tedy žádný šlágr rozhodně nebyl. Což o to, Slavia teprve nakupovat bude. Zato domácí boss Miroslav Pelta už nalil do posil peněz až běda, jenže v téhle sezoně ještě jeho Galácticos doma nevyhráli. A to je bída. Pořád chybí střelec.

Olomouc-Liberec 1:1. Totéž platí o Sigmě, která na hrotu vyzkoušela už opravdu kdekoho, přesto se po 10 kolech nenašel v kádru nikdo, kdo by už u svého jména nastřádal alespoň dva góly. Liberec se probral až po pauze a vsítil gól, o jehož platnosti se vedou diskuse. Byl míč za čarou opravdu celý? Bez videa těžko říct. Vedoucí duo teď každopádně Slovanu odskočilo na čtyři body.

Dukla - Mladá Boleslav 1:1: Kouzelný Skalák tentokrát tolik neřádil, přeci jen asi není úplně legrace přeladit se v hlavě z reprezentační euforie v amsterdamské Areně na poloprázdnou Julisku. Navíc se na ní hrálo už v pátek, takže repre-zápas cítily asi ještě i fotbalistovy nohy. K bodu tak hostím nejvíce pomohla "dvojchybou" domácí dvojice Rada-Štetina. Gólman vyrazil míč do "svíce" a stoper vzápětí nešikovně zahrál rukou. Soupeři tak věnovali penaltové vyrovnání zdarma.

Slovácko-Ostrava 2:1. Pokolikáté v sezoně už šel Baník v ligovém duelu do vedení - a nevyhrál? Počtvrté. Alespoň v bod zužitkoval původně dvougólový náskok na Mladou Boleslav. Ale v Brně, na Spartě i teď na Slovácku navzdory tomu, že sám otevíral skóre, neuhrál nic. Domácí goleador Došek přitom po návratu z marodky nijak neexceluje, ale bohatě stačilo, že na sebe vázal pozornost baníkovské obrany. Diviš pak mohl v klidu střílet góly.

Teplice-Jihlava 0:1. Domácí kouč David Vavruška s oblibou opakuje, že pro něj nejsou důležité body, ale výkon. Tentokrát nestálo za nic obojí.

Bohemians-Brno. 1:1. Zbrojovka prohrála před repre-pauzou právě s Teplicemi doma 0:4. Nabízí se tedy otázka, koho, když ne Brno, už chtějí pražští "klokani" porazit, pokud mají v úmyslu se ještě v lize zachránit. Pravda, Jihlava a Baník teprve do Ďolíčku přijedou.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Právě se děje

Další zprávy