Normalizační komise nedorazí. Valná hromada FAČR schválila úpravu stanov při volbě předsedy

ČTK ČTK
1. 6. 2018 13:10
Změna by měla zajistit, že při příštích volbách předsedy nedojde k patu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Valná hromada Fotbalové asociace ČR dnes v Praze schválila úpravu stanov při volbě předsedy. Změna zajistí, aby se do budoucna zabránilo patovým situacím, jak požadovaly mezinárodní federace FIFA a UEFA. Ve druhém a třetím kole budou o šéfovi FAČR nově rozhodovat hlasy všech delegátů bez ohledu na komory. Schválení úpravy zároveň odvrátilo hrozbu zavedení takzvané normalizační komise ze strany FIFA.

Zástupci Čech a Moravy se na úpravě stanov dohadovali od loňského června, kdy valná hromada zablokovala volbu předsedy a ani tři kola nerozhodla o nástupci Miroslava Pelty. Nový šéf, jímž se stal Martin Malík, byl zvolen až v prosinci.

UEFA a FIFA proto volaly po změně, která by patu do budoucna zabránila. Mezinárodní federace pohrozily sérií sankcí a zavedením normalizační komise, pokud nedojde ke změně do 15. června. Tato komise by mohla převzít funkce výkonného výboru FAČR i sama změnit problematickou část stanov.

Česká a moravská komora se v dubnu po dlouhých jednáních dohodly na úpravě, což posléze stvrdily podpisem, a dnes návrh změny schválila valná hromada. V Čechách bylo pro všech 128 delegátů, za Moravu hlasovalo pro úpravu 43 ze 73 delegátů, 26 bylo proti a čtyři se zdrželi hlasování. Volilo se veřejně, neboť neprošel návrh předsedy klubu Dolního Benešova Petra Machovského, aby se hlasovalo tajně.

Dohoda v bodě volby šéfa asociace částečně omezuje dvoukomorový systém. Po úpravě stanov bude nově pouze v prvním kole předseda potřebovat pro zvolení nadpoloviční počet hlasů z Čech i z Moravy. Ve druhém kole, do kterého by nově šli všichni uchazeči, by zvítězil kandidát s nejvyšším součtem hlasů v obou komorách dohromady.

Pokud by došlo k remíze, postoupí do třetího kola ti, kteří získají nejvíce hlasů v druhém kole. Předsedovi by pak znovu stačil prostý nejvyšší součet hlasů v obou komorách dohromady. Pokud by opět došlo k rovnosti, musel by ve čtvrtém kole rozhodnout los.

Vedle rozhodování o stanovách dnešní valná hromada také zvolila jednoho člena výkonného výboru za okresy a kraje Čech. Suverénně se jím stal Michal Blaschke, který byl jediným kandidátem.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy