Normalizační komise už nehrozí. Česká a moravská komora se shodly na úpravě stanov

ČTK ČTK
3. 4. 2018 15:54
Volba nového předsedy FAČR by už neměla skončit patem. Česká a moravská komora se již dohodly na klíčové úpravě stanov.
Martin Malík
Martin Malík | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Česká a moravská komora se dohodly na úpravě stanov Fotbalové asociace ČR v bodu volbě předsedy, jak po nich požaduje UEFA a FIFA. Ve druhém a třetím kole by rozhodovaly hlasy všech delegátů bez ohledu na komory. Tento návrh dnes schválil výkonný výbor FAČR. O změně bude rozhodovat valná hromada 24. května v pražském hotelu Clarion.

"Jsem maximálně rád, že se podařilo touto shodou zažehnat příchod normalizační komise ze strany FIFA a UEFA a zároveň uchovat ve fotbale dvoukomorový systém," řekl předseda FAČR Martin Malík. "Česká i moravská strana musely shodně udělat ve svém přístupu k věci zásadní kompromisy. Za to patří všem zúčastněným velké díky. Myslím, že jsme ukázali partnerům i všem fanouškům, že dokážeme v zásadních věcech českého fotbalu táhnout za jeden provaz, a z toho mám radost," dodal.

Aktuální návrh výrazně v bodu volby předsedy omezuje současný dvoukomorový systém. Pouze v prvním kole by předseda potřeboval pro zvolení nadpoloviční počet hlasů z Čech i z Moravy. Ve druhém kole už bude stačit prostý nadpoloviční počet hlasů získaných dohromady v obou komorách od přítomných delegátů. Tedy v případě účasti 202 delegátů získat alespoň 102 hlasů.

Ve třetím kole bude zvolen ten z kandidátů, jehož prostý součet hlasů získaných dohromady v obou komorách od přítomných delegátů je vyšší než protikandidáta. Pokud by oba získali stejný počet hlasů, musel by ve čtvrtém kole rozhodnout los.

Zástupci Čech a Moravy se na úpravě stanov dohadovali od loňského června, kdy valná hromada zablokovala volbu předsedy a ani tři kola nerozhodla o nástupci Miroslava Pelty. UEFA a FIFA proto volaly po změně, která podobnému zablokování zabrání.

V prosinci na další valné hromadě sice předseda zvolen byl, ale Morava neodsouhlasila navrhovanou změnu stanov, podle které by se bez ohledu na komory rozhodovalo až ve čtvrtém kole. UEFA a FIFA následně pohrozily, že pokud nenastane změna do 15. června, vyšlou na FAČR normalizační komisi.

Výkonný výbor se dnes v rámci změny stanov rovněž dohodl na tom, že se zvýší počet jeho členů volený českou komorou. Nový člen bude za krajské fotbalové svazy. Nově tak bude mít výbor 12 členů. Změnou je také to, že volba komisí Řídící komise pro Moravu již nebude nadále podléhat schválení výkonným výborem FAČR, který bude tyto komise napříště již pouze brát na vědomí.

 

Právě se děje

Další zprávy