Noční můra losu? Boj o MS proti Španělům a Francii

Aleš Vávra Aleš Vávra
30. 7. 2011 12:00
Los kvalifikace MS 2014 je na programu večer v Riu
Kouč české fotbalové reprezentace Michal Bílek.
Kouč české fotbalové reprezentace Michal Bílek. | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Které týmy budou stát české fotbalové reprezentaci v cestě na světový šampionát 2014 v Brazílii? Kouč Michal Bílek, manažer Vladimír Šmicer a vedoucí Jaroslav Dudl. Tito tři muži si v sobotu večer v Riu de Janeiru osobně vyslechnou verdikt.

Los kvalifikace MS přitom může mít podobu ošklivé noční můry. Důvod? Jelikož jsou na tom Češi v žebříčku FIFA nejhůře za posledních sedmnáct let a figurují až na 23. pozici mezi evropskými celky, budou nasazeni ve třetím výkonnostním koši.

Čtěte také:

Fotbalová reprezentace je na tom nejhůře za 17 let
Fotbalová reprezentace dál klesá. Je až ve třetím koši
Fotbalová 19 si poprvé v historii zahraje finále ME

Reálně tak hrozí varianta, že budou mít čeští fotbalisté za konkurenty dva špičkové evropské celky. Z prvního koše mohou dostat třeba mistry světa Španěly, nebo jejich finálové soupeře z Jihoafrické republiky Nizozemce. Ze druhého například Francii, Rusko či Turecko.

Kdyby se k tomu přidalo ještě ze čtvrtého koše nevyzpytatelné Polsko, byl by to pro výběr trenéra Bílka, který stále nenašel herní pohodu, více než těžký oříšek.

Los však může být i milosrdný. V prvním koši jsou totiž i hratelnější soupeři, třeba Norové nebo Řekové. Ve druhém Slovinsko, Černá Hora či sousedé ze Slovenska.

Foto: Reuters

Národní tým má jedinou jistotu. A sice, že nenarazí na své souputníky ze třetího koše. Tedy Švýcarsko, Izrael, Irsko, Belgii, Bosnu, Bělorusko, Ukrajinu a Maďarsko.

Třiapadesát evropských týmů bude v kvalifikaci, kterou utvoří osm skupin po šesti a jedna skupina po pěti celcích, bojovat o třináct postupových míst.

Přímo do Brazílie postoupí přímo vítěz každé skupiny, osm nejlepších týmů na druhém místě pak bude hrát baráž o čtyři zbývající místa.

Los kvalifikace na MS v Brazílici začíná v Riu de Janeiru ve 20 hodin našeho času, evropská část kvalifikace však přijde na řadu až zhruba o dvě hodiny později. Slavnostní losování vysílá přímým přenosem ČT4.


Složení výkonnostních košů evropských týmů před kvalifikací na MS 2014:

1. koš: Španělsko, Nizozemsko, Německo, Anglie, Itálie, Portugalsko, Chorvatsko, Norsko, Řecko

2. koš: Francie, Černá Hora, Rusko, Švédsko, Dánsko, Slovinsko, Turecko, Srbsko, Slovensko

3. koš: Švýcarsko, Izrael, Irsko, Belgie, ČESKÁ REPUBLIKA, Bosna a Hercegovina, Bělorusko, Ukrajina, Maďarsko

4. koš: Bulharsko, Rumunsko, Gruzie, Litva, Albánie, Skotsko, Severní Irsko, Rakousko, Polsko

5. koš: Arménie, Finsko, Estonsko, Kypr, Lotyšsko, Moldávie, Makedonie, Ázerbajdžán, Wales

6. koš: Faerské ostrovy, Lichtenštejnsko, Island, Kazachstán, Lucembursko, Malta, Andorra, San Marino

 

Právě se děje

před 22 minutami

Chci, aby bylo Česko lídrem v inovacích, řekl Babiš v New Yorku

Česká republika chce být zemí budoucnosti a stát se tím, kdo v inovacích udává tón. V New Yorku to na fóru Concordia Summit, které se koná jako doprovodná akce k Valnému shromáždění OSN, prohlásil český premiér Andrej Babiš. "Jako jedna z nejvíce industrializovaných zemí v Evropě se musíme soustředit na inovace, abychom zajistili naši konkurenceschopnost," řekl Babiš. Zmínil, že národní strategie je založena na devíti tematických pilířích od podpory prostředí, které umožní vznik nových podniků, přes podporu vzdělání a výzkumu po digitalizaci a technologický rozvoj.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Jandová dojela v časovce juniorek na 25. místě, Vacek 42.

Mathias Vacek skončil v časovce juniorů na mistrovství světa v silniční cyklistice v britském Harrogate na 42. místě a další český jezdec Pavel Bittner dojel na 53. pozici. Z triumfu se radoval Ital Antonio Tiberi, který zvládl 27,6 kilometru dlouhou trať za 38:28,25 minuty.

V kategorii juniorek obsadila Veronika Jandová 25. místo a Kristýna Burlová skončila na 37. pozici. Zlato získala Ruska Ajgul Garejevová, jež 13,7 kilometru absolvovala za 22:16 minuty.

Další zprávy