Nizozemci porazili USA a jsou ve čtvrtfinále. Série trvá, naposledy je potupili Češi

3. 12. 2022 17:58
Fotbalisté Nizozemska porazili USA 3:1 a stali se prvními čtvrtfinalisty mistrovství světa v Kataru. Výběr trenéra Louise van Gaala se v pátek utká o postup do semifinále s Argentinou.
Nizozemci slaví gól v osmifinále MS 2022 Nizozemsko - USA
Nizozemci slaví gól v osmifinále MS 2022 Nizozemsko - USA | Foto: Reuters

"Oranje" si rozhodující náskok vypracovali už v prvním poločase, kdy se po přihrávkách Denzela Dumfriese trefili Memphis Depay a Daley Blind. V 76. minutě snížil střídající Haji Wright, ale o pět minut později uklidnil evropský celek Dumfries.

"Z postupu do čtvrtfinále máme samozřejmě velkou radost, zároveň ale musíme zůstat sebekritičtí. Doma nás mnoho lidí kritizuje, jelikož vědí, že můžeme hrát lépe. Pořád můžeme zlepšit řadu věcí. Hlavně v práci s míčem," řekl novinářům nizozemský stoper a kapitán Virgil van Dijk.

Nizozemci od loňské porážky v osmifinále Eura od českého týmu neprohráli 19. utkání za sebou a na světovém šampionátu zvládli třetí osmifinále po sobě. Při poslední účasti na turnaji v roce 2014 získali bronz. Jejich maximem je stříbro z let 1974, 1978 a 2010.

Spojené státy na MS uspěly v jediném z pěti osmifinále (v roce 2002). Jejich největším úspěchem nadále zůstává třetí místo z prvního šampionátu v roce 1930.

Američané už ve třetí minutě mohli jít vedení, brankář Andries Noppert ale levou nohou zastavil Pulisicovu střelu. "Pro gólmana je vždycky důležité získat na začátku zápasu sebevědomí. Navíc jsem pomohl týmu, to je další plus," prohlásil Noppert, který si debut v reprezentačním dresu odbyl až v Kataru.

Naopak Nizozemci se z první šance nemýlili a po povedené kombinační akci v 10. minutě skórovali. Dumfries přihrál do vápna na zcela osamoceného Depaye a útočník Barcelony střelou k tyči nedal Turnerovi příležitost zasáhnout. Depay se 43. trefou osamostatnil na druhém místě v historickém pořadí nejlepších nizozemských střelců. Na prvního Van Persieho mu schází sedm gólů.

Dlouho se pak žádné šance nerodily, ale před odchodem do šatny Nizozemci navýšili náskok po podobné akci. Dumfries další přihrávkou našel v šestnáctce Blinda a záložník Ajaxu přízemní ranou překonal Turnera.

"Trenér nás o přestávce zkritizoval. Řekl nám, že na míči jsme měli vytvořit o trochu větší tlak. V tom jsme byli občas pasivní," podotkl Dumfries.

Zkraje druhé půle se po rohovém kopu dostal míč k Reamovi, americký stoper ale z malého vápna ideálně nezakončil a neoslavil gólově 50. reprezentační start. Vzápětí si na opačné straně dal málem vlastní branku jeho parťák z obrany Zimmerman, jenže gólman Turner balon vyrazil. McKennie poté přestřelil nizozemskou branku, Depayův pokus vytáhl Turner nad. Americký brankář si poradil i s ranou střídajícího Koopmeinerse zpoza vápna.

V 75. minutě Depay zpětnou přihrávkou "namazal" míč dalšímu příchozímu hráči z lavičky Wrightovi, který obehrál Nopperta a vystřelil, radost z gólu mu ale včasným odkopem překazil Dumfries.

Za okamžik se ale Wright dočkal, poté co se vložil do přihrávky Pulisice a kuriózním zakončením přehodil Nopperta. Američané zvýšili úsilí, jenže naděje na vyrovnání jim vzal Dumfries. Hráč milánského Interu si naběhl na Blindův centr a z voleje na vzdálenější tyč dal výsledku konečnou podobu.

"Oranje" neprohráli s USA v pátém ze šesti vzájemných utkání, v předchozích případech šlo vždy o přípravné duely.

"Je těžké se s vyřazením smířit. Máme výborné hráče, kteří drží při sobě. Neprohráli jsme kvůli nedostatku snahy. Kluci do toho dali všechno. Na tým jsem hrdý," konstatoval americký kouč Gregg Berhalter.

Nizozemsko - USA 3:1 (2:0)

Branky: 10. Depay, 45.+1 Blind, 81. Dumfries - 76. Wright. Rozhodčí: Sampaio - Boschilia, Pires (všichni Braz.) - Gallo (video, Kol.). ŽK: Koopmeiners, F. de Jong (oba Niz.). Diváci: 44.846.

Nizozemsko: Noppert - Timber, Van Dijk, Aké (90.+3 De Ligt) - Dumfries, De Roon (46. Bergwijn), F. de Jong, Blind - Klaassen (46. Koopmeiners) - Gakpo (90.+3 Weghorst), Depay (82. Simons). Trenér: Van Gaal.

USA: Turner - Dest (75. Yedlin), Zimmerman, Ream, Robinson (90.+2 Morris) - Adams - Musah, McKennie (67. Wright) - Weah (67. Aaronson), Ferreira (46. Reyna), Pulisic. Trenér: Berhalter.