Schick dal gól, ale Lipsko vystřídal v čele německé ligy Bayern

1. 2. 2020 18:07
Český fotbalista Patrik Schick pomohl v německé lize gólem Lipsku k domácí remíze 2:2 s Mönchengladbachem.
Patrik Schick
Patrik Schick | Foto: ČTK

Lipsko však přišlo o první místo v tabulce, kam se o bod posunul Bayern Mnichov, který zvítězil v Mohuči 3:1. Devatenáctiletý norský útočník Erling Haaland vstřelil za Dortmund další dva góly a podílel se na jasné výhře nad nováčkem soutěže Unionem Berlín 5:0.

Mönchengladbach vedl v Lipsku v poločase 2:0, po pauze ale poslal domácí trenér Julian Nagelsmann do hry Schicka místo obránce Nordiho Mukieleho a tento tah se mu vyplatil. V 50. minutě podstoupil český útočník souboj s gólmanem Yannem Sommerem a vypadnutý míč poslal do odkryté branky. Reprezentační útočník si připsal pátý bundesligový gól v sezoně.

Po hodině hry oslabil hosty střelec první branky Alassane Pléa, který si nechal dát dvě žluté karty po sobě, a Lipsko v přesilovce vyrovnalo. Alespoň bod zajistil domácím v 89. minutě Christopher Nkunku.

Haaland nastoupil poprvé od lednového příchodu ze Salcburku v základní sestavě Borussie a navázal na úspěšná střelecká představení z minulých zápasů. V 18. minutě se prosadil zblízka po prudkém centru před branku a v 76. minutě prostřelil brankáře z otočky.

Mladý norský útočník tak dal za tři zápasy v bundeslize už sedm gólů. Svou šestou trefu zaznamenal po 77 odehraných minutách, což je nový rekord německé nejvyšší soutěže. Dortmund se díky vysoké výhře posunul o skóre na třetí místo před Mönchengladbach.

O bundesligový rekord se postaral také Haalandův spoluhráč Jadon Sancho. Devatenáctiletý anglický reprezentant dal už 25. gól v soutěži, což dosud žádný teenager nedokázal.

Bayern se posunul o dva body před Lipsko díky drtivé úvodní půlhodině, během níž Mohuči nastřílel tři branky. Nejprve zaznamenal v osmé minutě hlavou 22. gól v sezoně nejlepší bundesligový střelec Robert Lewandowski. Následně se ve třetím utkání v řadě prosadil Thomas Müller a třetí branku přidal Thiago Alcántara.

Za Mohuč pouze snížil před pauzou Jerry St. Juste, na čtvrté porážce jeho týmu v řadě se ale nic nezměnilo. Bavorský velkoklub naopak drží sérii šesti výher.

Obránce Pavel Kadeřábek odehrál za Hoffenheim celé utkání a při výhře 2:1 nad Leverkusenem si připsal asistenci u prvního gólu.

Brankář Jiří Pavlenka dvakrát inkasoval a Brémy podlehly 1:2 Augsburgu, kterému chyběl nemocný gólman Tomáš Koubek. Pouze na lavičce zůstali jeho spoluhráči Marek Suchý a Jan Morávek.

Augsburg směřoval ke čtvrté porážce v řadě po vlastní brance Tina Jedvaje, ve druhém poločase ale zápas otočil. V 67. minutě prostřelil Pavlenku z úhlu díky výrazné teči obránce Florian Niederlechner a o čtvrt hodiny později se prosadil sám před českým reprezentantem Ruben Vargas.

Brémy prohrály šesté z posledních sedmi ligových utkání a zůstávají na barážové 16. pozici.

Německá fotbalová liga - 20. kolo: Augsburg - Brémy 2:1 (67. Niederlechner, 82. Vargas - 23. vlastní Jedvaj), Dortmund - Union Berlín 5:0 (18. a 76. Haaland, 13. Sancho, 68. Reus z pen., 70. Witsel), Düsseldorf - Eintracht Frankfurt 1:1 (78. Ayhan - 90.+3 Chandler), Hoffenheim - Leverkusen 2:1 (23. Kramarič, 65. Skov - 11. Diaby), Mohuč - Bayern Mnichov 1:3 (45. St. Juste - 8. Lewandowski, 14. Müller, 26. Alcántara), Lipsko - Mönchengladbach 2:2 (50. Schick, 89. Nkunku - 24. Pléa, 35. Hofmann).

před 6 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.