17. 9. 2008 7:45
Rumuny přivedl k šokujícímu úspěchu v Římě italský kouč
AS Řím nespasila ani jeho útočná hvězda Francesco Totti.
AS Řím nespasila ani jeho útočná hvězda Francesco Totti. | Foto: Reuters

Řím - Většina favoritů  na úvod Ligy mistrů uspěla. Svůj duel v úterý vyhrály Chelsea, Liverpool, Barcelona či Inter Milán.

Jeden "papírový" předpoklad však vůbec nevyšel. AS Řím nestačil na svém hřišti na rumunský klub CFR Kluž.

Ten nastoupil k vůbec prvnímu utkání v Lize mistrů ve své historii a debut se mu vyvedl náramně - Římany porazil 2:1.

Dále čtěte: Liga mistrů: Čech i Ujfaluši slaví. Kluž šokovala Řím

Nepomohlo ani střídání hvězd

Domácí šli na Stadio Olimpico v 16. minutě do vedení zásluhou Christiana Panucciho.

Jenže pak nastaly velké chvilky argentinského útočníka Juana Culia v rumunských službách, jenž se trefil ve 28. a 49. minutě.

V 52. minutě reagoval trenér Říma Luciano Spalletti na nepříznivý stav střídáním hvězd, o nichž se rumunskéhm klubu ani nezdá. Ze zálohy stáhnul novou posilu z Liverpoolu Johna Arne Riiseho a nahradil ho útočníkem Francescem Tottim, pro mnohé Italy "modlou".

Všechno ale bylo málo platné.

V tabulce skupiny A figuruje po prvních odehraných zápasech Kluž  na druhém místě o skóre za Chelsea, Řím a Bordeaux zůstávají za nimi bez bodu.

"Nepřijeli jsme sem, abychom si prohlédli Vatikán nebo získali autogram od Tottiho," prohlašoval italský kouč rumunského týmu  Maurizio Trombetta před utkáním. Svá slova naplnil.

Potěšen smutkem hráčů

Na vzestupu ještě nedávno neznámého celku mají zásluhu  značné investice do cizinců. Svůj díl na úterní senzaci má právě nový italský kouč Kluže, shodou okolností někdejší asistent trenéra v Římě.

Ten si po nečekaném tříbodovém přídělu liboval:

"Začít tímto způsobem na této úrovni je něco neuvěřitelného."

A recept na silného soupeře?

"Dělali jsme vše, co jsme mohli, abychom zastavili hru Říma."

Tento cíl byl beze zbytku naplněn a domácí odcházeli ze hřiště poraženi i otráveni.

"Momentálně nám některé věci nefungují. Něco je i smůla, ale zbytečně jsme si to sami zkomplikovali. Nicméně se z toho dostaneme, v minulosti jsme už dokázali velké věci," vyjádřil se po utkání zklamaný reprezentační záložník Daniele De Rossi.

Trombetta však je realista a prohlásil, že cílem zůstává třetí místo ve skupině. Není čas na oslavy, v následujícím duelu čeká na Kluž Chelsea.

Římu se dvakrát za sebou podařilo proklouznout  do čtvrtfinále nejprestižnější klubové soutěže. V minulé sezoně vyřadil v osmifinále Real Madrid.

Na start do Champions League s východoevropských soupeřem je zvyklý a zatím ho dvakrát zvládnul.

John Arne Riise (vpravo) z AS Řím se předhání Juanem Culiem z Kluže v úvodním utkání Ligy mistrů v Římě. | Foto: Reuters

V posledním ročníku začínali Římané domácím vítězstvím nad Dynamem Kyjev 2:0, v předminulém si zase jasně poradili se Šachtarem Doněck 4:0.

Do třetice to však nevyšlo.

"Dneska se nám něco povedlo a něco ne," začal své hodnocení opatrně kouč AS Řím Luciano Spalletti. "Můj tým ztratil klid  a nedovedl ukázat kvality, které obvykle má."

Podle něj byl AS Řím v prvním poločase lepším týmem a rumunský soupeř vstřelil hodně šťastný druhý gól. Spokojený však být nemohl, snad jen s jedinou věcí:

"Jsem potěšen, když vidím, jak jsou teď hráči smutní. Znamená to, že chápou, že tu je něco, co se musí rychle napravit."

Kluž umí překvapit

Klub CFR Kluž pokračuje ve svém vzestupu a překvapivých výsledcích.

V květnu 2008 poprvé ovládl rumunskou ligu, následně i národní pohár.

Vědět o sobě dal již v roce 2005, kdy se jako první rumunské mužstvo dostal do finále Intertoto Cupu.

Vyřadil AC Bilbao či AS Saint-Etienne a ztroskotal až na Racingu Lens.

V minulé sezoně se jim pohárové souboje příliš nevydařily. Ve druhém kole Poháru UEFA vypadl s kyperským celkem Anorthosis Famagusta FC.

To je mimochodem další debutant letošní Ligy mistrů. A i on se postaral o malou senzaci. Ve skupině B uhrál bezbrankovou remízu s Werderem Brémy.