Němeček: Když bude Slavia neprůhledná, ať raději spadne

Miloslav Lubas
20. 4. 2011 18:00
Csaplár: Dluhy netíží jen Slavii, ale celou ligu
Kapitán, který chce zachránit svou loď před dnem. Generální ředitel Slavie Miroslav Platil
Kapitán, který chce zachránit svou loď před dnem. Generální ředitel Slavie Miroslav Platil | Foto: slavia.cz

Praha - Pokud by Slavia Praha byla i v budoucnu tak podezřelá, neprůhledná a tajemná jako teď, tak ať raději spadne do třetí ligy a začne s čistým štítem.

Aktuálně.cz to řekl fotbalový internacionál, hráčský agent a podnikatel Václav Němeček.

"Co se v poslední době děje kolem Slavie, to vypadá levě. O majitelích se vlastně nic neví. Kdyby ale skončila Slavia kvůli dluhům ve třetí lize, pak by v klubu určitě nezůstali. A dělali by si svoje čachry jinde," vysvětlil Němeček.

Fotbalový odborník a úspěšný trenér reprezentační sedmnáctky Josef Csaplár považuje Němečkův názor na radikální. Ale nezavrhuje ho.

"Nejasná není jen Slavie, ale i další kluby, což první lize nejvíc ubližuje nejvíc ze všeho," dodal Csaplár. "Pád Slavie do třetí ligy by mohl pomoci k tomu, aby se první liga zprůhlednila."

Exslávista Petr Rada si myslí, že miliony na licenci Slavia má

Němečkovi by jako kovanému sparťanovi vadilo, kdyby zmizelo derby se Slavií. První liga by pak prý byla skoro o ničem.

Ve Slavii už nepřihořívá. Zdá se, že hoří
Ve Slavii už nepřihořívá. Zdá se, že hoří | Foto: Jakub Šafránek
 

"Fanouškům Slavie bych třetí ligu nepřál, ale těm záhadným majitelům v pozadí ano," konstatoval Němeček.

Slavia potřebuje do konce dubna sehnat deset milionů korun, aby kvůli dluhům nepřišla o profesionální licenci na příští ročník první ligy. 

"Myslím, že peníze na záchranu profesionální licence už Slavia má," upozornil současný trenér Liberce Petr Rada. Majitel KF Baumit Jablonec a významný hráč na českém fotbalovém trhu Miroslav Pelta ovšem odhaduje, že záchrana Slavie vyjde na 200 milionů korun.

Bývalý majitel klubu, britská společnost ENIC, vysoudila na Slavii zhruba 110 milionů korun. Zatím je neobdržela.

Sparta bez Slavia? Jako kalhoty bez košile

Rada ve Slavii v minulosti působil a sešívaným přeje, ať v první lize zůstanou.

"Na první ligu bez Slavie by doplatili diváci. Ztratila by přitažlivost i pro sponzory," konstatoval. "A ke kalhotám patří košile. Co by byla v první lize Sparta bez Slavie? A jestli z druhé ligy postoupí Dukla a Viktorka, tak by v první lize po dlouhé době hrálo v příští sezoně zase pět pražských mužstev."

Čtěte také:
Sportbar: Slavia je slupka, kterou vytěžuje kdosi kdesi
Diamantová firma prý chce spasit Slavii. Klub nic neví

Petrouš: Slavia je záruka kvality. Nezaslouží si krach
Pelta Slavii nespasí. Podle něj potřebuje 200 milionů

Němeček i Csaplár si ovšem myslí, že nikdo není nenahraditelný - ani Slavia. "Například italská Série A se hrála před několika lety bez Juventusu. Anglická Premier League bez Newcastlu," připomněl Csaplár.

Rada považuje za klíčové, aby pro všechny kluby platilo bez rozdílu - S dluhy do první ligy nepatříte! „V Německu to všichni respektují. Proč by to u nás mělo fungovat jinak?" poznamenal Rada.

Podle Csaplára dluhy neničí jen Slavii, ale celý český fotbal

Csaplár vidí právě dluhy jako obrovský problém českého fotbalu.

Václav Němeček říká: Lepší jasná třetiligová Slavia, než neprůhledná prvoligová
Václav Němeček říká: Lepší jasná třetiligová Slavia, než neprůhledná prvoligová | Foto: Miloslav Lubas

"Kluby si dluží navzájem, dluží hráčům a i dalším subjektům. Pořádek si mezi sebou musí udělat samy," prohlásl Csaplár. "Což pro ně znamená, aby se zbavily sobeckosti a provinčního myšlení a chápaly ligu jako na celek, Je to přece jejich výrobek, který prodávají."   

Dlouholetý fanoušek Slavie situaci v klubu vidí jako kritickou.

"Slavia někdo vytuneloval a rozkradl. Dnes dluží, kam se podívá. A nikdo nedokáže rozklíčovat, komu patří. Divím se, že ještě nikdo nepodal trestní oznámení na neznámého pachatele," řekl. Nepřeje si být jmenován z osobních důvodů. 

 

Právě se děje

před 15 minutami

Česká národní banka ve středu podle analytiků začne zvyšovat úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky zvýší na svém středečním zasedání úrokové sazby, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Podle nich tak centrální banka zahájí postupnou normalizaci měnové politiky, další růst sazeb by totiž podle jejich odhadů měl následovat v srpnu a na podzim.

Důvodem jsou obavy kvůli růstu inflace, což souvisí s očekávaným ekonomickým oživením. Základní úroková sazba by tak měla podle analytiků ve středu stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

Například podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je podle posledních komentářů představitelů bankovní rady ČNB středeční zvýšení sazeb poměrně jisté. "Pokud však ve středu sazby vzrostou jen o tradičních 0,25 procentního bodu, další nárůst pak může přijít relativně záhy, a to již na nadcházejícím měnovém jednání začátkem srpna," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy