Němci v šoku: Prohráli s Itálií

SportPlus, ČTK
4. 7. 2006 23:40
Dortmund - Italové udeřili v semifinále proti domácímu Německu v posledních dvou minutách prodloužení a po výhře 2:0 postupují do finále.  Uvnitř: Animace, Galerie a Anketa
Fabio Grosso (v modrém) dává první gól Itálie v semifinále MS s Německem.
Fabio Grosso (v modrém) dává první gól Itálie v semifinále MS s Německem. | Foto: Reuters

Itálie vsadila v prodloužení semifinále mistrovství světa na útočnější kartu a v posledních dvou minutách prodloužení poslala dvěma góly domácí Německo na kolena. O titul mistra světa se utká s lepším z dvojice Portugalsko - Francie.

V základní sestavě německého týmu nastoupil podle očekávání místo distancovaného Fringse Sebastian Kehl. Oproti sestavě pro čtvrtfinále však Klinsmann nahradil Schweinsteigera Timem Borowskim a naznačil tak, že bude vycházet hlavně ze zabezpečené obrany.

Před do posledního místečka zaplněným Vestfálským stadionem začaly oba týmy aktivně a bojovně, ale začátku utkání jasně dominovaly obrany.

První náznak šance se rodil před italskou brankou, ale Kloseho sklepnutí na nabíhajícího Podolského bylo o trochu delší, než si Němci přáli. Hned nato se mohli radovat Italové. Perrotta postupoval sám před Lehmanna, ale nezpracoval si ideálně přihrávku a německý gólman byl u míče dříve.

Italové v 29. minutě zahrávali nebezpečnou standardní situaci z pravé strany německého pokutového území, Pirlo rozehrál nacvičený signál na hranici šestnáctky, ale Totti ve výhodné pozici míč mezi vybíhajícími obránci do brány nedostal.

33. minuta přinesla největší šanci Němců v prvním poločase. Klose na hranici šestnáctky přiťukl doprava na Schneidera, ale ten z dobré pozice pálil nad. První poločas tak skončil bez branek.

Krátce po začátku druhého poločasu se před Buffona probíjel Klose, italský gólman však výborně vyběhl a odvážným zákrokem německou šanci zlikvidoval. Na druhé straně se do podobné situace dostal Grosso, Lehmannovo výtečné vyběhnutí ale bylo zbytečné, protože rozhodčí odpískal ofsajd.

V 63. minutě Schneider mezi dvěma obránci přihrál do šestnáctky na Podolského, ten se krásně obtočil kolem Materazziho a ocitl se několik metrů před Buffonem, ale střelu napálil jen do italského brankáře, který míč dokázal vyrazit.

Němci byli v těchto fázích utkání aktivnější, zatlačili Italy na jejich polovině, ale proti pozorné obraně se nedokázali prosadit. Italská snaha o protiútok většinou končila nepřesnou přihrávkou.

V 72. minutě přišel v německém dresu na hřiště Schweinsteiger místo unaveného Borowského, na italské straně odešel Toni, kterého nahradil Gilardino.

Německý brankář Jens Lehmann (v oranžovém) ve vzduchu sestřelil Simone Perrottu z Itálie. | Foto: Reuters

Osm minut před koncem zahrávali Němci přímý volný kop z hranice šestnáctky, ale Ballack napálil míč vysoko nad. Na druhé straně Lehmann skvěle zasáhl před Perrottou, který nabíhal na přihrávku za obranu.

S blížícím se koncem základní hrací doby byla znát čím dál tím větší snaha obou týmů hlavně neinkasovat a do útoku se nikdo příliš nehrnul. Druhý poločas nabídl ještě opatrnější fotbal, hlavně ze strany Italů a zápas dospěl do prodloužení.

Italský kouč Marcello Lippi poslal do prodloužení útočníka Iaquintu za záložníka Camoranesiho a posílil tak útočné snažení svého týmu.

A Italové málem udeřili. Gilardino se protáhl kolem u koncové čáry kolem Metzeldera a po kličce do hřiště nastřelil tyč Lehmannovy branky. Odraženého míče se zmocnil Zambrotta a pálil do břevna.

Po vzrušení v prvních minutách prodloužení se zápas vrátil do starých kolejí a oba týmy se nedokázaly propracovat k výraznějšímu ohrožení branky soupeře.

Už v nastaveném čase první části prodloužení se po nedorozumění italské obrany ocitl před Buffonovou brankou Podolski, ale hlavou zamířil mimo.

Ital Vincenzo Iaquinta (v modrém) a Michael Ballack z Německa zůstali ležet na zemi po vzájemném střetu. | Foto: Reuters

Hráčům viditelně docházely síly, střídající Iaquinta neměl po úniku po levém křídle komu míč přihrát. Italové se přeci jen propracovali do šance, střídající Del Piero se dostal zády k bráně k míči, ale nedokázal zakončit. Do brejku se pak pustil Podolski, ale Buffon skvělým zákrokem vytáhl jeho střelu nad a zápas spěl do penaltového rozstřelu.

Dvě minuty před koncem ale přišla geniální Pirlova přihrávka do vápna na osamoceného Fabia Grossa, který umístěnou střelou obstřelil Lehmanna a poslal Itálii do finále. Němci se pokusili zaútočit, ale Ballack pálil daleko vedle.

Na druhé straně se do rozpadlé obrany pustil Del Piero, z levé strany zavěsil po přečíslení německé obrany do šibenice a definitivně tak pohřbil německé naděje.

Italové zlomili kouzlo Vestfálského stadionu dvěma brankami v posledních dvou minutách a ukončili tak německý sen o zlatém domácím šampionátu.

Italský trenér Marcello Lippi viděl ze svého pohledu zaslouženou výhru svých svěřenců. "Pokud tu byl tým, který měl vyhrát, tak jsme to byli my. Splnil se nám sen, který jsme snili dlouhou dobu," uvedl kouč, který své hráče i v prodloužení nabádal k aktivitě.

"Na konci jsme už byli unavení, riskovali jsme, ale ne moc. A vyplatilo se to," radoval se Lippi.

Zkušený trenér poslal na trávník až v prodloužení svého někdejšího svěřence z Juventusu Alessandra Del Piera, jenž se mu odvděčil pečetící trefou na 2:0.

"Je úžasný pocit být součástí takového zápasu. Vyhrát nad Němci na jejich stadionu... Slovy se nedají popsat pocity, které teď prožívám," řekl Del Piero.

Němci měli ve svém středu nejlepšího střelce turnaje Miroslava Kloseho, ten však další branku k dosavadním pěti nepřidal. "Šance rozhodnout měly oba týmy. Musíme Italům pogratulovat, že dokázali v závěru zaútočit a dali hezké góly. My ale na naše vystoupení můžeme být hrdí," dodal Klose.

Výsledek:
Německo - Itálie 0:2 po prodloužení (0:0, 0:0)
Branky: 119. Grosso, 120+1. Del Piero. Rozhodčí: Archundia - Ramirez (oba Mex.), Vergara (Kan.). ŽK: Borowski, Metzelder - Camoranesi. Diváci: 65.000 (vyprodáno).

Sestavy:
Německo: Lehmann - Friedrich, Metzelder, Mertesacker, Lahm - Schneider (83. Odonkor), Kehl, Ballack, Borowski (73. Schweinsteiger) - Podolski, Klose (111. Neuville). Trenér: Klinsmann.
Itálie: Buffon - Zambrotta, Materazzi, Cannavaro, Grosso - Perrotta (104. Del Piero), Pirlo, Gattuso, Camoranesi (91. Iaquinta) - Totti, Toni (74. Gilardino). Trenér: Lippi.