Němci uznale chválí Alžířany. Gólman Mbohli se překonával

1. 7. 2014 9:11
Německo přešlo přes Alžírsko do čtvrtfinále až po prodloužení.
Byl to zápas brankářů. Němec Neuer se předvedl několik přesných vyběhnutí, Alžířan Mbuhli zase skvělý reflex | Foto: Reuters

Porto Alegre - Souboj výtečných brankářů přineslo osmifinále fotbalového mistrovství světa mezi Německem a Alžírskem. Zatímco Manuel Neuer zejména v první půli několikrát zachránil Němce od překvapivé porážky, na druhé straně zářil Raís Mbuhli, který dotáhl Alžířany až do prodloužení. V něm však Němci přeci jen dvakrát dotlačili míč do branky a vyhráli 2:1.

Možná by se Němci už nyní pomalu chystali na cestu domů, kdyby neměli v brance Neuera. Alžířané totiž překvapili favorita aktivní hrou a rychlými protiútoky a několikrát se dostali za obranu.

Neuer však neplnil jen roli brankáře, ale i jakéhosi libera a častými výběhy mimo vápno zažehnával jeden brejk za druhým. Především skvěle vytlačil mimo střelecký úhel Isláma Slimaního. A když už se Alžířané dostali do zakončení, ztroskotali právě na gólmanovi Bayernu Mnichov.

"Nemohli jsme se dostat do rytmu. Alžířané překonávali náš presink dlouhými pasy za obranu a byli jsme tím hodně zranitelní. Ale měli jsme tam Manuela, který uklízel, co se nepovedlo. Často v poslední sekundě. Byl excelentní," chválil svého gólmana trenér Joachim Löw.

"Chtěli jsme postoupit trochu jiným způsobem, ale Alžírsko hrálo velmi dobře a od začátku nám dělalo problémy," přidal další poklonu směrem k soupeři záložník André Schürrle, jenž zkraje prodloužení otevřel skóre.

Mbuhliho pokořila až šťastná patička

Ještě větší chválu si však vysloužil Mbuhli, který přiváděl Němce téměř k šílenství. Za celé utkání čelil 22 přímým střelám na branku, kapituloval však až v prodloužení, kdy šťastně zakončil patičkou André Schürrle, a poté po brejku a přečíslení propálil Mbuhliho Mesut Özil.

Předtím však nemohli Němci najít na alžírského gólmana recept. "Měli jsme mnoho šancí, ale jejich brankář se mohl přetrhnout. Byl neskutečný," ocenil protivníka Löw.

Gólman CSKA Sofia, kde byl konkurentem českého brankáře Tomáše Černého, byl po utkání vyhlášen hráčem zápasu, ačkoli musel překousnout těsnou porážku. To se předtím na turnaji povedlo jen dvěma hráčům poražených týmů, rovněž brankářům Italovi Gianluigimu Buffonovi a Mexičanovi Guillermu Ochoaovi.

"Nikdo nám nevěřil, že se dostaneme do této fáze turnaje. My ale byli připraveni a nakonec jsme mohli projít ještě dál, ale jen těsně se to nepovedlo. Každopádně jsme se zapsali do historie alžírského fotbalu," prohlásil Mbuhli, jehož křesní jméno Raís v arabštině znamená lídr.

Mbuhli zářil už na minulém šampionátu v JAR, kde udržel čisté konto v utkání s Anglií a následně držel tým v souboji s USA, když jediný gól inkasoval až v nastavení od Landona Donovana. V Brazílii sice inkasoval celkem sedm branek ve čtyřech zápasech, ale ani jedna nešla vyloženě na jeho vrub. Maximálně v duelu s Koreou mohl lépe zasáhnout, když ho Son Hung-min prostřelil mezi nohama.