Němci jsou počtvrté mistry světa! Finále rozhodl Götze

FOTO Sladký polibek. Tak Němci získali titul mistrů světa
Němci jsou tak počtvrté v historii a poprvé po 24 letech mistry světa.
Ve finále šampionátu v Rio de Janeiru porazili Argentinu 1:0 po prodloužení, když rozhodující branku vstřelil ve 113. minutě právě střídající Götze.
Němci zopakovali výsledek ze svého posledního vítězného finále v roce 1990, kdy Argentinu zdolali rovněž 1:0.
Finálovou bilanci s tímto soupeřem upravili na 2:1 a stali se prvním týmem z Evropy, který získal zlato na americkém kontinentu.
13. 7. 2014 23:35
Němci ovládli světový šampionát v Brazílii a jsou počtvrté v historii mistry světa ve fotbale.

Rio de Janeiro - Fotbalisté Německa ovládli světový šampionát v Brazílii, a stali se tak počtvrté v historii mistry světa! Čtyřiadvacet let trvající čekání na zlatý úspěch ukončil v prodloužení ve 113. minutě finálového duelu proti Argentině Mario Götze, a Němci tak vyhráli 1:0. Online reportáž si přečtěte ZDE.

Němci tak zopakovali proti Argentině stejný výsledek jako ve zmíněném finále na MS v roce 1990. Naopak Argentinci prodloužili své čekání na třetí titul na minimálně 32 let, naposledy triumfovali na MS v roce 1986, když ve finále porazili 3:2 právě Němce.

Podívejte se na fotografie z finále MS

V historické tabulce se Německo se čtyřmi tituly vyrovnalo na druhém místě Itálii, pětkrát získali Zlatou Niké pouze Brazilci. Navíc je první zemí, která vyhrála světový šampionát na jihoamerické půdě.

"Dokázali jsme to, je to neuvěřitelné. V přípravě před turnajem jsme měli několik neúspěchů a přišli o některé zraněné hráče jako oba bratry Benderovy nebo Reuse. Ten titul je i pro ně, i oni jsou světoví šampioni. Budeme slavit nejméně pět týdnů," přiznal po zápase brankář Němců Manuel Neuer

Argentina dostala první gól v play off

Němci tak vyhráli naprosto stejným způsobem jako Španělé před čtyřmi lety ve finále MS v Jižní Africe. Tehdejší duel proti Nizozemsku rozhodl rovněž jediným gólem zápasu ve 116. minutě Andrés Iniesta.

"Je neuvěřitelné, co jsme dnes večer dokázali. Po celý turnaj jsme se neustále zlepšovali, šli jsme si svou cestou. A teď tu stojíme jako mistři světa. Neuvěřitelný pocit," radoval se kapitán Německa Philipp Lahm.

Ani třetí finále po sobě se nerozhodlo v normální hrací době. Argentina teprve jako třetí tým v historii musela potřetí na jednom MS do prodloužení, celkově brazilský turnaj vyrovnal s osmi prodlouženími z šestnácti duelů vyřazovací fáze rekord z roku 1990.

Argentina navíc inkasovala vůbec první gól ve vyřazovací fázi turnaje a také vůbec poprvé na šampionátu prohrávala.

"Cítím velký smutek, že jsme nebyli schopni šampionát vyhrát. Ale zároveň jsem pyšný na svůj tým, jak skvělý zápas odehrál. Gratuluji hráčům za to, co na turnaji předvedli," uvedl po zápase trenér Argentinců Alejandro Sabella.

Higuaín nabízenou tutovku neproměnil

Oba týmy od prvních minut nehráli žádnou vyčkávanou. Němci se snažili dostat do vápna rychlou kombinací, Argentina spoléhala na nebezpečné kontry.

První vážnou šanci ale nabídl soupeři Kroos, když hlavičkou nechtěně vybídl do sóla Higuaína, jenže ten skákající balón špatně trefil a minul branku.

Ve 30. minutě se už Argentina dokonce radovala z gólu, ale agilní Higuaín se před přihrávkou Lavezziho dostal do ofsajdové pozice, a tak jeho trefa nemohla platit.

Kramer se poté zranil a musel ho vystřídat Schürrle, který německou ofenzivu řádně oživil. Jeho dělovku zblízka musel hned po pár minutách likvidovat brankář Romero.

Také Messi skórováním pohrdl

Na druhé straně zazlobil Messi, který dokázal prostrčit míč za vyběhnuvšího Neuera, ale toho ještě zastoupili stopeři a míč dostali z dosahu argentinských kopaček.

V nastavení prvního poločasu měl vedoucí gól na hlavě Höwedes, ale z rohového kopu trefil jen tyč.

Po přestávce nastoupila Argentina na hřiště jako politá živou vodou. Bezgólové skóre totiž mohl už ve 47. minutě změnit Messi, autor poloviny z předešlých osmi argentinských gólů na turnaji, ale křížnou střelou minul zadní tyč.

Poté se zase ozvali pro změnu Němci, ale když už se Schürrle protlačil do šance, uskočil mu míč.

Löwovi vyšlo střídání, rozhodl Götze

Třetí finále po sobě se tak nerozhodlo v normální hrací době. Argentina teprve jako třetí tým v historii musela potřetí na jednom MS do prodloužení, celkově brazilský turnaj vyrovnal s osmi prodlouženími z šestnácti duelů vyřazovací fáze rekord z roku 1990.

Hned v 91. minutě vypálil Schürrle a Romero musel zasahovat, na druhé straně prováhal šanci Palacio. Když už se zdálo, že Argentina stejně jako v semifinále s Nizozemskem dotáhne duel do penalt, přišlo ve 113. minutě rozhodnutí ze strany střídajících německých hráčů.

Götze zpracoval Schürrleho centr z levé strany a na dlouhou nohu zakončil přesně k zadní tyči. Argentina inkasovala první gól ve vyřazovací fázi turnaje, vůbec poprvé v historii MS dostala branku v prodloužení a odpovědět už nedokázala.

Výsledek:

Německo - Argentina 1:0 po prodloužení

Branka: 113. Götze. Rozhodčí: Rizzoli - Faverani, Stefani (všichni It.). ŽK: Höwedes, Schweinsteiger - Mascherano, Agüero. Diváci: 74.738.
Německo: Neuer - Lahm, J. Boateng, Hummels, Höwedes - Kramer (31. Schürrle), Schweinsteiger - Müller, Kroos, Özil (120. Mertesacker) - Klose (88. Götze). Trenér: Löw.
Argentina: Romero - Zabaleta, Demichelis, Garay, Rojo - Lavezzi (46. Agüero), Biglia, Mascherano, E. Pérez (86. Gago) - Messi, Higuaín (78. Palacio). Trenér: Sabella.

Konečné pořadí: 1. Německo, 2. Argentina, 3. Nizozemsko, 4. Brazílie, 5. Kolumbie, 6. Belgie, 7. Francie, 8. Kostarika, 9. Chile, 10. Mexiko, 11. Švýcarsko, 12. Uruguay, 13. Řecko, 14. Alžírsko, 15. USA, 16. Nigérie, 17. Ekvádor, 18. Portugalsko, 19. Chorvatsko, 20. Bosna, 21. Pobřeží slonoviny, 22. Itálie, 23. Španělsko, 24. Rusko, 25. Ghana, 26. Anglie, 27. Jižní Korea, 28. Írán, 29. Japonsko, 30. Austrálie, 31. Honduras, 32. Kamerun.