Nekonečné oslavy mohou začít. Neapol poprvé od dob Maradony vyhrála italskou ligu

4. 5. 2023 22:47
Fotbalisté Neapole jsou po 33 letech mistry italské ligy. Po dnešní remíze 1:1 na hřišti Udine mají svěřenci kouče Luciana Spallettiho pět kol před koncem nedostižný náskok 16 bodů na druhé Lazio Řím. Neapol ovládla Serii A potřetí v historii.
Fanoušci Neapole slaví titul v italské lize i s vlajkami Diega Maradony.
Fanoušci Neapole slaví titul v italské lize i s vlajkami Diega Maradony. | Foto: Reuters

Ligový lídr v Udine prohrával od 13. minuty po gólu Sandiho Lovriče, v 53. minutě ale vyrovnal 22. trefou v ročníku nejlepší střelec soutěže Victor Osimhen. Neapol využila druhý pokus na potvrzení titulu, v sobotu doma proti Salernitaně neudržela vedení a jen remizovala 1:1.

Klub zpod Vesuvu získal dosud jediné dva mistrovské tituly v letech 1987 a 1990 v éře legendárního Argentince Diega Maradony. Po 22 letech ovládl Serii A jiný tým než velkokluby ze severní Itálie. Nadvládu Juventusu Turín a milánských celků AC s Interem naposledy narušil AS Řím v roce 2001.

Vysněného "scudetta" se dočkal čtyřiašedesátiletý Spalletti, jenž v minulosti skončil s AS Řím čtyřikrát na druhém místě. Zkušený kouč přidal do své sbírky třetí ligový triumf k dvěma z ruské nejvyšší soutěže s Petrohradem.

Neapol stvrdila úspěšnou sezonu, ve které došla i do čtvrtfinále Ligy mistrů. V něm nestačila na AC Milán, který střídá na italském trůnu. Základ k ligovému triumfu položila na podzim sérií 11 výher, na kterou navázala po Novém roce osmi vítězstvími v devíti utkáních.

Italská fotbalová liga - 33. kolo:

Empoli - Boloňa 3:1 (1. vlastní Lucumi, 45.+1 Akpa Akpro, 68. Cambiaghi - 88. Orsolini z pen.), Udine - Neapol 1:1 (13. Lovrič - 53. Osimhen).

1. Neapol 33 25 5 3 69:23 80
2. Lazio Řím 33 19 7 7 52:24 64
3. Juventus Turín 33 19 6 8 50:28 63
4. Inter Milán 33 19 3 11 60:35 60
5. Bergamo 33 17 7 9 56:39 58
6. AC Milán 33 16 10 7 53:39 58
7. AS Řím 33 17 7 9 45:31 58
8. Fiorentina 33 12 10 11 45:39 46