Nejzáhadnější gól historie, Carlosova zatáčka, objasněn

Zdeněk John
2. 9. 2010 14:22
Vědci spočítali, jak letí míč při přímém kopu

Paříž - Možná nejzáhadnější gól fotbalové historie vysvětlili nyní experti na fyziku, kteří publikovali v časopisu New Journal of Physics analýzu branky Brazilce Roberta Carlose ze zápasu proti Francii v roce 1997.

Kdo ještě během jeho kariéry brazilského obránce viděl hrát, dokáže si branku představit, aniž vidí videozáznam (na konci článku). Přímý kop, prudký náběh a ještě prudší střela letí na branku soupeře.

Míč prudce zatočil. Jak?

Tenkrát v přátelském zápase Francie - Brazílie se však stalo něco nepochopitelného, něco, co popíralo do té doby známé fyzikální poznatky. Míč letěl mimo branku, v níž stál gólman Fabien Barthez, ale v druhé polovině své dráhy dlouhé 35 metrů prudce zatočil.

Čtěte více o fotbale:

Ve chvíli, kdy všichni byli přesvědčeni, že Carlos střílí vedle, zapadl míč do sítě překvapeného brankáře.

Vědci nyní v New Journal of Physics popsali, co se děje s koulí letící velkou rychlostí, ale která zároveň - a to je velmi důležité -rotuje kolem své osy. Roberto Carlos, někdejší opora Realu Madrid, mnohokrát prokázal, že střílí s velmi ostrou falší.

Mnozí učenci tehdy v roce 1997 jen nad jeho gólem mávli rukou, protože se domnívali, že byl dílem náhody, jak popisuje server BBC.

Žádná náhoda

Nové poznatky však dokazují, že Carlosův gól nebyl náhodný a že je za určitých možností možné kdykoliv zopakovat. Koule, která totiž letí dostatečně dlouho a točí se, se pohybuje po spirále, jak prokázala laboratorní měření. A právě taková nečekaná dráha letu, způsobila, že Carlos dal gól a Barthez jen zmateně zůstal stát na brankové čáře s otevřenými ústy.

"Ukázali jsme, že dráha letící koule, když se točí, je spirálovitá," uvedl vedoucí výzkumu Christophe Clanet z Ecole Polytechnique v Paříži.

Při svých pokusech vědci postupovali tak, aby eliminovali vliv gravitace. Pokud totiž míč letí dostatečně prudce - a Carlosovy střely byly pokaždé jak z děla - je možné to učinit. V laboratoři jim míč simulovaly malé plastové koule letící vodním prostředím.

Jeho tým dokonce dokázal sestavit rovnici, která chování míče popisuje.

Rovnice na přímý kop

Klíčovou proměnnou v této rovnici, jak se ukázalo, je vzdálenost, z níž míč letí. Pokud je příliš malá, míč letí po klasické dráze. Pokud by tedy Carlos střílel z méně než 35 metrů (podle všech fotbalových zvyklostí tedy z lepší pozice), gól by určitě nedal.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy