Limberský bude bez volantu déle, než si myslel. Zřejmě až čtyři roky

Radek Nohl Radek Nohl
6. 1. 2016 0:00
Fotbalista David Limberský může být bez řidičského průkazu delší dobu, než si dosud myslel. Obránce Viktorie Plzeň se sice státnímu zástupci zaručil, že nebude jeden rok řídit. Jenže žalobce Limberskému také stanovil zkušební dobu na čtyři roky. Nejenže se fotbalista za tuto dobu nemůže provinit, aby soud případ znovu neotevřel, zároveň ale po celou tuto dobu nebude mít zřejmě ani řidičský průkaz. Stanovisko pro podobné případy vydal Nejvyšší soud.
Fotbalista David Limberský.
Fotbalista David Limberský. | Foto: Reuters

Praha - Fotbalový reprezentant David Limberský si za volant svého luxusního auta kvůli bouračce a řízení v opilosti nesedne nejspíš déle, než si mohl myslet. Obránci Viktorie Plzeň kvůli obvinění z trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky ovšem původně hrozilo až tříleté vězení.

Trestní stíhání proti Limberskému bylo koncem roku podmíněně zastaveno. Jenže žalobce fotbalistovi také stanovil zkušební dobu na čtyři roky. Limberský se za tuto dobu nemůže provinit, aby soud případ znovu neotevřel. Zároveň ale po celou tuto dobu nebude mít zřejmě ani řidičský průkaz. Stanovisko pro podobné případy vydal Nejvyšší soud.

„Současná právní úprava neumožňuje žádnou možnost, aby dotyčná osoba požádala o vrácení řidičského oprávnění dříve, než soud rozhodne o tom, že se ve zkušební době osvědčila,“ uvedla soudkyně Nejvyššího soudu Blanka Roušalová ve verdiktu z loňského dubna.

Soudkyně se takto vyjádřila v případě dovolání řidičky, kterou chytla policie poté, co řídila, i když nesměla: nasbírala již 12 trestných bodů. Stejně jako u Limberského bylo také u ní trestní stíhání zastaveno. Kauza se dostala až k Nejvyššímu soudu, u něhož dovolání řidičky okomentoval i žalobce Lumír Crha z Nejvyššího státního zastupitelství. Ten závěry soudkyně Roušalové potvrzuje. Také podle Crhy není možné řidičský průkaz vrátit před uplynutím zkušební doby.

David Limberský naboural se svým bentley loni v září na pražském Smíchově. V krvi měl tehdy 1,24 promile alkoholu a policistům se snažil po nehodě utéct. Fotbalista národního týmu byl následně v prosinci policií obviněn.

Žalobci rozhodnutí analyzují

Jeho advokát Bronislav Šerák žalobci navrhl, aby bylo stíhání podmínečně zastaveno. Limberský zaplatil několik tisíc korun za škodu, kterou způsobil, a zavázal se, že rok nebude řídit. Žalobce návrh před koncem roku 2015 potvrdil.

Nyní se ukazuje, že Limberský bude bez řízení zřejmě delší dobu. Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 2, jež případ dozoruje, začalo po dotazu Aktuálně.cz zmíněné rozhodnutí Nejvyššího soudu analyzovat. Limberského obhájce Bronislav Šerák se celý den k případu ani po opakovaných urgencích nevyjádřil.

Zkušený fotbalový obránce po nehodě přišel v Plzni o kapitánskou pásku a také nebyl nominován do dvou reprezentačních duelů. Fotbalovou veřejnost navíc pobouřil i nevhodnou oslavou branky v Příbrami, kde pár dní po nehodě slavil gól virtuálním točením volantem. Navíc od svého klubu dostal rekordní pokutu – zhruba jeden milion korun.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy