Kolik berou fotbalisté na Slovensku? Maximálně 3,4 milionu

ČTK ČTK
15. 4. 2013 17:06
Slovenský deník SME provedl průzkum platů ve fotbalové Corgoň lize.
Jiří Kladrubský, údajně jeden z nejlépe placených fotbalistů slovenské Corgoň ligy.
Jiří Kladrubský, údajně jeden z nejlépe placených fotbalistů slovenské Corgoň ligy. | Foto: Jakub Šafránek

Bratislava - Nejvyšší základní plat fotbalistů působících ve slovenské lize se podle informací deníku SME pohybuje kolem 130 tisíc eur (asi 3,36 milionu korun) za rok. Tolik platí svým největším hvězdám Slovan Bratislava, který ročně vynaloží na platy 65 procent z rozpočtu pohybujícího se kolem pěti milionů eur (asi 129 milionů korun).

Deník SME udělal průzkum mezi fotbalovými kluby na Slovensku ohledně hráčských platů, přímé odpovědi se mu dostalo pouze od tří z nich - ze Slovanu, Žiliny a Senice. Slovan je však jednoznačně nejbohatší klub Corgoň ligy, proto se nepředpokládá, že by v jiných klubech měli hráči vyšší plat.

"Nemáme platové kategorie, každý hráč vydělává jinou sumu. Nejlépe placení hráči si ročně vydělají 130 tisíc eur," řekl manažer Slovanu Petr Kašpar. Mezi nejlépe placené hráče Slovanu patří i český záložník Jiří Kladrubský. Průměrný plat fotbalistů ve Slovanu je pak okolo 6000 eur měsíčně, přičemž průměrný plat na Slovensku je 805 eur měsíčně.

V Senici, která je aktuálně druhá v tabulce slovenské ligy, je největší základní plat téměř třetinový oproti Slovanu. "Hráči u nás vydělají od 330 eur do 4000 eur měsíčně. Jde však o základní plat, který se navyšuje o bonusy. Začíná se na sumě 6000 eur pro celé mužstvo za zápas, které rozděluje trenér," řekl prezident Senice Viktor Blažek.

V Žilině si hráči průměrně vydělají 3800 eur měsíčně (98 tisíc korun). Nejlepší hráči dostávají 85 tisíc eur ročně (2,2 milionu korun), zatímco hráči základní úrovně se pohybují kolem sumy 25 až 40 tisíc eur (645 tisíc až milion korun). Na bonusech pak mohou hráči svůj měsíční plat navýšit až o 50 procent. Za zisk trofeje mají odměnu deset tisíc eur na osobu.

V české lize platy hráčů zveřejnily jen Teplice. Maximální měsíční plat bez bonusů činí 90 tisíc korun, nejlépe placený fotbalista severočeského klubu si vloni vydělal 2,6 milionu. Z toho ale musí platit sociální a zdravotní pojištění a daň z příjmu.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Koruna posiluje proti euru nejvíce od června 2008

Koruna posiluje proti euru nejvíce od června 2008. Od začátku listopadu posílila z 27,18 Kč/EUR na na 26,16 Kč za euro, což je nárůst o téměř čtyři procenta. Pokud si koruna udrží do konce měsíce své zisky, půjde o největší měsíční nárůst od června roku 2008, kdy posílila o 4,5 procenta. Uvedl to analytik Purple Trading Štěpán Hájek.

Listopad přinesl podle něj největší zklidnění do ekonomiky a na finanční trhy. Velmi slibné reporty od tří biotechnologických společností slibují brzký příchod vakcíny, který by mohl ukončit obavy o zdravotnický systém a zastavit zavádění plošných restrikcí. "Na trzích nastala zatím největší rotace z bezpečných aktiv do těch rizikovějších a jedním z největších vítězů je právě česká koruna," uvedl.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
Další zprávy