Největší talenti fotbalu: Necida neznají, Hamšíka ano

Martin Jůzek
15. 1. 2009 12:00
Marek Hamšík z Neapole obsadil dvanácté místo
Tomáš Necid měl úžasný podzim, ale v zahraničí o něm asi neslyšeli
Tomáš Necid měl úžasný podzim, ale v zahraničí o něm asi neslyšeli | Foto: Ondřej Besperát

Londýn/Praha - Chcete vědět, kdo je na světě nejtalentovanějším fotbalistou současnosti? O koho se perou evropské velkokluby, o kom je slyšet den co den?

Prestižní britský deník The Times zveřejnil na svých internetových stránkách seznam padesáti hráčů, kteří mají zářnou budoucnost.

Není mezi nimi Tomáš Necid ani jiný český fotbalista. Mezi elitní jedenáctku se potom těsně nevešel slovenský zástupce Marek Hamšík. Hvězda Neapole obsadila dvanáctou pozici.

Čtěte dále: Necid se ruské mise nebojí. Dřít musel už ve Slavii

Kdo vyhrál? Překvapivě ten, jehož jméno znají v Evropě jen velcí experti a fanoušci. Našli byste ho v brazilském Sao Paulu s přezdívkou Hernanes. Jeho celé jméno zní Anderson Hernanes de Carvalho Andrade Lima.

Je mu už třiadvacet let a stále se čeká na to, kdy odejde z Jižní Ameriky a jestli se dokáže jinde prosadit. Univerzální záložník, který nejčastěji nastupuje jako podhrotový hráč, má na trhu podle odhadů hodnotu více než jedenácti milionů eur.

Na pomyslném stříbrném stupínku figuruje mnohem známější Karim Benzema z Lyonu, třetí příčka patří Davidu Silvovi z Valencie.

Ve výběru je hodně zajímavý mix hráčů - někteří hrají už za ty nejlepší evropské kluby, jiní o sobě dali vědět jen na mládežnických šampionátech.

Vízek: Uvidíme, jestli se Necid prosadí

Překvapivě se mezi talenty nedostal Cesc Fabregas, nyní zraněný kapitán Arsenalu, jemuž je 21 let. Stejně tak tam chybí Brazilec Pato z AC Milán nebo barcelonský Bojan Krkič. A podobných případů byste našli mnohem více.

Absence Necida je zarážející i vzhledem k tomu, že se ve výběru objevil také dvacetiletý Robert Lewandowski hrající za Lech Poznaň. Polský forvard skončil na 32. místě. Mezi padesátku se dostal například i šestadvacetiletý Švéd Patrik Ingelsten.

"Moc se Angličanům nedivím, že tam Tomáše nedali," glosuje výsledky Ladislav Vízek.

Čtěte také: Necid trénuje pod Zikem v Izraeli. Sní o gólovém debutu

"On je hráčem do zakončení, je tvrdý, sebevědomý, ale talentu moc nemá. Samozřejmě bych byl spokojenější, kdybych se mýlil. Uvidíme v Rusku, jestli se prosadí, rád se mu potom omluvím," dodal pro Aktuálně.cz bývalý fotbalový reprezentant.

Faktem zůstává, že Necidova cesta na výsluní byla mimořádně rychlá, ale jestli ji dokáže zopakovat, to je otázka, která možná trápí i jeho. Přestup do CSKA Moskva mu zajistily skvělé výkony na evropském šampionátu do 19 let a ani na podzim mu forma neodešla. V české lize vládne kanonýrům s jedenácti góly.

"Dostane šanci, když stál tolik peněz(pozn. zhruba 100 milionů korun), ale bude to mít těžké. On není moc na tu souhru, takže se o něj bojím," uzavřel Ladislav Vízek.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Sudetští Němci na sjezdu udělí cenu českému exministrovi kultury Hermanovi

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) na červencovém sjezdu v Mnichově udělí bývalému českému ministrovi kultury Danielu Hermanovi nejvyšší vyznamenání, kterým je Evropská cena Karla IV. Ve středu to oznámilo krajanské sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků. Mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt v prohlášení označil Hermana za člověka, který pomáhá ostatní spojovat a usmiřovat.

Nejvyšší představitel sudetských Němců Posselt uvedl, že Herman je mimořádným křesťanským stavitelem mostů a usmiřovatelem. Cenu si Herman převezme v sobotu 17. července.

Herman navštívil sudetoněmecký sjezd v roce 2016 jako první člen české vlády. V tehdejším projevu, ve kterém sudetské Němce pozdravil oslovením milí krajané, připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi. Sjezdu se Herman zúčastnil také v roce 2019, který byl kvůli pandemii nemoci covid-19 zatím poslední. Tehdy byl jedním z řečníků, kteří gratulovali dlouholeté šéfce Izraelitské kulturní obce v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotte Knoblochové k Evropské ceně Karla IV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy