Největší šok v historii MS? Vedou pošťák se šéfem pohřebního ústavu, čeští fotbalisté jsou čtvrtí

Jiří Škuba Jiří Škuba
18. 6. 2018 6:39
Obrovským překvapením skončil start Německa do mistrovství světa. Ani porážkou 0:1 s Mexikem se však Němci nedostali mezi pětici největších senzací v historii MS.
Zdeněk Grygera (vlevo) ve vzdušném souboji s Ghaňanem Stephenem Appiahem.
Zdeněk Grygera (vlevo) ve vzdušném souboji s Ghaňanem Stephenem Appiahem. | Foto: Reuters

Moskva/Praha - Vítězství Američanů nad Anglií na mistrovství světa v roce 1950 je největší senzací v historii světových šampionátů. Alespoň to tvrdí společnost Gracenote, která se věnuje analýze dat.

Ta pro veškerá utkání v historii MS vypočítala pravděpodobnost, že se v něm outsider vzbouří favoritovi. A přestože se Němci v nedělním utkání s Mexikem hodně snažili, do žebříčku největších otřesů se nedostali. Jedině kdyby padli i s Jižní Koreou, dostanou se na pěkné páté místo - hned za Českou republiku…

1. USA - Anglie 1:0, mistrovství světa 1950

Pravděpodobnost senzace: 9,5%

Pořádnou ostudu si uřízli fotbalisté Anglie na mistrovství v Brazílii. Přestože patřili k hlavním favoritům turnaje, prohráli se Spojenými státy, za něž tehdy kopal například pošťák, dělník ve mlýně nebo ředitel pohřebního ústavu. Angličané by se ale do finálové skupiny stejně nedostali, protože následně nestačili ani na Španělsko.

2. Švýcarsko - Španělsko 1:0, mistrovství světa 2010

Pravděpodobnost senzace: 10,3%

Jen o něco málo vyšší pravděpodobnost úspěchu přisoudili analytici fotbalistům Švýcarska na MS v roce 2010, kteří sice proti tehdejším mistrům Evropy prohráli na střely 8:24, na góly ale zvítězili 1:0. I přes tragický start se ale nakonec Xavimu a spol. podařilo celý turnaj vyhrát, když ve finále porazili Nizozemsko 1:0.

3. Alžírsko - NSR 2:1, mistrovství světa 1982

Pravděpodobnost senzace: 13,1%

Alžířané si před šestadvaceti lety zahráli mistrovství světa poprvé a hned si vyšlápli na esa, která tenkrát válela pod vlajkou západního Německa. Gól Rummeniggeho Němcům nestačil, Alžířané se trefili hned dvakrát a slavili senzační vítězství.

4. Česko - Ghana 0:2, mistrovství světa 2006

Pravděpodobnost senzace: 13,9%

Vlastně to není tak nelichotivý výsledek vzhledem k tomu, za jak světové mužstvo byla před dvanácti lety česká reprezentace považována. Ve svém druhém vystoupení na MS v Německu ovšem Nedvěd a spol. nestačili na Ghanu. První gól vstřelil Asamoah Gyan, který navíc neproměnil ve druhé půli penaltu. V závěru pečetil skóre Sulley Muntari. Afričané si připsali historicky první výhru na mistrovství světa a nechali český tým ve skupině.

5. Uruguay - Brazílie 2:1, mistrovství světa 1950

Pravděpodobnost senzace: 14,3%

Ve finálové skupině si to o titul rozdali fotbalisté domácí Brazílie a Uruguaye. Když dal Friaca krátce po půli branku, vypadalo to na zlatý brazilský karneval. Jenže modrobílí dvěma brankami během 13 minut otočili skóre a téměř 200 000 fanoušků na stadionu Maracaná rázem umlklo. 2:1 pro Uruguay.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Policie v Hongkongu znovu nasadila slzný plyn, ale demonstrace slábnou

Policie v Hongkongu dnes zasáhla slzným plynem a vodními děly proti další vlně demonstrací prodemokratického hnutí. Původně pokojný povolený protest na předměstí Tuen Mun se proměnil v potyčky s policií poté, co někteří demonstranti začali házet na policisty kamení a zápalné lahve.

Nepokoje tam během odpoledne utichly a několik stovek lidí se přesunulo ke stanici Yuen Long, kde se pokojná demonstrace opět zvrhla ve střety s policií. Protestů se podle policie zúčastnilo kolem 4300 lidí, tedy několikanásobně méně, než v minulých týdnech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy