Největší šok v historii MS? Vedou pošťák se šéfem pohřebního ústavu, čeští fotbalisté jsou čtvrtí

Jiří Škuba Jiří Škuba
18. 6. 2018 6:39
Obrovským překvapením skončil start Německa do mistrovství světa. Ani porážkou 0:1 s Mexikem se však Němci nedostali mezi pětici největších senzací v historii MS.
Zdeněk Grygera (vlevo) ve vzdušném souboji s Ghaňanem Stephenem Appiahem.
Zdeněk Grygera (vlevo) ve vzdušném souboji s Ghaňanem Stephenem Appiahem. | Foto: Reuters

Moskva/Praha - Vítězství Američanů nad Anglií na mistrovství světa v roce 1950 je největší senzací v historii světových šampionátů. Alespoň to tvrdí společnost Gracenote, která se věnuje analýze dat.

Ta pro veškerá utkání v historii MS vypočítala pravděpodobnost, že se v něm outsider vzbouří favoritovi. A přestože se Němci v nedělním utkání s Mexikem hodně snažili, do žebříčku největších otřesů se nedostali. Jedině kdyby padli i s Jižní Koreou, dostanou se na pěkné páté místo - hned za Českou republiku…

1. USA - Anglie 1:0, mistrovství světa 1950

Pravděpodobnost senzace: 9,5%

Pořádnou ostudu si uřízli fotbalisté Anglie na mistrovství v Brazílii. Přestože patřili k hlavním favoritům turnaje, prohráli se Spojenými státy, za něž tehdy kopal například pošťák, dělník ve mlýně nebo ředitel pohřebního ústavu. Angličané by se ale do finálové skupiny stejně nedostali, protože následně nestačili ani na Španělsko.

2. Švýcarsko - Španělsko 1:0, mistrovství světa 2010

Pravděpodobnost senzace: 10,3%

Jen o něco málo vyšší pravděpodobnost úspěchu přisoudili analytici fotbalistům Švýcarska na MS v roce 2010, kteří sice proti tehdejším mistrům Evropy prohráli na střely 8:24, na góly ale zvítězili 1:0. I přes tragický start se ale nakonec Xavimu a spol. podařilo celý turnaj vyhrát, když ve finále porazili Nizozemsko 1:0.

3. Alžírsko - NSR 2:1, mistrovství světa 1982

Pravděpodobnost senzace: 13,1%

Alžířané si před šestadvaceti lety zahráli mistrovství světa poprvé a hned si vyšlápli na esa, která tenkrát válela pod vlajkou západního Německa. Gól Rummeniggeho Němcům nestačil, Alžířané se trefili hned dvakrát a slavili senzační vítězství.

4. Česko - Ghana 0:2, mistrovství světa 2006

Pravděpodobnost senzace: 13,9%

Vlastně to není tak nelichotivý výsledek vzhledem k tomu, za jak světové mužstvo byla před dvanácti lety česká reprezentace považována. Ve svém druhém vystoupení na MS v Německu ovšem Nedvěd a spol. nestačili na Ghanu. První gól vstřelil Asamoah Gyan, který navíc neproměnil ve druhé půli penaltu. V závěru pečetil skóre Sulley Muntari. Afričané si připsali historicky první výhru na mistrovství světa a nechali český tým ve skupině.

5. Uruguay - Brazílie 2:1, mistrovství světa 1950

Pravděpodobnost senzace: 14,3%

Ve finálové skupině si to o titul rozdali fotbalisté domácí Brazílie a Uruguaye. Když dal Friaca krátce po půli branku, vypadalo to na zlatý brazilský karneval. Jenže modrobílí dvěma brankami během 13 minut otočili skóre a téměř 200 000 fanoušků na stadionu Maracaná rázem umlklo. 2:1 pro Uruguay.