Nejstarší kádr ligy má Plzeň, Sparta má benjamínka

Pavel Horváth sice kapitánuje nejstaršímu týmu ligy, ovšem nejdříve ze všech se narodil brankář Jihlavy Jaromír Blažek.
Šampioni Gambrinus ligy, kteří letos bojují o základní skupinu Ligy mistrů, mají nesjtarší kádr v lize. Průměrný věk Viktoriánů totiž činí 26,39 let.
Nejstarší ze všech ale není ani Pavel Horváth, ani žádný jiný Západočech. Nejdříve ze všech totiž dostal občanský průkaz Jaromír Blažek, kterému bude 29. prosince 41 let.
Zajímavé je, že trio nejstarších hráčů ligy je brankářské profese. Krom Blažka je čtyřicet také Zbyňkovi Hauzrovi a staronová posila Slavie Radek Černý je jen o rok mladší.
Nejmladší tým má i vinou finančních problémů Baník Ostrava. Průměrnému hráči slezského týmu je 23,59 let, tedy skoro o tři roky méně, než průměrnému hráči Viktorie Plzeň.
Foto: Eduard Erben
Sport ČTK Sport, ČTK
17. 7. 2013 14:29
Podívejte se na přehled ligových statistik a kuriozit fotbalové Gambrinus ligy, která startuje už tento pátek.

Praha - Podívejte se na přehled ligových statistik a kuriozit fotbalové Gambrinus ligy, která startuje už tento pátek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy