Nejdřív Slavia, teď Liverpool. Vyšlo to fantasticky, je to o trenérech, říká Šmicer

ČTK ČTK
27. 6. 2020 11:31
V rozpětí pouhých dvou dnů získaly bývalé týmy fotbalového internacionála Vladimíra Šmicra ligové tituly.
Foto: liverpoolfc.com

Ve středu se z obhajoby radovala pražská Slavia, o den později ukončil třicetileté čekání na ligové prvenství Liverpool. Šmicer měl z titulu anglického celku o to větší radost, že se mu během působení u "Reds" ligu vyhrát nepovedlo. Přestože s klubem získal jiné trofeje, současným hráčům Liverpoolu trochu závidí.

"Vyšlo to krásně, protože první se zadařilo Slavii, jelikož vyhrála s Plzní. Strašně jsem si přál, aby to utkání vyhráli a ukázali, že jsou nejlepší v lize, a to se povedlo. To jsem měl velkou radost. To, že se k tomu potom přidal Liverpool, už byla jenom otázka času, protože náskok, který mají, je obrovský. Potěšilo mě, že se to tak sešlo," řekl Šmicer.

"Líbí se mi, že jeden den člověk oslaví titul se Slavií a druhý den s Liverpoolem. Fantastické. Jsem rád, že to vyšlo před víkendem, protože to s kamarády určitě někde oslavíme. Jsme na zájezdu po Moravě, máme tady nějaké fotbaly a tenisy a právě při té příležitosti máme večery na to, abychom si sedli. Dneska máme být ve sklípku, takže tam si na ty dva tituly připijeme," uvedl sedmačtyřicetiletý Šmicer.

Tři tituly získal se Slavií a další ligové prvenství přidal v Lens, v Liverpoolu se mu však stejný počin nepodařil. "Jsme všichni moc rádi. Pro nás to byl cíl, který jsme nesplnili a teď to těm klukům strašně moc přeju, protože vím, co to pro liverpoolské fandy znamená. Trošku jim to samozřejmě i závidím, že jim se to povedlo a nám ne. Strašně jim to přeju a jsem rád, protože to bylo dlouhých 30 let," uvedl Šmicer, jenž s "Reds" během let 1999 až 2005 vyhrál Ligu mistrů, Pohár UEFA i evropský Superpohár, Anglický pohár a dvakrát Ligový pohár.

Na triumfu Liverpoolu i Slavie se podle něj výrazně podíleli trenéři. "Jak (Jürgen) Klopp, tak (Jindřich) Trpišovský na tom mají obrovskou zásluhu, protože bez výborného trenéra titul jak v české, tak v anglické lize nevyhrajete. To není náhoda, abyste udělali titul. Oba trenéři za tuhle sezonu zaslouží obrovský palec nahoru," prohlásil Šmicer.

"Musíte tam mít nějakého strůjce týmu a trenér je samozřejmě osoba nejdůležitější, protože hráče chcete na svoji stranu. Když pro vás nemakají, nebojují, tak byste takového úspěchu nedosáhl," konstatoval Šmicer, který hrál i za Bordeaux.

Od začátku věřil, že Klopp, který na Anfield přišel v říjnu 2015, čekání na titul ukončí. "Věřil jsem mu a doufal jsem v to, protože všude, kde byl, ať už to byla Mohuč a potom Dortmund, tak jeho týmy hrály výborný fotbal, hrály ofenzivně a dosáhl s nimi úspěchů. Věřil jsem, že dá tým dohromady, že Liverpool naučí hrát svůj kloppovský ofenzivní styl a ono se to potvrdilo," prohlásil vicemistr Evropy z roku 1996 a držitel bronzu z Eura 2004.

"Každou sezonu, co v Liverpoolu je, šel tým nahoru. Měl lepší výsledky a teď to vyvrcholilo nejen tím, že loni vyhrál Ligu mistrů, ale že se mu po 30 letech podařilo vyhrát titul. To byl největší sen fanoušků této generace, která nezažila poslední titul před 30 lety. Teď se to vyplnilo a jemu se to povedlo. Vstoupil tím do historie trenérů Liverpoolu," řekl Šmicer o rodákovi ze Stuttgartu.

Domnívá se, že Klopp je nejlepším koučem Liverpoolu za posledních 30 let. "Rafael Benítez nebo Gérard Houllier vyhráli hodně trofejí, ale titul se jim nepodařilo udělat. Klopp už udělal Ligu mistrů a mistrovství světa klubů a teď i Premier League. Dokázal vyhrát všechno. Místo v historii klubu má už nezpochybnitelné a bude na úrovni nejlepších trenérů, kteří tam kdy byli," uvedl Šmicer.

"Hráči by byli skoro hloupí, kdyby chtěli z Liverpoolu odejít, protože hrají v nejlepším týmu na světě. Je vidět, že ten tým je schopen vyhrát jakoukoliv soutěž a že hráči mají radost z toho, že hrají spolu a dokázali konečně po 30 letech vyhrát pro Liverpool titul," konstatoval rodák z Děčína.

Na rozdíl od liverpoolských legend Kennyho Dalglishe a Iana Rushe nechce předjímat další možné úspěchy "Reds". "Když vyhrajete ligu s takovým náskokem, cítíte, že byste mohli takhle ještě dalších pár let pokračovat. Říct si, že teď jsme vyhráli ligu a budeme ji vyhrávat další dva tři roky, do toho bych se nerad pouštěl. Premier League je těžká soutěž, strašně otevřená," prohlásil Šmicer.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty, kteří byli schováni v autě

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty z Turecka, které převážel rumunský řidič schované v autě. Dva migranti byli nezletilí. Novináře o tom dnes informovala policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Dodala, že auto zadrželi na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

Migranti se pohybovali podle Čírtkové po území EU bez platných dokladů. Při výslechu uvedli, že cestovali z Turecka letecky do Srbska, poté v nákladovém prostoru nákladního vozidla jeli do Bulharska a dále do Rumunska. Zde nastoupili do dodávky, kterou řídil občan Rumunska. S ním jeli do Maďarska, odtud přes Slovensko do České republiky. Jejich cílovými státy podle policie měly být Německo a Francie.

„Po provedení všech úkonů správního řízení byli dva šestnáctiletí mladíci na základě předběžného opatření okresního soudu ve čtvrtek 16. září umístěni do zařízení pro cizince v Praze. S dospělým cizincem jsme zahájili správní řízení ve věci ukončení přechodného pobytu a poté mu udělili výjezdní příkaz,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.

Řidiče dodávky policisté podezírají z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Muž je stíhán na svobodě a v případě prokázání viny mu hrozí až dvouleté vězení.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Národní pouť k výročí sv. Ludmily pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát

Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku dnes pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé v Moravy, někteří byli v krojích.

Starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička při zahájení mše řekl, že čeští historici a genealogové zjistili, že je kardinál Schönborn přímým potomkem svaté Ludmily. "Proto jsme připravili certifikát, který tuto skutečnost dokládá," dodal Hrdlička.

Schönborn se narodil na zámku Skalka, v roce 1945 byla jeho rodina vysídlena v rámci odsunu Němců, poté žila převážně v Rakousku. Papežský legát je jmenovaný přímo papežem při mimořádných příležitostech. Schönborn také v Tetíně vyřídil osobní pozdravy od papeže Františka. V úvodní části mše se s věřícími pomodlil česky, i když nejprve zmínil, že přes své předsevzetí se česky nenaučil.

Pouť začala v pátek přivezením lebky české světice z Prahy, dnes odpoledne bude vystavena v místním kostele svaté Ludmily. Dnešní program doplní koncert, výstava i vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Přemyslovský kníže Bořivoj byl Ludmiliným manželem.

Příběh zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava dnes připomene i prezentace poutní cesty po stopách Ludmiliných potomků nebo loutkové ztvárnění legendy o této světici. Národní pouť pokračuje i v neděli.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

V Paříži dokončili zabezpečovací práce na katedrále Notre-Dame

V Paříži skončily práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, kterou předloni v dubnu poničil rozsáhlý požár. Nyní tak může začít vlastní obnova chrámu, oznámily v sobotu francouzské úřady. Katedrála patřila k nejnavštěvovanějším památkám v Evropě vůbec, její zničení tak vyvolalo ohlasy po celém světě.

"Práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, které začaly 16. dubna 2019 (den po požáru), byly úspěšně završeny v souladu se stanoveným harmonogramem," citovala agentura AFP z úředního komuniké. Katedrála je nyní zcela zabezpečená. Předchozí fáze zahrnovala odstranění lešení, které bylo na místě v době požáru, odmontování a odvoz velkých varhan, zkoušky čištění ve dvou kaplích, instalaci opěr pod oblouky, zajištění místa, kde trojlodím katedrály prochází příčná loď, a roztřídění a odklizení ruin.

Souběžně s tím se připravovala fáze obnovy, uvádí komuniké. První restaurační práce by měly začít nadcházející zimu. Prezident Emmanuel Macron uvedl, že rekonstrukce katedrály by měla být hotova do pěti let. Podle AFP už je ale jasné, že se stavební práce nepodaří ve stanovené lhůtě dokončit.

V hlavní lodi katedrály se má 16. dubna 2024 znovu sloužit mše, jak loni v prosinci oznámil generál Jean-Louis Georgelin. Tohoto bývalého náčelníka generálního štábu Macron před časem pověřil dohledem nad rekonstrukcí chrámu. Nyní se připravuje vypsat řízení na výběr podniků, které se budou na obnově chrámu podílet. Na začátku září také podle komuniké začalo hloubkové čištění interiérových stěn a podlah.

Světoznámou architektonickou a církevní památku v srdci Paříže zachvátily plameny 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části této středověké budovy. Příčina požáru ještě nebyla zcela objasněna. Katastrofu mohla způsobit závada v elektroinstalaci nebo nedopalek cigarety. Památku chráněnou organizací UNESCO před požárem navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně.

Při požáru se uvolnilo několik desítek tun olova z konstrukce gotické budovy, které i v podobě toxického olověného prachu zamořilo okolí. Prostranství u katedrály proto muselo projít hloubkovým čištěním.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Seznam zakázaných anabolik se rozroste o 53 nových látek. Počítá s tím návrh, který v pondělí projedná vláda

Nově budou na seznamu například buserelin, deslorelin a gonadorelin, které jsou součástí registrovaných veterinárních léčivých přípravků. Změna reaguje na nové látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem, které odhalují policisté a celníci. Jejím cílem je zabránit jak nabídce, tak i zneužívání těchto preparátů. 

Nové látky s anabolickým nebo jiným hormonálním účinkem zneužívají podle předkladatelů návrhu nejen profesionální, ale i amatérští sportovci a další veřejnost. "Výroba těchto látek probíhá nelegálně bez kontroly státních orgánů, čímž je významně zvýšeno riziko ohrožení zdraví jejich uživatelů, a to zejména z dlouhodobého hlediska," uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Připomnělo, že dopingové látky mohou mít vedlejší účinky, které se nemusí projevit hned, ale až o několik let později.

Výroba, přechovávání, nabízení, prodej či poskytnutí anabolik obsažených v příslušném nařízení vlády je trestným činem, za který hrozí v základní sazbě až roční vězení. Při spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech nebo při způsobení těžké újmy na zdraví nejméně dvou lidí lze pachateli uložit až 12 let odnětí svobody.

Stávající seznam zakázaných anabolik nabyl stejně jako trestní zákoník účinnosti 1. ledna 2010 a od té doby na něj žádné nové látky nepřibyly. "Naopak na trhu s látkami s hormonálním účinkem dochází k velmi rychlému a neustálému vývoji," upozornilo ministerstvo.

Seznam nových látek ministerstvo konzultovalo s policií, celníky a Antidopingovým výborem ČR. Vychází také ze seznamu, který vede Světová antidopingová agentura (WADA). "Tyto látky nemají využití v chemickém, farmaceutickém či jiném průmyslu. Jejich případné využití pro výzkumné, vědecké či velmi omezené terapeutické účely bude umožněno pouze v konkrétně stanovených případech," uzavřel úřad. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy