Nedvěd chválí Vrbu: Hráči z ligy na Euro? To je jediná správná cesta

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
20. 11. 2015 6:00
Bývalý kapitán národního týmu a také čerstvý viceprezident Juventusu Pavel Nedvěd pochválil nový míč na Euro 2016, zavzpomínal na ty, se kterými si zakopal on, ale pozastavil se i nad současným českým mužstvem a jeho nadějemi na evropském šampionátu.
Pavel Nedvěd ve čtvrtek představil míč Beau Jeu, se který se bude na ME hrát
Pavel Nedvěd ve čtvrtek představil míč Beau Jeu, se který se bude na ME hrát | Foto: Zlata Vostrá

Praha - Ve sbírce má ten nejcennější míč, který může být, a to ten Zlatý, který dostal v roce 2003 jako ocenění pro nejlepšího fotbalistu Evropy. Ve čtvrtek ale Pavel Nedvěd představil balón Beau Jeu, se kterým budou hrát i čeští reprezentanti na letním Euru 2016.

Bývalý kapitán národního týmu a také čerstvý viceprezident Juventusu nový míč pochválil, zavzpomínal na ty, se kterými si zakopal on, ale pozastavil se i nad současným českým mužstvem a jeho nadějemi na evropském šampionátu.

Jak se vám nový míč pro Euro zamlouvá?
Hráči ho určitě přivítají, protože u nohy spíš zůstává, než aby odskakoval. Má takový vroubek, který u těch předchozích míčů nebyl. A líbí se mi i designově. Vzpomínám si oproti tomu na Roteiro z roku 2004. Stříbrnočerný hladký balón, který vypadal i opticky menší a byly s ním problémy ho zpracovat. Hráči si na to stěžovali, ale my moc nemohli, protože jsme na Euru tehdy hráli skvělý fotbal. Kéž by se něco podobného klukům povedlo i s tímhle.

To opravdu může být balón tak zásadním prvkem, že třeba ovlivní to, jak nakonec bude Euro vypadat?
To si zase nemyslím. Sice říkám, že si na to hráči stěžovali, ale i přesto tam kvalita toho balónu je a nijak zásadě fotbal neovlivňuje. Je to spíš o nohách než o míči.

Češi se na šampionáty kvalifikovali s předstihem, překvapilo vás, jakým způsobem si ve skupině poradili?
Překvapilo mě to, že postoupili dva zápasy před koncem kvalifikace. Bylo vidět, že k tomu přistoupili zodpovědně, zkušeně a ve všech zápasech podali výborné výkony. Na druhou stranu jsem věděl, že to klapne, protože na Holandsko umíme zahrát, a znovu se to potvrdilo. Jsem rád, že pokračují v tradici.

Nizozemci se nakonec budou dívat jen v televizi, čím to je, že nepostoupili?
Myslel jsem, že to zvládnou. Přeci jen postupovaly dva týmy, jeden šel přes baráž, říkal jsem si, že se tam nějak dostanou, ale nestalo se. Po úspěchu na mistrovství světa je ovšem tak trochu normální, že hráči nemají zas takovou motivaci, aby postoupili na mistrovství Evropy.

Tým je postavený hodně na hráčích z české ligy, je to správná cesta a dokáže být takový tým konkurenceschopný proti těm největším gigantům současnosti?
Přirovnal bych to k Euru 1996, taky tam hrálo hodně kluků z ligy a bylo z toho stříbro. Je tam hodně podobností. Jsem rád, že trenér Vrba razí tuhle myšlenku, podle mého je to jediná správná cesta. Věřím, že kluci alespoň ukážou ten správný hlad, aby potvrdili, že patří do evropské špičky.

Je některý z hráčů, který vás opravdu zaujal?
Jsou tam hráči, kteří mě zaujali, ale jména říkat nebudu, fotbal je kolektivní hra a Češi můžou uspět pouze kolektivním pojetím a souhrou.

Koho byste jim přál do skupiny v prosincovém losu?
Bylo by lepší, kdyby dostali těžkou skupinu, protože potom by od nich nikdo nic neočekával a hrálo by se jim lépe. Mohli by překvapit, kluci na to mají, pokud v té době budou v dobré formě, tak by se mohli dočkat dobrého výsledku.

Máte obavy o to, jak vůbec bude Euro probíhat po pařížských teroristických útocích z minulého týdne?
Je to další vývojová etapa naší společnosti. Svět se po 11. září také změnil, teď se to změní znovu. Budeme muset mít větší kontroly, všichni být kolektivně ostražitější. Je to samozřejmě hlavně úkol pro politiky a vlády, aby zajistili bezpečnost.

Takže se nebojíte toho, že by se Euro příští rok nekonalo?
To ne, takovou myšlenkou se snad ani nikdo nezaobírá. Fotbal, jako všechny ostatní věci, musíme chránit, musíme jít dopředu, nesmíme se nechat zastrašit. Myslím, že to bude skvělý šampionát.

 

Právě se děje

Další zprávy