"Nemáme dostatek důkazů." FIFA Polákům po zápase s Anglií tresty za rasismus nerozdá

Sport Sport
13. 10. 2021 19:58
Utkání mezi Polskem a Anglií okořenila hlasitá výměna názorů mezi polským obráncem Kamilem Glikem a jeho protějškem Kylem Walkerem. Angličan potom soupeře nařknul z rasismu, u FIFA ovšem kvůli nedostatku důkazů nepochodil.
Foto: Reuters

Glik a Walker se do sebe pustili na konci prvního poločasu kvalifikačního zápasu o mistrovství světa v Kataru. Nakonec rvačka přerostla v potyčku více hráčů, do které se aktivně zapojil také další obránce Albionu Harry Maguire.

Anglická strana ještě v poločase nahlásila incident delegátovi utkání kvůli rasismu. Polská strana jakýkoli xenofobní základ celého konfliktu odmítla. FIFA následně ve spolupráci s oběma fotbalovými svazy zahájila vyšetřování.

"Po posouzení všech dostupných materiálů včetně záznamů ze zápasu, došla disciplinární komise FIFA k závěru, že nezahájí disciplinární řízení proti polské straně kvůli nedostatků důkazů," uvedl mluvčí světové federace.

"To nic nemění na silné pozici, kterou FIFA zastává v potírání veškerých forem diskriminace. V tomto konkrétním případě ovšem nemáme žádné důkazy, kterémi bychom mohli odůvodnit další vyšetřování," stojí ve zprávě.

Po rvačce dostali Glik a Maguire oba žlutou kartu. Pozdější záběry odhalily, že Glik chytil Walkera na začátku celého incidentu za krk, což vedlo k bouřlivé reakci Angličanů. Oba hráči na sebe následně pokřikovali a oba viditelně rozzuření zamířili k poločasové přestávce do útrob stadionu.

Britský deník Daily Mail poukazuje na to, že přestože Glik rvačku vyprovokoval, umožnili mu rozhodčí odejít do šaten dříve než hráčům se třemi lvy na hrudi, až poté si polského obránce zavolali, aby mu udělili žlutou kartu. Daily Mail také oceňuje přístup kapitána Harryho Kanea, který podle serveru pomáhal rozhodčím s uklidněním vášní.

Glik později připustil, že si s Walkerem navzájem vyměnili několik ostrých urážek, ale odmítl rasismus. Poukázal také na to, že si s ním obránce Manchesteru City po zápase nechtěl podat ruku.

FIFA zaujala odlišný přístup než UEFA v případě Ondřeje Kúdely v jeho konfliktu s finským záložníkem Glenem Kamarou, který se odehrál na jaře v utkání Evropské ligy mezi Rangers a Slavií. Přestože chyběly jasné důkazy o Kúdelově údajném rasismu, dostal český obránce desetizápasový trest, který si v létě a na začátku podzimní části sezony stihl odpykat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Rakouští vojáci objevili na hranici s Maďarskem v minibusu těla dvou migrantů

Rakouští vojáci dnes u hranice s Maďarskem objevili v minibusu těla dvou migrantů. Informovala o tom agentura APA. Dalších 26 migrantů bylo zadrženo, po pašerákovi, který tuto skupinu převážel, se dál pátrá.

Vojáci vozidlo zastavili ke kontrole nedaleko obce Siegendorf ležící nedaleko hranic, protože jim bylo podezřelé. Jeho řidič utekl a policie po něm pátrá v Rakousku i Maďarsku. Oba mrtví muži byli zřejmě už před cestou ve špatném zdravotním stavu, ostatním migrantům se vede dobře, nikdo z nich nepotřeboval lékařskou pomoc. Šlo o Syřany a Kurdy.

V srpnu roku 2015 šokoval svět nález 71 mrtvých, pravděpodobně udušených, migrantů v odstaveném chladírenském voze na dálnici u obce Parndorf na východě Rakouska. V červnu 2019 soud v maďarském městě Segedín (Szeged) v odvolacím řízení hlavní čtveřici obžalovaných v tomto případu potrestal doživotním.

Aktualizováno před 29 minutami

Tempela se zastal Ústavní soud, měl by být bezodkladně propuštěn z vězení

Ústavní soud (ÚS) v úterý vyhověl stížnosti Roberta Tempela, který po zrušení doživotí za dvojnásobnou vraždu na Sokolovsku zůstával ve vězení kvůli dřívějšímu trestu. Okresní soud v Sokolově by měl dát bezodkladně pokyn k propuštění Tempela na svobodu, starší tresty si již odpykal, plyne z nálezu ústavních soudců. Další držení ve výkonu trestu je neústavní, zdůraznil soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk.

Soudce očekává, že by se Tempel mohl dostat na svobodu už dnes. Nález ÚS dostane do datové schránky sokolovský soud i Vězeňská služba, od nichž Fenyk očekává neprodlenou reakci. Do datové schránky sokolovského okresního soudu ale rozhodnutí Ústavního soudu do úterních 15:00, kdy na soudě končí pracovní doba, nedorazilo.

"Musíme vyčkat na doručení rozsudku," řekla po 15:00 mluvčí sokolovského soudu Gabriela Siegelová a dodala, že je tak minimální pravděpodobnost, že by se o Tempelově propuštění rozhodlo ještě dnes.

Propuštění Tempela na svobodu během úterka neočekává ani jeho advokát Jakub Kříž. "Já jsem před nějakou dobou mluvil s panem Tempelem a on mi říkal, že vedení věznice volalo na Okresní soud v Sokolově a tam jim řekli, že už nikdo není v práci a nemají fax. Mně z toho vyplývá, že se k tomu dostanou až zítra (ve středu)," uvedl Kříž s tím, že jde o neověřenou informaci. Sám však ve své datové schránce nález ÚS zhruba v 16:30 ještě neměl. Podle ředitele věznice Bělušice Ondřeje Kroupy jsou pracovníci zařízení připraveni pustit Tempela na svobodu i v noci, dnes však věznice nedostala ze Sokolova signály, že soud pokyn vydá.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Disney kvůli pandemii odkládá Indiana Jonese i filmy od Marvelu

Příští filmové dobrodružství dobrodružného archeologa Indiana Jonese zamíří do kin až za dva roky, oznámila v úterý společnost Walt Disney Company. Ta zároveň odložila pokračování superhrdinských snímků od Marvelu. Doctor Strange and the Multiverse of Madness s hercem Benedictem Cumberbatchem bude mít premiéru v květnu 2022, nový Thor: Love and Thunder s Chrisem Hemsworthem v červenci téhož roku a Black Panther: Wakanda Forever v listopadu.

Pátý díl Indiana Jonese, jehož devětasedmdesátiletý představitel Harrison Ford se při natáčení zranil, pak biografy začnou promítat až 30. června 2023. Hollywoodská studia poslední dva roky odkládají premiéry očekávaných velkorozpočtových titulů kvůli pandemii koronaviru, informuje agentura Reuters.

Zdroj: Reuters
Další zprávy