Nechyběl jen Štajner, ale celá osa. Liga mistrů zůstala snem

Luděk Mádl Luděk Mádl
9. 8. 2012 9:20
Slovan Liberec moc neutrácel. A už ví, že také moc nevydělá
Jiří Štajner léčí plicní embolii. Liberec se bez něj do Ligy mistrů nedostal
Jiří Štajner léčí plicní embolii. Liberec se bez něj do Ligy mistrů nedostal | Foto: CPA - Eduard Erben

Glosář - Tóny podmanivé znělky Ligy mistrů si fotbalisté Slovanu Liberec budou moci pustit jen z televize. Na stadionu U Nisy se tahle velká soutěž hrát nebude.

Nutno říct, že k postupu do ní měl Slovan poměrně daleko. Rozhodně dál než při svých předchozích pokusech o rozražení zlaté brány, která k pokladům Ligy mistrů vede.

"Csaplárovci" vypadli s AC Milán, tým Vítězslava Lavičky neuspěl v kláních se Spartakem Moskva. Pokaždé to bylo těsné a hlavně šlo o finální kolo kvalifikace.

Teď si Liberec vylámal zuby na méně zvučném soupeři, rumunském CFR Kluž - a hlavně o předkolo dřív. Nedosáhl tedy ani na play off a novinku posledních let, tedy cenu případné útěchy ve výši zhruba 50 milionů korun.

Seznam hráčů, co vypadli, byl moc dlouhý

Důvod je zřejmý: Liberci se v nejnevhodnější chvíli rozpadla prakticky celá osa mistrovského týmu.

Gólman - dominantní stoper - tvořivý hráč - střelec. Tuhle osu musí mít každý pořádný fotbalový tým. Liberec dotáhla k mistrovskému titulu osa Bičík - Nezmar - Štajner - Rabušic. S významnou podporou pravého beka Gebre Selassieho.

No a teď se podívejte na sestavu zápasu s Kluží - a najdete v ní jen Bičíka. Nezmar se zlomeným prstem na noze šel na hřiště až na závěr na útočné hlavičky. Ale to už bylo pozdě. Na placu byl potřeba těsně před půlí, když Kapetanos přeskočil dva (!) jeho kolegy a dvojzápas v podstatě rozhodl.

Ty příběhy jsou dobře známé: "TGS" přestoupil po Euru do Brém, u Štajnera se po po návratu z Kluže přišlo na to, že trpní plicní embolií, Rabušic je po operaci.

Zatímco mistrovskou sezonu utáhl Liberec v podstatě ve dvanácti třinácti lidech, teď se na něj všechno sesypalo. Což teoreticky může být i dopad přetížení klíčových hráčů v sezoně minulé.

Jako by Španělům vypadl i Iniesta

A náhrada buď nebyla dostatečně kvalitní nebo natolik začleněná do týmu, aby mohla fungovat perfektně.

Ruku na srdce - kdyby Španělům na Euru chyběl kromě Puyola a VIlly třeba i Iniesta nebo Xavi, asi by měli také problém titul obhájit.

Liberec v létě věděl, že kádr musí rozšířit. Jenže z českých luhů a hájů přivedl jen Kušníra, o kterého už Sparta nestála. A vzhledem k tomu, co dosud předváděl v Liberci, asi dobře věděla proč.

Jinak libereckým nákupčím na všech tuzemských adresách sdělili takovou prodejní cenu, že se o ní Ludvík Karl, vlastník Slovanu, vůbec nechtěl bavit.

A tak raději nakupoval levně na Slovensku a navázal spolupráci s Dynamem Kyjev, odkud přišli tři mladíci.

Že je Ljulka o třídu lepší než ex-reprezentant Kušnír, ale trenér Šilhavý patrně zjistil až v Kluži. A pozoruhodný Morozenko pak dostal šanci zatápět rumunskému soupeři až v poslední půlhodině odvety. A tam už toho moc nestihl.

Třísetimlionový balík letos v Česku nepřistane

Liberec tedy v lét do kádru příliš neinvestoval - a tak v pohárové Evropě ani mnoho nevydělá. Zisk Viktorie Plzeň z účasti v Lize mistrů vystoupal loni až někam ke 300 milionům korun.

Takový balík peněz letos Liberec nezíská, do českého fotbalu připlují maximálně nějaké peníze za Evropskou ligu, ale ta je honorovaná významně slabším způsobem.

Pravda, Česko v ní může mít čtyři zástupce, ale to zní jako přehnaně optimistická vize. Dnes večer musí splnit odvetnou povinnost Plzeň se Spartou, protože si přivezly dvougólové náskoky z Chorzówa, resp. z Vídně. Zázrak zkusí vykutat Mladá Boleslav, jež naopak o dva góly prohrála v Enschede.

Koeficient pláče, potřebuje injekci

Kdo postoupí, zkusí si play off o Evropskou ligu, šanci napravit neúspěch v bojích o Champions League tady dostane i Liberec. Nějaký ten postup by to chtělo, český koeficient potřebuje silnou bodovou injekci.

Když si totiž Liberec nechal od Kluže v samém závěru odvety vstřelit gól na 1:2, ztratilo Česko i koeficientový půbodík za případnou remízu. Koeficient je klíčová záležitost pro počet týmů dané země v pohárech, pro jejich zařazení do příslušných předkol a také pro to, zda jsou při losování nasazeny nebo ne.

Věřme, že dnešní večer bude v tomto smyslu výrazně úspěšnější...

Souhlasíte, nebo to vidíte úplně jinak? O fotbalu můžeme diskutovat i na mém facebookovém profilu Luděk Mádl - Aktuálně.cz. Na stránce prosím klikněte na "To se mi líbí".

 

Právě se děje

Další zprávy