Ne na ministerstvu. Dotace si Pelta s Kratochvílovou porcovali v soukromém bytě

Sport Sport
Aktualizováno 11. 5. 2017 11:27
Zní to až téměř neuvěřitelně: Předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta pronajal v centru Prahy byt, aby se v něm scházel s náměstkyní ministryně školství Simonou Kratochvílovou. Zároveň se zde dohadovali na rozdělování dotací mířících do sportu: Kratochvílová údajně posílala finance dle Peltova přání, čímž způsobila škodu za skoro půl miliardy korun.
Zatčený Miroslav Pelta
Zatčený Miroslav Pelta | Foto: ČTK

Praha - Byt, ve kterém se předseda FAČR Miroslav Pelta a náměstkyně Simona Kratochvílová scházeli, sledovala policie od listopadu loňského roku. Vyšetřovatelé mají k dispozici desítky hodin odposlechů, štěnice byly i ve zmiňovaném bytě. Informaci přinesl Radiožurnál.

Na základě nahrávek minulý týden rozjela policie mohutnou akci, během níž Peltu a Kratochvílovou zatkla, obviněn byl i Zdeněk Bříza, odpovědný za oblast sportu na ministerstvu školství. Sama šéfka resortu Kateřina Valachová kvůli skandálu podala v úterý demisi.

"Miroslav Pelta úmyslně za účelem získání výhodnějších podmínek v dotačních programech využíval mileneckého poměru se Simonou Kratochvílovou a při osobních schůzkách v bytě, který kvůli tomu pronajal, požadoval neoprávněně jako zástupce žadatele o dotace na úkor dalších žadatelů o dotace přednostně neveřejné informace k předmětu soutěže k dotačním programům, k jednotlivým žádostem o dotace (projektům) a k průběhu procesu hodnocení žádostí a dále ovlivňoval rozhodování Kratochvílové," citoval Radiožurnál z policejního dokumentu.

Dvojice prý spolu řešila celkem 50 projektů, které byly nakonec schváleny a na něž měly plynout peníze z MŠMT. A minimálně o jednadvaceti z nich už bylo jasno ještě před tím, než je prodiskutovala příslušná komise.

"Hodnocení a výběr úspěšných projektů neprobíhaly u žádného z těchto projektů podle předem určených kritérií, čímž úspěšným žadatelům o dotace opatřila prospěch velkého rozsahu ve výši 454 milionů korun a zároveň způsobila škodu 454 milionů korun," uvedli vyšetřovatelé.

553 milionů? To je katastrofa

Dalším směrem vyšetřování jsou dotace pro samotnou asociaci. Kratochvílová prý v únoru oznámila Peltovi, že může počítat s částkou 553 milionů korun pro roky 2017 až 2019. A měla se ho zeptat, zda je s cifrou spokojen.

Suma už přitom byla schválena poradní komisí. Jenže Peltovi více než půl miliardy nestačilo a stěžoval si nejen Kratochvílové, ale i Břízovi. "Oběma striktně sděloval, že se to musí změnit, že je to pro něho katastrofa. Požadoval vysvětlení, proč došlo ke změnám oproti částkám, o nichž jednal Pelta s Kratochvílovou v soukromí," stojí v policejních dokumentech.

A výsledek? Pelta nakonec dosáhl toho, že částka byla ještě navýšena o devět milionů. Kratochvílová údajně oddálila projednávání materiálu na poradě vedení. Ministryni zalhala, že ještě není hotová metodika a tím podle policie umožnila, aby měl Bříza čas peníze přidat.

 

Právě se děje

Další zprávy