Návrat česko-slovenské ligy? Napoví studie od UEFA

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
2. 2. 2011 16:00
Slováci by chtěli společnou soutěž co nejdřív
Žilina hrála v létě se Spartou o Ligu mistrů
Žilina hrála v létě se Spartou o Ligu mistrů | Foto: Reuters

Praha - Šéf slovenského fotbalového svazu Ján Kováčik se vyslovil proto, aby vznikla společná československá fotbalová liga. Uvedl to v on-line rozhovoru pro Aktuálně.sk.

Tuto myšlenku podporuje přitom na Slovensku více klubů, mezi nimi i nejsilnější klub poslední doby, MŠK Žilina. Rovněž Českomoravský fotbalový svaz se spojení obou soutěží nezříká, i když jeho představitelé jsou v porovnání se Slováky ve svých vyjádřeních o poznání opatrnější.

Klíčovou úlohu v rozhodnutí o obnovení federální ligy může dokonce sehrát i UEFA.

Čtěte také:
Kweuke zařídil hattrickem výhru nad gruzínským mistrem
Chce to česko-slovenskou ligu, říká žilinský Abramovič
Kováčik online: Som za česko-slovenskú futbalovú ligu

Přáním znovu zavést společnou soutěž se u našich východních sousedů netají například majitel Žiliny Jozef Antošík. "Myslím, že by fotbalu na Slovensku i v Česku velmi pomohlo vytvoření společné ligy, taková soutěž by podle mého přesvědčení byla tím nejlepším tahákem pro hráče a diváky. A úrovní fotbalu v obou zemích by jednoznačně prospěla," prohlásil na podzim šéf účastníka letošní Ligy mistrů.

Stejný postoj zaujímá i prezident slovenského fotbalového svazu Ján Kováčik. "Jsem příznivcem tohoto projektu," odpověděl jednomu z čtenářů aktualne.sk ve středečním online rozhovoru a vyjmenoval řadu možných přínosů.

"Vrátíme fotbalu prostředí, které si pamatují starší lidé, a také pro mladé to bude zajímavé. Rovněž z pohledu marketingu je ten projekt dobrý a pro slovenské kluby může přinést úplně jiné finanční prostředky, než je tomu dnes."

Zatímco na Slovensku jsou o prokazatelném přínosu přesvědčeni, na české straně zatím panuje opatrnost. Zřejmě rozhodujícím ukazatelem budou výsledky analýz, které si domácí fotbalový svaz v čele s předsedou Ivanem Haškem nechává vypracovat.

Michel Platini
Michel Platini | Foto: Aktuálně.cz, Ludvík Hradilek

Jejich odbornost dokonce zaštítí sama UEFA, jejiž prezident Michel Platini se na prosincovém sjezdu výkonného výboru v Praze vyjádřil k otázce společných soutěží velice otevřeně.

"UEFA nyní dělá o tomto projektu pilotní průzkum. Zkoumá možnosti jak ze sportovního hlediska, tak i z finančního, mediálního či diváckého," uvedl PR ředitel ČMFS Jaroslav Kolář. 

"Poskytli jsme evropské fotbalové unii naše podklady, abychom rovněž byli zahrnuti do těchto studií. V současné době se už na analýzách pracuje a jejich výsledky budou předány svazu i klubům."

Pokud by hodnocení přínosu společné soutěže vyznělo kladně, mohla by se podle Haška česko-slovenská liga rozjet okolo roku 2013. "Tento projekt by mohl fungovat nejdříve tak za tři roky. Určitě o tom budou ale nejprve rozhodovat především kluby první a druhé ligy a je potřeba najít i silného ekonomického partnera," řekl loni v létě.

 

Právě se děje

před 27 minutami

V Kongu po nehodě autobusu s cisternou převážející benzín uhořelo 33 lidí

V provincii Kwango na západě Konga při střetu autobusu s cisternou převážející pohonné hmoty uhořelo 33 lidí. Cisterna směřovala po jednom z hlavních tahů do metropole Kinshasy, zjistila agentura AFP z policejních zdrojů. Pozůstatky obětí dopravní nehody v pondělí ráno pohřbili.

"V noci ze soboty na neděli uhořelo 33 lidí při velkém požáru způsobeném kolizí rozměrného vozidla přepravujícího pohonné hmoty a přeplněného autobusu," uvedlo vedení místní policie. "Mohli jsme vyzvednout jen lebky, zbytek těl se nepodařilo najít. S úctou jsme je pohřbili dnes ráno," uvedl další policejní zdroj.

Dopravní nehody s četnými oběti na životech jsou v Kongu poměrně časté, na vině je špatný technický stav mnoha vozidel i silnic nebo opilí řidiči, někdy též bez potřebných znalostí. V říjnu 2018 na trase mezi Kinshasou a Matadi taktéž havarovala cisterna, při nehodě tehdy zemřelo 53 lidí. Tragickou bilanci 230 obětí měla nehoda cisterny v roce 2010.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Do Litvy dorazil rekordní počet migrantů, EU přislíbila Vilniusu miliony eur

Představitelé Evropské unie přislíbili Litvě miliony eur na pomoc s řešením migrační krize, z jejíhož rozpoutání pobaltská země obviňuje režim sousedního Běloruska a jeho autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentura AP s tím, že do Vilniusu v neděli přicestovala eurokomisařka pro vnitro Ylva Johanssonová. Ve stejný den překročilo hranici mezi Běloruskem a Litvou rekordních 287 migrantů, což je přibližně třikrát více než za celý loňský rok.

"Je to provokace Lukašenkova režimu. Musíme ukázat, že na území EU není volný vstup," prohlásila Johanssonová. "Litva, EU a státy Schengenu musí zabránit ilegálnímu vstupování do této oblasti. Proto my, celá Evropská unie, podporujeme Litvu, aby bránila naší společnou vnější hranici s Běloruskem," prohlásila zástupkyně unijní exekutivy před novináři.

Litevská pohraniční stráž letos zadržela 3832 migrantů, přičemž za celý loňský rok jich bylo 81. Více než dvě třetiny příchozích tvoří podle litevských úřadů Iráčané. Irácké aerolinie zvýšily od tohoto měsíce počet letů z Bagdádu do Minsku ze dvou na čtyři týdně a do běloruské metropole zavádějí spoje z dalších iráckých měst - Basry, Irbílu a Sulajmáníje, napsala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy