Náhrada za Brücknera: Amatérský výběr a bezradnost

Jiří Šidliák, Václav Rojík
1. 7. 2008 6:00
Odborné komise při výběru trenéra svaz neoslovil
Vlastimil Košťál
Vlastimil Košťál | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Čím dál větší frašku připomíná hledání nástupce Karla Brücknera u fotbalové reprezentace. Zatímco předseda svazu Pavel Mokrý počítá s českým trenérem, první místopředseda Vlastimil Košťál loví Němce Toppmöllera.

A ujištění o tom, že při výběru Brücknerova následovníka budou mít výrazné slovo odborníci z Unie českých fotbalových trenérů (UČFT) a Technické komise ČMFS (TK), se proměnilo jen v prázdné plácnutí.

"Budeme spolupracovat i s odbornými komisemi. Unie trenérů i Technická komise ČMFS mají mandát k tomu, aby se touto otázkou zabývaly," potvrdil minulé úterý závěr ze zasedání Výkonného výboru ČMFS Košťál.

Čtěte také:
Trapas s Houllierem? Na fotbalovém svazu běžná věc
Hledá se viník krachu. Petr Čech vrací úder Košťálovi

Ten měl ve své bývalé pozici manažera reprezentace na starosti výběr nového trenéra. O Brücknerově rozhodnutí skončit po Euru 2008 věděl od Vánoc, přesto ani teď, půl roku poté, nepředložil jasného kandidáta na uvolněný post.

Nápad oslovit odborné komise, které má svaz k dispozici, přišel až v době, kdy začala odpadávat většina přijatelných kandidátů. Ale k avizovanému oslovení fotbalových expertů stejně nedošlo.

Lička: Ze svazu nás nikdo nekontaktoval

Předseda TK Ladislav Valášek i šéf UČFT Verner Lička Aktuálně.cz potvrdili, že je z fotbalového svazu nikdo oficiálně neoslovil.

"Dozvěděli jsme se to jen od našeho sekretáře pana Plachého, který je zaměstnancem ČMFS," řekl ve středu Valášek. Stejně mluvil v pátek i Lička.

Čtěte více: Houllier byl podvrh. Svaz se slavnému kouči omluvil

Je to amatérismus, říká Ivan Hašek
Je to amatérismus, říká Ivan Hašek | Foto: Ondřej Besperát

Ke zlomu došlo až o víkendu, nikoliv však aktivitou Vlastimila Košťála. Odborné komise oslovil jiný člen výkonného výboru Dalibor Kučera, který přizvání expertů navrhoval už na úterním zasedání.

"Nic se nedělo, takže jsem sám z pozice člena výkonného výboru vyzval pana Valáška i Ličku ke spolupráci. Během tohoto týdne by mělo dojít k dalším jednáním," řekl Kučera Aktuálně.cz v pondělí odpoledne.

Mezitím se emailem hlásí spousta renomovaných zahraničních trenérů, jejichž pravá totožnost je velmi nejistá.

"Žádný pořádný trenér by se nehlásil o takovéhle místo emailem," reagoval v nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi na svazové praktiky Ivan Hašek a upozornil jasně na nekoncepčnost a amatérismus ve vedení ČMFS.

Po ostudě začalo jednání s Brücknerem

Poté, co si při ohlašování uchazečů o post šéfa lavičky české reprezentace uřízl mezinárodní ostudu, začaly se objevovat spekulace, že by u reprezentačního kormidla mohl zůstat dosavadní lodivod Brückner, jenž by se tomu podle zdroje z blízkého trenérova okolí nebránil.

Ztotožňovat se s tím začínají i někteří členové výkonného výboru.

O nekoncepčnosti a amaterismu při práci svazového vedení, o nichž mluvil Ivan Hašek, svědčí i fakt, že jednání Pavla Mokrého a Vlastimila Košťála se vzájemně vylučuje.

Čtěte dále: Nový trenér reprezentace? Možná znovu Brückner

Předseda Mokrý se v médiích nechal slyšet, že upřednostňuje k českému národnímu týmu trenéra z domácích zdrojů. Zatímco místopředseda Košťál jednal v Mnichově s Němcem Toppmöllerem.

Podobný nesoulad v jednání oficiálně prvního a druhého muže ve vedení českého fotbalu se na veřejnost nedostalo poprvé.

Šéf svazu Mokrý například prosazoval společnou kandidaturu Česka a Slovenska na pořádání Eura 2020, zatímco Košťál s ní nesouhlasil a dozvěděl se o ní z médií.

Čtěte více: Trapas s Houllierem? Na fotbalovém svazu běžná věc

 

Právě se děje

před 45 minutami

Hongkongský aktivista Jimmy Lai byl obviněn z podvodu

V Hongkongu byl zatčen místní mediální magnát a obhájce demokracie Jimmy Lai. Čelí obvinění z podvodu. Ve čtvrtek se objevil u soudu, kde mu byla odepřena kauce, napsala agentura AP.

Jimmy Lai založil společnost Next Digital, která vydává list Apple Daily. Patřil mezi deset osob zatčených 10. srpna kvůli údajnému porušení zákona o národní bezpečnosti a tajné dohodě s cizí zemí. Později byl třiasedmdesátiletý Lai propuštěn na kauci, ale policie v říjnu provedla razii v jeho kancelářích a odnesla si dokumenty. Ve středu byl Lai a dva manažeři firmy Next Digital obviněni z podvodu, protože prý porušili nájemní podmínky kancelářských prostor Next Digital.

Obvinění z podvodu sice nespadá pod nový zákon o národní bezpečnosti, je však další ukázkou zákroku proti osobám s prodemokratickým smýšlením v bývalé britské kolonii. Ta byla v roce 1997 předána Pekingu s příslibem zachování nezávislého způsobu života ve městě po dobu 50 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy