Na Turka! S Rosickým je Bílkův tým o 14 procent silnější

Luděk Mádl Luděk Mádl
6. 2. 2013 5:00
Na hrotu Lafata, pod ním Rosický, Vydra zleva. To je nejspíš Bílkův plán.
S Rosickým v sestavě uhraje tým 62 procent možných bodů, bez něj jen 48 procent
S Rosickým v sestavě uhraje tým 62 procent možných bodů, bez něj jen 48 procent | Foto: Eduard Erben

Manisa - Nemusíte mít červený diplom z trenérské akademie, abyste poznali, že se jménem Tomáše Rosického v sestavě kvalita české fotbalové reprezentace stoupá, ale také padá.

V Turecku dnes kapitán vyběhne v sestavě po osmi měsících pauzy (online od 19.15). Jde o přáteláček, ale v polovičatě rozběhnuté kvalifikaci se musí rychle sehrát s novými parťáky v útoku.

S Lafatou toho zatím moc nenahrál a s Vydrou či Krejčím už vůbec nic. A po ruce bude i úplný nováček Tecl.

"Rosický je pro nás klíčový hráč," netají se kouč Michal Bílek. A zdokladovat to lze i na číslech.

Bez Rosického jen 48 procent

Samozřejmě je to trochu matematická hra, protože ne každý zápas má stejnou váhu a nenastupuje v něm pokaždé stejně kvalitní soupeř, ale i tak tahle statistika něco vypoví.

Všímejme si všech zápasů české reprezentace po MS 2006, po němž se definitivně rozloučil Pavel Nedvěd - a kvalita hry záložní řady spadla víceméně výhradně na Rosického ramena.

Rosický od té doby sehrál za národní tým 30 zápasů, v nichž se 17x vyhrálo, 5x plichtilo a 8x přišla porážka. Tým získal 62 procent možných bodů.

V uvedeném období Rosický oproti tomu ve 42 utkáních reprezentačního výběru absentoval. Bez něj dosáhli kouči Brückner, Rada, Hašek, Straka a Bílek jen na 15 výher, 16 remíz a 11 porážek. Tým bez Rosického získal jen 48 procent možných bodů.

S Rosickým se vrací sedmina kvality

Jak už jsme řekli, je to do značné míry jen hra s čísly, ale vychází z ní, že s Rosickým je reprezentace o 14 procent úspěšnější. A to není málo. Se záložníkem Arsenalu by se měla vrátit sedmina kvality mužstva. Dost možná ta rozhodující.

Rosický pauzíroval neskutečných 21 měsíců kvůli zraněné podkolení šlaše - a národní tým kvůli tomu nepostoupil na MS 2010. Teď si vzal "Rosa" zdravotní dovolenou 8 měsíců - a reprezentace bez něj prakticky nebyla schopna efektivně zaútočit.

Kvalifikační duel s Bulharskem přinesl trápení nejtěžšího kalibru, takže po něm i konzervativní Bílek nominaci provětral. Jak?

Na Vydru zbude jen křídlo

Sotva se Tomáš Pekhart dvěma gólovými zápasy rozstřílel v bundeslize, z národního týmu paradoxně vypadl. V Turecku půjde na plac hrdina listopadového přátelského zápasu se Slováky David Lafata. "V základní sestavě chci i Matěje Vydru," říká Bílek.

Jenže kam? Na hrotu bude zmíněný Lafata, na podhrotu logicky Rosický, na Vydru, autora úctyhodných 19 gólů Watfordu v této sezoně, pak tedy nejspíš zbude křídlo. Otázkou je, nakolik se dostane k útočení a do jaké míry bude muset defenzivně pilovat lajnu, jako třeba při kvalifikaci v Kodani.

To bude dost odviset i od výkonu Turků, kteří mají za sebou ještě mizernější období než Češi. Na Euru 2012 absentovali a na podzim kráčeli doslova od průšvihu k průšvihu.

Turci mají co napravovat

Začali přátelskou porážkou 0:2 v Rakousku. V kvalifikaci si pak stejnou prohru odvezli z Nizozemska, podlehli doma 0:1 Rumunům, vybouchli i i v Maďarsku 1:3 a jediné tři kvalifikační body získali za domácí výhru 3:0 nad Estonci. V listopadu pak odkopali přátelsky plichtu s Dány 1:1.

Turecká nominace se hemží slavnými jmény jako Arda Turan (Atlético Madrid), Emre Belezglu (právě z Atlétika se před pár dny vrátil do Fenerbahce) nebo Nuri Sahín, co neudělal štěstí v Realu Madrid a už je zase v Dortmundu.

Většina tureckých reprezentantů hraje domácí ligu, v níž se neuplatńuje zimní přestávka, takže budou oproti Bílkově výběru dramaticky rozehranější.

Za Čecha zaskočí Laštůvka

Například o uplynulém víkendu nastoupili v soutěžních zápasech jen tři členové Bílkova výběru: Kalas, Plašil a Vydra. A to opravdu není mnoho.

Pauzírovali Gebre Selassie či Sivok, po zranění se vracejí Jiráček či zadák Kadlec. V týmu je řada hráčů z české Gambrinus ligy, která pochopitelně ještě nezačala.

Teprve potřetí v kariéře se v bráně národního týmu objeví Jan Laštůvka z Šachtaru Doněck. Tradiční jedničku Petra Čecha totiž přibrzdil v rozletu zlomený malíček na levé ruce.

Zápas se hraje od 19.15 pražského času v Manise, kde kdysi působili třeba Lukáš Zelenka či Petr Johana. Duel vysílá ČT4, online reportáž můžete sledovat na Aktuálně.cz.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy