Na Spartě i v Liberci slaví výhru, Jablonec senzaci nedotáhl

Český účet v EL: úspěch na 75 procent, spokojenost na sto
Fotbalisté Liberce první zápas 4. předkola Evropské ligy vyhráli. Stejně jako Sparta a Plzeň. Jablonec se pak z Amsterdamu vrací s nadějnou porážkou 0:1.
Liberečtí se nenechali rozhodit ani divokými fanoušky chorvatského celku, kterých na sever Čech dorazilo na tisíc a kteří se pokusili svými světlicemi zapálit stadion U Nisy. Na rozdíl od fasády v centru Liberce se jim to nepovedlo.
...a horko bylo také na hřišti.
Domácí ale bojovali o každý míč...
Aktualizováno 20. 8. 2015 21:21
Tři české celky vstoupily ve čtvrtek od 19:00 hodin do posledního předkola Evropské ligy.

Praha - Hned tři české celky vstoupily už od 19:00 hodin do posledního předkola Evropské ligy. Sparta dokázala otočit skóre s Thunem a vyhrála 3:1 (Zápas jsme sledovali v podrobné on-line reportáži ZDE!), Liberečtí pak dokázali skolit výsledkem 1:0 Hajduk Split.

Jediný z tuzemského tria, který prohrál tak je Jablonec. Severočeši sice na půdě slavného Ajaxu Amsterdam bojovali, nakonec ale padli 0:1.

Poslední do kvarteta českých týmů v pohárové Evropě - Plzeň - začala zápas s Vojvodinou Novi Sad od 20:50 hodin. Vítězství domácích 3:0 jsme sledovali v podrobné reportáži ZDE!

Letenští poprvé se čtyřmi beky

Sparta nastoupila v podobné sestavě jako o víkendu v lize proti Mladé Boleslavi a poprvé v sezoně se čtyřmi obránci. Záložníka Matějovského, který obě utkání s Thunem zmešká kvůli trestu za vyloučení v předkole Ligy mistrů s CSKA Moskva, nahradil Hušbauer.

Vyztužená obrana ale hned v úvodu nezafungovala a v páté minutě se Thun ujal vedení. Buess poslal centr přes vápno na zcela volného Suttera, který lobem na vzdálenější tyč přehodil Bičíka.

Sparta byla od první minuty lepší, ale dlouho se trápila v zakončení - dobré šance zahodili Dočkal, Hušbauer i Lafata. Domácí se prosadili až v závěru. Nejprve vyrovnal po rohu Costa a do vedení je poslal Dočkal, kterému přihrál nedůrazně hlavičkující Reinmann.

Hosté hru vyrovnali, ale znovu inkasovali

Thun sice ve druhém poločase hru vyrovnal, ale na úsporně hrající Spartu nestačil. Do první výrazné šance po pauze se tak dostal až v 71. minutě Rapp. Švýcarský útočník ale v dobré pozici hlavičkoval těsně vedle a o chvíli později ho zblízka vychytal Bičík.

Letenští, kteří se po přestávce přizpůsobili nevýraznému výkonu o třídu horšího soupeře, mohli zvýšit o pět minut později, Krejčí však z malého vápna netrefil branku. Třetí gól přidal až v nastavení z přímého kopu Dočkal.

Sparta si tak do odvety na umělém povrchu ve Švýcarsku odveze výhru 3:1. Vedle postupu do základní skupiny bude ve hře také prémie v přepočtu 65 milionů korun.

Domácí byli aktivní

Liberec poprvé zahrozil rohovým kopem, na který si naběhl nehlídaný Hovorka, ale trefil jen protihráče. V 18. minutě se po Folprechtově centru dostal k hlavičce Delarge, ale gólmana Kaliniče nepřekvapil.

Domácí vyhrávali většinu soubojů a měli tlak, ale neuspěl ani Bartošák a Kalinič zachránil Hajduk i poté, co přímý kop Bartošáka tečoval na vlastní bránu jeden z obránců. Hosté spoléhali hlavně na rychlé protiútoky, který stíhal Liberec zastavovat. Až v 36. minutě po náhodné akci vypálil z dálky Sušič a jeho ránu zastavila až konstrukce branky.

Liberečtí se vytouženého gólu dočkali

Ve druhé půli se Liberec už tolik neprosazoval, chyběla mu přesnější finální přihrávka. Severočeši se dočkali až deset minut před koncem. Signál ze zkráceného rohu přinesl střelu Pavelky, míč se odrazil k Pokornému, který zblízka dostal balon do sítě.

Hajduk už nenašel odpověď, a tak o sobě dali vědět alespoň jeho fanoušci odpálením světlic a dýmovnic. Za stejný přestupek přitom Hajduk nedávno potrestala UEFA vysokou pokutou. A podobně řádili už před zápasem (VÍCE ZDE!)

Za týden v odvetě před 35 tisíci fanoušky Hajduku tak Liberci stačí k postupu remíza či těsná prohra se vstřeleným gólem.

V Amsterdamu vládli domácí

Ajax začal dle očekávání aktivně. V první půli držel míč 72 procent času, ale k větším šancím to nevedlo a Hrubý překvapivě nemusel vážněji za úvodní dějství zasahovat.

Naopak mnohem nebezpečnější byl nečekaně Jablonec, který v minulém předkole po výhře 3:2 venku vyřadil Kodaň. V deváté minutě pálil z otočky kousek nad Greguš, stejný hráč pak po půlhodině napřáhl z hranice vápna a těsně minul tyč Cillesenovy branky. Za chvíli se dostal za obranu Mingazov, domácí gólman ale dobře vyběhl a zmenšil střelecký úhel.

Druhý celek uplynulé sezony nizozemské ligy vyprovázel do kabin pískot, brzy se ale Ajax ujal vedení. Beneš ve vápně fauloval Klaasena a Milik z penalty otevřel skóre, byť brankář Hrubý vystihl směr jeho střely.

V závěru se ukázal také mladík Černý

Přes třicet tisíc fanoušků v Amsterdam Areně ožilo, ale Jablonec Ajax do dalších šancí nepouštěl. Naopak na druhé straně Pernicovi po rohovém kopu sebral na zadní tyči obětavou rybičkou možnost zakončení jeden z domácích hráčů.

Na posledních pět minut se dostal na trávník i Černý a hned pobavil fanoušky několika kličkami. Na opačné straně měl ovšem velkou šanci na vyrovnání střídající Doležal, který napálil odražený balon z hranice penalty nad.

Úvodní zápasy 4. předkola fotbalové Evropské ligy:

Slovan Liberec - Hajduk Split 1:0 (0:0)

Branka: 80. Pokorný. Rozhodčí: Borbalán - Cabanero, Canelo (všichni Šp.). ŽK: Folprecht, Coufal, Šural - Jefferson, Milič, Bilij. Diváci: 8530.

Liberec: Koubek - Coufal, Hovorka, Pokorný, Bartošák - Pavelka, Folprecht - Delarge (90. Kerbr), Shala (79. Sackey), Šural - Bakoš (63. Rabušic). Trenér: Trpišovský.

Hajduk: Kalinič - Juranovič, Milovič, Bilij, H. Milič - Jefferson - Sušič, Balič (66. Maloku), Caktaš, Vlašič - Ohandza. Trenér: Burič.

Sparta Praha - FC Thun 3:1 (2:1)

Branky: 45. a 90.+3 Dočkal, 43. Costa - 5. Sutter. Rozhodčí: Makkelie - Diks, Steegstra (všichni Niz.). ŽK: Sulmoni. Diváci: 12.448.

Sparta: Bičík - Mareček, Holek, Costa, Hybš - Dočkal, Vácha (29. Frýdek), Hušbauer (55. Konaté), L. Krejčí - Lafata, Fatai (72. Paixao). Trenér: Ščasný.

Thun: Faivre - Bigler, Reinmann, Sulmoni, Wittwer - Nelson Ferreira (72. Rojas), Hediger, Sutter, Frontino, Rapp (82. Munsy) - Buess (56. Zárate). Trenér: Sforza.

Ajax Amsterodam - FK Jablonec 1:0 (0:0)

Branka: 54. Milik z pen. Rozhodčí: Chapron - Zakrani, Viala (všichni Fr.). ŽK: Tete - Beneš. Diváci: 33.000.

Ajax: Cillessen - Tete, Veltman, Riedewald, Dijks - Bazoer, Klaassen, Gudelj - El Ghazi (85. Černý), Milik, Sinkgraven (72. Schöne) Trenér: De Boer.

Jablonec: Hrubý - Karavajev, Pernica, Beneš, Novák - Hübschman - Mingazov (67. Masopust), Greguš, Pospíšil (72. Trávník), Crnkič - Wágner (84. Doležal). Trenér: Šilhavý.