Na Euro se jede! Na postup dal razítko Jiráček

Luděk Mádl Luděk Mádl
15. 11. 2011 22:30
Černá Hora - Česko 0:1. Baráž rozhodl Jiráčkův gólový únik
Česká radost v kontrastu se smutkem Černohorců.
Česká radost v kontrastu se smutkem Černohorců. | Foto: Reuters

Podgorica - Povedlo se: fotbalová horečka za půl roku naplno rozechvěje i české fandy. Už popáté v řadě totiž bude platit, že hraje-li se fotbalové Euro, česká reprezentace u toho neschází.

Na šampionát, který v příštím roce budou hostit Ukrajina a Polsko, postoupil tým trenéra Bílka díky tomu, že v dvouzápasové baráži zdolal nevyzpytatelný výběr Černé Hory.

Složení základních skupin Eura se losuje 2. prosince v Kyjevě. Česká reprezentace bude ve čtvrtém, výkonnostně nejslabším koši.

Čtěte více:

Po pražské výhře 2:0 v úterý Rosický a spol. i v Podgorici po defenzivně laděném výkonu dokázali vyhrát 1:0, a to díky úspěšnému průniku Petra Jiráčka.

"Máme obrovskou radost, v kabině je teď bouřlivé prostředí," radoval se v Černé Hoře trenér Michal Bílek. "Na Evropě jsme zaslouženě. Baráž jsme zvládli dobře, v Praze jsme hráli výborně a tady poctivě. Soupeř tam měl několik závarů, jsem rád, že jsme nedostali gól."

Vučinič se chytal za hlavu

Černohorci se opakovaně chytali za hlavu zkraje druhého poločasu, kdy je k zoufalství přiváděl brankář Petr Čech. Nejprve Demjanovičovu bombu posunul na břevno, pak dvakrát v rychlém sledu zmařil střely Vučiniče, hvězdy Juventusu. Tentýž útočník soupeře navíc v jiné příležitosti neatakován z metru usměrnil míč jen nad břevno.

"Bylo to těžké, moc české, všichni jsme pokopaní, poškrábaní, ale povedlo se to," ulevilo se po utkání kapitánu týmu Tomáši Rosickému. "Rozehrávku nám komplikoval příšerný trávník, těžko se na něm držel balon."

Postup na EURO = 200 milionů korun

Český fotbal, soužený vysychajícími finančními zdroji, si může zavýsknout nad tučným startovným, které zinkasuje od UEFA. Činí totiž v přepočtu zhruba 200 milionů korun. Přičemž každá výhra ve skupině je honorována 25 miliony korun, remíza poloviční sumou. Za případný postup do vyřazovací části turnaje a možné úspěchy v ní pochopitelně následují další  příjemné částky od UEFA.

Odhaduje se, že přibližně 30 miliony by na postupových bonusech měli přispět i sponzoři českého celku.  Mezi ně patří například T-Mobile, Česká spořitelna či Puma.

Uvidíme Euro v televizi?

Partnery reprezentace nyní čeká ještě jedno drama.  Jejich investice se jim totiž zúročí jen tehdy, pokud bude v létě Česko při zápasech Rosického a spol. přikováno k televizním obrazovkám. Jenže Česká televize až dosud s držitelem práv neučinila dohodu o spolupráci.


Při minulém šampionátu totiž „pokazila" ceny Prima, která vysílací práva koupila za 100 milionů, což znamenalo údajně dramatický nárůst oproti předchozím zvyklostem.

Lze nicméně očekávat, že potvrzený start českého týmu na turnaji rozdá karty jinak než dosud a k dohodě nakonec dojde. Jiné tuzemské televize o Euro podle všeho zájem nemají.

Zhruba polovina čistého zisku pro tým

Jak se rozdělí peníze mezi  asociaci a hráče spolu s realizačním týmem, dosud nebylo rozhodnuto, nicméně předpokládá se, že vše proběhne v podobných intencích jako na předchozích turnajích. To znamená, že od celkového zisku se odečtou celkové náklady (včetně ubytování na turnaji a podobně) a z čistého zisku si přibližně 55 procent vezme asociace a zbytek hráči, trenéři, maséři atp.

Účastníci Eura 2012

(Rozdělení do losovacích košů)

1. koš: Polsko, Ukrajina, Španělsko, Nizozemsko

2. koš: Německo, Itálie, Anglie, Rusko

3. koš: Chorvatsko, Řecko, Portugalsko, Švédsko

4. koš: Dánsko, Francie, ČESKO, Irsko

V kvalifikaci nastupovali hráči vzhledem ke špatné finanční situaci svazu jen za velmi nízké startovné. To jistě nebylo příčinou jejich nepřesvědčivých výkonů. Všechno začalo velmi špatně, domácí porážkou 0:1 od Litvy, přičemž tým v zápase srazila penalta, neproměněná Milanem Barošem.

Vydřená výhra se Skotskem  pak udržela Čechy ve hře a nakonec ve skupině doklopýtali na kýženou druhou příčku, zaručující baráž. Španělé, úřadující mistři světa i Evropy, se stali jasným lídrem skupiny. A výkonnostní rozdíl, kterým v pražském utkání převálcovali Bílkův výběr, asi mnohým stáhnul žaludek. A přiměl publikum k hlasitému pískotu.

Los byl k Čechům milosrdný

Rosickému a spol. pomohlo, že se při losování baráže ocitli těsně, ale přece jen mezi nasazenými týmy. V opačném případě by  byla jejich cesta na šampionát podle všeho významně trnitější.  Černohorci, velké překvapení kvalifikace, se nakonec ukázali jako tým, se kterým se uspět dalo. Rozhodlo pražské utkání a v něm trefy Pilaře a Sivoka.

Pilař společně s Jiráčkem patřili mezi hráče mistrovské Viktorie Plzeň, které Bílek v závěru kvalifikace začal povolávat a dávat jim v týmu větší šanci. Zejména jmenovaná dvojice se mu odvděčila tím, že chřadnoucí tým okysličila a dala mu šťávu.
Lídry týmu pak byli kapitán Tomáš Rosický a také brankář Petr Čech, který baráž obětavě odchytal navzdory čerstvé zlomenině nosu, se speciální maskou na obličeji.

Černá Hora - Česká republika 0:1 (0:0)

Branka: 81. Jiráček. Rozhodčí: Rizzoli - Stefani, Faverani (všichni Itálie). ŽK: Demjanovič., Pavičevič , Vučinič, Drinčič , Savič - Baroš.

Černá Hora:  M. Božovič - Pavičevič, Džudovič, Savič, V. Božovič  (79. Djalovič) - Bečiraj (57. Delibašič), Drinčič, Zverotič, Damjanovič  (76. Vukčevič) - Vučinič, Jovetič. Trenér: Brnovič.

ČR: Čech - Gebre Selassie, Sivok, Hubník, Kadlec - Rezek (60. Pospěch), Plašil, Jiráček, Pilař  (69. Kolář) - Rosický - Pekhart (84. Baroš).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Další zprávy